• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Rabin Maharal i Golem (3 opinie)

teatr uliczny
czas trwania:
60 min. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
5.6
5 ocen
Asocjacja 2006, Poznań
Rabin Maharal i Golem

Przedstawienie opowiada kolejną wersję legendy praskiego Golema, wymyśloną przez Macieja Rembarza. Prezentują ją Asocjacja z premedytacją miesza sacrum i profanum, to, co zmyślone z faktami, historię z legendami o poznańskich rabinach i anegdotami z miejskich kronik, tragedię z farsą odległu261 przeszłość teraźniejszością ludzką ułmność z porywami wielkości. Najważniejszym jej wątkiem jest zderzenie słów prawda i śmierć, które zawarte są w hebrajskim wyrazie emet. Prawda w legendzie o Golemie jest źródłem życia, choć być może jest to źródło trujące, gdyż tak chcą i Bóg, i Szatan.

Spektakl dzieje się tu i teraz. Podkreśla to, manifestują współczesną ekspresję ludzką i nowoczesną technologię lekceważąc historyczny kostium i folklor, stylizacje językowe, wyobraźnią (centaur w roli Jeźdźca Apokalipsy, Anioł Śierci bardziej przypominający fantazję na temat maszyny wojennej niż renesansowe wyobrażenia). Przedstawienie stara się jednak zachować wiarygodność w odniesieniu do bohaterów opowieści, wydarzeń historycznych i - traktowanych też jak fakty z dziejów - legend.

Maharal
Juda Loew ben Bezalel, znany jako Maharal, urodził sięw Poznaniu w 1525 r. w rodzinie słynnej we wspólnocie żydowskiej z kilku pokoleń rabinów i uczonych. Jest uważny za jednego z największych znawców Talmudu, filozofii żydowskiej i mistyki. Przydomek Maharal - MaHaRaL - jest akronimem wyrażenia Moreinu ha-Rav Loew - Nasz Nauczyciel Rabbi Loew. Od 1553 r. pełnił funkcję rabin krajowego Moraw. W 1588 r. został rabinem Pragi, gdzie założył akademię talmudyczną i nauczał w istniejącej do dziś synagodze Staronowej. W 1592 r. z cesarzem Rudolfem II wiódł dysputy o kabale, mistycyzmie żydowskim i alchemii. W tym samym roku wrócił do Poznania, gdzie wybrano go naczelnym rabinem miejscowej gminy żydowskiej. Tam też napisał swoje najbardziej znane dzieł. Z pobytem Maharala w Poznaniu wiązała się też legenda o tym, jak z rą Anioł Śmierci (jednego z wcieleń Szatana) wykradł i zniszczył listę osób skazanych na rychłą zagładę Pod koniec życia Juda Loew ben Bezalel wrócił do Pragi, gdzie zmarł w 1609 r. Jego grób na praskim cmentarzu żydowskim do dziś otaczany jest czcią współwyznawców; jego traktaty są wciąż wydawane i czytane.

Osoba Maharala związana jest z legendarną postacią Golema, glinianego fantomu, który rabin, wykorzystują mistyczną magiczną i ezoteryczną wiedzę miał ożywić przez włażnie w jego usta zwitka papieru z napisem emet - ʿprawdaʾ

----
Asocjacja 2006
Asocjacja 2006 wywodzi się z założnej w 1992 r. przez Jarosława Maszewskiego Asocjacji Koła Graniastego, definiowanej przez zmarłego charyzmatycznego pedagoga ASP i twórcę jako "pospolite ruszenie artystów".

Asocjacja w ciągu lat swojej aktywności realizował idee teatralne, pomysł, widowiskowe projekty proponowane przez artystów i studentów związanych z Pracownią Zjawisk Teatralnych poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1996 do 2004 r. artyści Koła Graniastego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" corocznie prezentowali akcje uliczne i parady, takie jak: "Piotr i Paweł, "W samo południe", "Renovatio Imperium Romanum", "Sieć dobrych emocji", "Orszak Ottona III" i inne. Asocjacja Koła Graniastego występował m.in. na Expo w Hanowerze oraz w Berlinie z "Akcją szarych Klownów" Piotra Tetlaka, który od 2003 r. kieruje pracami Asocjacji.

W 2006 r. dr Piotr Tetlak, przy wsparciu Lecha Raczka i Ewy Tetlak, tworzy nową formację, która jest reinkarnacją "pospolitego ruszenia artystów". Jest to już grupa o szerokim działaniu zawodowym w projektowaniu scenografii, obiektów scenicznych i widowiskowych, a także pełnowymiarowych spektakli teatralnych, wystęująca jako Interdyscyplinarna Grupa Teatralna. Formacja stworzył efektowne widowiska wielkogabarytowe (z użciem dźigów, motorówek, specjalnie konstruowanych platform i obiektów mobilnych), zrealizował spektakle plenerowe, np.: "Wyprawa", "Rabin Maharal i Golem", "Bestiariusz zamkowy", oraz akcje, pochody i parady: "Parada szarych clownów", "Imieniny Ulicy ś. Marcin" w Poznaniu 11.11, "Piotr i Paweł, "Pretoriom" - śięo patronów miasta Poznania.

Z Asocjacją2006 stale współpracują m.in.: Lech Raczak - reżyser, muzycy - Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, poeta Maciej Rembarz, aktor Paweł Stachowczyk, a także plastycy: Martyna Stachowczyk, Ewa Tetlak, Karolina Grzeszczuk, Kinga Sulka, Jakub Psuja, Piotr Tetlak, Wawrzyn Reichstein, Krzysztof Urban oraz wiele grup performatywnych, aktorskich, szczudlarzy i brygada sceny.

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (3)

 • zaskoczenie (opinia sprzed 12 lat)

  bylam zaskoczona i znudzona, w koncu wyszlam

  • 0 0

 • (opinia sprzed 12 lat)

  Spektakl wizualnie interesujący. Jednak po twarzach widzów, którzy nie byli zaznajomieni z legendą o golemie wyczytać można było konsternację - nie bardzo wiedzieli, o czym jest historia prezentowana na scenie. Dodatkowo, nie jestem również pewien, jakie tak naprawdę ta sztuka miała znaczenie. Poza wymyślnym opowiedzeniem mitu trudno było doszukać się jakiegoś dodatkowego znaczenia. Oczywiście, nie jest to koniecznie wadą. Jednakże, gdybym wcześniej nie znał historii golema prawdopodobnie i tej opowieści bym nie zrozumiał. Moim zdaniem jest to sztuka dla sztuki i to jeszcze nie dla wszystkich. W skali 1-10 dałbym 5 za ciekawe efekty wizualne i bardzo dobrą muzykę, ale brak jakiegokolwiek znaczenia.

  • 1 0

 • a czemu... (opinia sprzed 12 lat)

  ...w opisie kulturalnego wydarzenia jest tyle błędów? Czytać się nie da!!!

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery