• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przypadkowe powstanie placu Zebrań Ludowych i historia muszli koncertowej

goch
6 lutego 2023, godz. 11:30 
Opinie (83)
Gdańska muszla koncertowa została oddana do użytku w 1957 r., jednak nigdy nie stała się miejscem występów wielkich artystów. Bardziej kojarzyła się z pochodami pierwszomajowymi, piknikami czy potańcówkami. Rozebrano ją w 2005 r. Gdańska muszla koncertowa została oddana do użytku w 1957 r., jednak nigdy nie stała się miejscem występów wielkich artystów. Bardziej kojarzyła się z pochodami pierwszomajowymi, piknikami czy potańcówkami. Rozebrano ją w 2005 r.

Gdańska muszla na placu Zebrań Ludowych była jednym z najbardziej charakterystycznych budowli w centrum miasta. W 2005 r. zapadła decyzja o jej rozbiórce. Przez wiele lat była jednak świadkiem wydarzeń, które działy się w okolicy. Sama jednak w historii się nie zapisała - była bardziej niemym świadkiem.Koncerty w Trójmieście - bądź na bieżąco z naszym Kalendarzem imprezCzy pamiętasz muszlę koncertową w Gdańsku?

Należy jednak zacząć od początku. Muszli bowiem by nie było, gdyby nie plac Zebrań LudowychMapka. Placu natomiast by nie było, gdyby nie Ferdynand Shichau. Holenderski przedsiębiorca, który osiadł w Elblągu, związany był z przemysłem okrętowym i w 1892 r. otworzył swoją stocznię w Gdańsku. Aby to zrobić, musiał najpierw osuszyć teren. Jak mu się to udało?

Potrzebował do tego 200 tys. ton piasku, które pozyskał ze wzgórza noszącego nazwę Wroni Szaniec. Można zatem powiedzieć, że Schichau stworzył miejsce, w którym dziś znajduje się plac Zebrań Ludowych. Potencjał tej przestrzeni wykorzystano w czasach Wolnego Miasta Gdańska, kiedy tam właśnie organizowano Jarmark św. Dominika. Od tej imprezy nazwano również miejsce - Dominiksplatz.Później, pod koniec II wojny światowej, umiejscowiono tam baraki dla uchodźców z Prus Wschodnich, a powojenna historia placu to przede wszystkim wykorzystywanie go w celach propagandowych - chociażby podczas pochodów pierwszomajowych. Był to najczęściej końcowy przystanek, a na placu odbywały się kiermasze i pikniki.

 • Jeden z pochodów pierwszomajowych z muszlą koncertową w tle.
 • Okolice muszli koncertowej często były punktem zbornym wielu wydarzeń.
 • Gdańsk, lata 50. XX wieku - w tle widać powstającą muszlę koncertową.
 • Jedna z imprez w muszli koncertowej.
Muszla koncertowa, którą pamiętają dorośli gdańszczanie, została oddana do użytku w 1957 r., ale nigdy tak naprawdę nie wykorzystano jej potencjału. Była bardziej punktem orientacyjnym niż kulturalną atrakcją. Swego czasu była dopełnieniem krajobrazu Cricolandu. Generalnie rzecz ujmując - przestrzeń placu Zebrań Ludowych z jakiegoś powodu nigdy nie cieszyła się wielkim uznaniem, nie była też atrakcyjna, a przecież ma w sobie wiele potencjału. Szkoda, że się go nie dostrzega, bo dziś jest mnóstwo możliwości na jego wykorzystanie.

 • Widok na muszlę koncertową z okolic Błędnika. Przełom lat 50. i 60. XX wieku.
 • Gdańska muszla koncertowa niedługo po oddaniu do użytku.
 • Kolejna okolicznościowa impreza propagandowa przy muszli koncertowej w Gdańsku.
 • Mało kto pamięta tak niewielki ruch w centrum Gdańska. Dziś okolice placu Zebrań Ludowych są niemal nieustannie zakorkowane.
Historia gdańskiej muszli koncertowej nie jest zbyt bogata. Była - tyle w sumie można o niej powiedzieć. Odbywały się tam czasem koncerty, ale były to raczej lokalne przeglądy niż występy znanych wykonawców. Nie dziwi więc, że zdjęcia z czasów istnienia muszli przedstawiają ją w większości przypadków pustą. Stanowiła po prostu element krajobrazu na granicy Śródmieścia i Aniołków. Szkoda, że przez wiele lat po prostu niszczała, dziś mogłaby być ciekawą opcją do zaadaptowania.

Niestety te wspomniane zaniedbania doprowadziły do tego, że w styczniu 2005 r. podjęto decyzję o rozebraniu budowli. Ówczesny Miejski Dom Kultury zlecił sporządzenie ekspertyzy stanu technicznego oraz bezpieczeństwa dalszego użytkowania muszli koncertowej. To była tylko formalność - biuro ekspertyz budownictwa podjęło jedyną możliwą decyzję, czyli konieczność rozbiórki.Stopień zniszczenia elementów oraz wadliwe rozwiązania funkcjonalno-użytkowe zadecydowały o tym, że konstrukcja przeszła do historii. W tamtym momencie remont czy nawet rewitalizacja były po prostu nieopłacalne. Plac Zebrań Ludowych pozostał zatem pusty, ale miasto miało pomysł na jego zagospodarowanie - ludyczny charakter miał zostać utrzymany.

 • Jedna z niewielu imprez w muszli koncertowej w latach 90. XX wieku. Później na placu stanął lunapark Cricoland i muszla stała się tylko dodatkiem.
 • Kwiecień 2005 - rozbiórka muszli koncertowej.
 • Jak widać, okazjonalnie muszla koncertowa faktycznie była miejscem występów muzyków, które przyciągały sporą liczbę gdańszczan.
 • Jedna z imprez okolicznościowych na placu Zebrań Ludowych.
W kalendarzu na stałe zagościły koncerty organizowane przez Letnią Scenę Muzyczną oraz inne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Wiele osób na pewno pamięta Baltic Games, Gdańsk Dźwiga Muzę czy wciąż odbywające się Letnie Brzmienia. Później też zapadała decyzja o tym, aby stworzyć w okresie zimowym lodowisko, które będzie alternatywą dla tego, które znajduje się w hali Olivia.

Dziś wydaje się, że ten teren jest jeszcze bardziej niewykorzystany niż kiedykolwiek. Nikt nie ma pomysłu na to, jak go zagospodarować, uatrakcyjnić. I dotyczy to zarówno organizacji imprez miejskich, jak i komercyjnych.
goch

Wydarzenia

Letnie Brzmienia 2023 (9 opinii)

359 zł
festiwal muzyczny, pop

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile miejsc na widowni liczy rozbudowana Duża Scena Teatru Muzycznego w Gdyni?

 

Najczęściej czytane