• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Puck 10 lutego 1920 oczami świadków - wernisaż

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków", która została przygotowana w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

10 lutego 1920 w Pucku, nad zamarzniętą zatoką i w siąpiącym deszczu, odbył się symboliczny akt zaślubin Polski z morzem, w którym - mimo niesprzyjającej aury - wzięły udział tłumy przyjezdnych i Kaszubów. Na maszt, po komendzie oficera marynarki Eugeniusza Pławskiego, podniesiona została polska bandera, a generał Józef Haller dokonał ceremonialnego wrzucenia platynowego pierścienia w wody Bałtyku. Bałtyk powrócił do Rzeczypospolitej, a rzeczypospolita powróciła nad Bałtyk. Zaczęto wznosić fundamenty pod budowę Polski morskiej: tworzyły się zręby polskiej administracji morskiej, a wokół Gdyni koncertowała się energia młodego państwa polskiego.

Na wystawie czasowej "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków" pragniemy przedstawić zarówno symbolikę i nastrój tego konkretnego dnia - którą przywołują m.in. obrazy Juliana Fałata i Henryka Uziembły - jak też ukazać niezwykłą dynamikę czasów II Rzeczypospolitej. Eksponaty pozwolą zobaczyć nam nie tylko deszczowy Puck sprzed stu lat, ale też przypomnieć sobie, że narodowa duma i suwerenność są zawsze wartościami uniwersalnymi.

Wystawę przygotował zespół kuratorów NMM w składzie: Liliana Giełdon, dr Monika Jankiewicz-Brzostowska i Maciej Maksymowicz. Wystawie towarzyszy katalog "Zaślubiny i co dalej" pod redakcją dr M. Jankiewicz-Brzostowskiej.
Patronat medialny nad wystawą objęły: TVP Kultura, TVP 3Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, trojmiasto.pl.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  12 zł
 • Bilet ulgowy
  8 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny) - 35 zł
Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) - 1 zł

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

"Wesołe Kumoszki z Windsoru" były pierwszym spektaklem granym na deskach: