• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Radio Noc | Andruchowycz & Karbido

Zapraszamy na muzyczno-literackie słuchowisko sceniczne oparte na wydanej w Polsce w tym roku najnowszej książce Jurija Andruchowycza Radio Noc. Równocześnie występ ten będzie stanowić zwieńczenie kilkudniowego procesu twórczego rejestrowanego w podziemiach kamienicy przy Długiej 35 przez ukraińskiego poetę we współpracy z zespołem Karbido.

mar 2

sobota, godz. 20:00

Wstęp wolny
mar 3

niedziela, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 83,34  zł
Kup bilet
Wybitny ukraiński poeta, prozaik i tłumacz Jurij Andruchowycz występuje i nagrywa z wrocławskim zespołem Karbido niemal od dwóch dekad. Wydali razem 5 płyt: trylogia Samogon Cynamon Absynt, Atlas Estremo, Litografie Starego Stanisławowa oraz zagrali dziesiątki koncertów głównie w Ukrainie, Polsce, a także Niemczech, Czechach i Austrii.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Tym razem twórcy przygotowują całkowicie nowy materiał, który przez kilka dni rejestrowany będzie w podziemiach przy Długiej 35 w Gdańsku. Praca Andruchowycza z Karbido przybierze formę artystycznego egzorcyzmu, symbolicznego i realnego aktu uwolnienia przestrzeni, która przecież przez 60 lat była własnością najpierw ZSRR, a następnie Federacji Rosyjskiej i dopiero po wybuchu wojny i rosyjskim ataku na Ukrainę 24 lutego 2022 została odzyskana przez miasto Gdańsk i przeznaczone na realizację m.in. programu Wolne słowo.

Za dowód bezwzględnych dążeń rosji do wyeliminowania kultury ukraińskiej niech posłużą znalezione wśród dokumentów porzuconych przez rosyjską armię na terenach okupowanych, a potem odzyskanych przez Ukrainę, listy proskrypcyjne. Znajdowały się na nich m.in.  przedstawicielki i przedstawiciele ukraińskiej kultury oraz instrukcje eliminowania języka ukraińskiego i wszelkich przejawów ukraińskiej tożsamości na zajętych ziemiach łącznie z niszczeniem książek i dzieł sztuki. 

Podsumowaniem kilkudniowej współpracy będzie publiczna prezentacja nowego materiału powiązanego z książką Andruchowycza Radio Noc poruszającej wątki militarnego zagrożenia ze strony Rosji, rewolucji sprzeciwu wobec dyktatury i walki o wolność. Cały proces jest w istocie reakcją twórców na rosyjską agresję na Ukrainę, a jego egzemplifikacją próba zmierzenia się z pytaniem: czy można uprawiać sztukę w czasach zagrożenia? Jedną z odpowiedzi jest wybrany przez twórców wątek z książki Radio Noc, który zostanie przez artystów przedstawiony na gdańskiej scenie 10 grudnia.

Wystąpią:

  • Jurij Andruchowycz (UA) śpiew, czytanie

  • Marek Otwinowski (PL) bas

  • Tomasz Sikora (PL) saksofony, soundbox

  • Ihor Hnydyn (UA) perkusja

Opinie

Sprawdź się

Organizatorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port jest:

 

Najczęściej czytane