Wiadomości

Przyszłość? Plemniki z puszki Pandory

Rok 2050 oczami artystów. Od lewej: Agata Kowalska i Jacek Hoły. Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni do 15 stycznia.
Rok 2050 oczami artystów. Od lewej: Agata Kowalska i Jacek Hoły. Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni do 15 stycznia. mat. prasowe

W podstawówce chyba każdy z nas musiał narysować, jak według niego będzie wyglądał świat w przyszłości. Dzieci wyobrażały sobie szklane budynki i jedzenie w pigułkach rodem z książek Stanisława Lema. A jak przyszłość wyobrażają sobie nieco starsi trójmiejscy artyści? Można się o tym przekonać oglądając wystawę "Rok 2050" w Muzeum Miasta Gdyni.



Idea projektu przygotowanego w ramach festiwalu Metropolia jest Okey! była prosta: artyści przedstawiają swoje wizje roku 2050. Do udziału zostali zaproszeni trójmiejscy wykładowcy ASP, studenci i absolwenci oraz trójmiejscy graficy. W sumie czterdzieści osób, które stworzyły czterdzieści grafik.

Artyści nie są zgodni co do tego, jak świat będzie wyglądać za 40 lat. Być może będzie dramatycznie - pojawi się więcej bezdomnych i biedy, jak na grafice Piotra Witta, a ludzkość wyda z siebie niemy krzyk podobny do "Krzyku" Edvarda Muncha, jak u Kasi Szumskiej. Za to według Natalii Stachury będziemy latać na tanie wycieczki last minute do... czarnej dziury.

Być może będzie tak, jak przepowiadają socjologowie. Europejski rynek pracy zaleją Chińczycy, nie pozostawiając miejsca na naszą kulturę (grafika Joanny Grodeckiej) i zgubimy się w wielkich, zatłoczonych metropoliach (grafika Małgorzaty Perkowskiej).

Może też będzie katastroficznie. Zamachy terrorystyczne podobne do tych z 11 września będą na porządku dziennym (Witek Sławiński), rozpęta się setna Wojna Światowa (Maciek Salamon), a wielki goryl przechadzający się pomiędzy drapaczami chmur zje nasz księżyc (Grażyna Rigall). Niebieskie niebo odejdzie w niepamięć i świat ogarnie ciemność (Paula Włodkowska). Co więcej, dzieci będą powstawać z plemników zamkniętych w puszce o przewrotnej nazwie "Pandora - Human Seed", którą należy będzie otwierać tylko w razie potrzeby (Jacek Hoły).

Świat być może stanie na głowie, ale za to Trójmiasto będzie się miało świetnie. Według Natalii Uryniuk Gdańsk znajdzie się wśród najbardziej popularnych miast świata - zaraz obok Sydney i Paryża. Będzie kolorowo i wesoło. Według Emilki Bartkowskiej kościół Mariacki będzie jedynym obiektem widocznym z księżyca, a według Edi Majewskiej gdyńska marina i Sea Towers stworzą główną atrakcję Trójmiasta.

A może stanie się inaczej, jak sugeruje Marcin Sosiński - zajęci swoimi sprawami po prostu prześpimy rok 2050 i obudzimy się za późno...

Wystawę "Rok 2050" można oglądać do 15 stycznia w Muzeum Miasta Gdyni, od wtorku do niedzieli w godzinach 10-17. W piątki wstęp wolny, w pozostałe dni bilety kosztuje 7 zł i 4 zł (ulgowy).

Opinie (15) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

12

lipca

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

12

lipca

Kino po zachodzie słońca Gdańsk, Teatr Leśny

25

lipca

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

Rozrywka

Z widokiem na morze i miasto. Trójmiejskie lokale z tarasami
Lokale z tarasami w Trójmieście
Do Hollywood po marzenia. Historia muzyka z Gdyni
Przeprowadził się z Gdyni do Hollywood

Kulinaria

Z widokiem na morze i miasto. Trójmiejskie lokale z tarasami
Lokale z tarasami w Trójmieście

Sprawdź się

W ilu językach można wysłuchac opowieści o historii Katowni, siedzibie Muzeum Bursztynu w Gdańsku?