• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Przyjemna i pożyteczna - spektakl gościnny

monodram
kasy:
58 555-22-35
wystawia:
Teatr Atelier Sopot
9.0
2 oceny
Przyjemna i pożyteczna

Teatr na Plaży zaprasza na gościnny spektakl pt. "Przyjemna i pożyteczna", który miał swoją prapremierę 6 września 2015 roku podczas 4 ARTLOOP Festivalu w Sopocie w ramach wystawy "Nocna Zmiana". Kuratorkami projektu były: Emilia Orzechowska i Roma Piotrowska.

Tekst i reżyseria: Bogna Burska
Wykonanie: Klara Bielawka

"Przyjemna i pożyteczna" to monodram o pracy. O pracy, wakacjach, uczuciach i pieniądzach.

"Przyjechałam z Pszczółek do Sopotu. W tym mieście, o tej porze roku nie jest najlepiej. Każdy chce leżeć sam ze sobą, ale wszyscy spotykają się w jednym miejscu."

Bogna Burska (1974) - artystka wizualna i dramatopisarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest adiunktką w Katedrze Intermediów na ASP w Gdańsku. Jej pierwsze, malarskie realizacje malowane były palcami na płótnie, ścianie i szkle. Tworzą one kompozycje przypominające zakrzepłe smugi krwi. Burska aranżuje również wnętrza poprzez drobne, niepokojące interwencje (Arachne, 2003). Komponowała mozaikowe układy kolorowych fotografii, w których zestawia uszkodzone fragmenty ciała z kwiatami (Życie jest piękne, Algorytm 2002). W pracach wideo wykorzystuje sekwencje z popularnych filmów oraz telewizyjnych relacji, wchodząc w polemikę z kanonami estetyki i przyzwyczajeniami zakorzenionymi w wizualnej warstwie kultury. Seria filmów found footage gra z przemieszczającymi się zwierciadłami (2006-2008) i inne prace w tej technice (Tysiąc śmierci 2010/2011, Bitwa pod Grunwaldem 2011) ukazują mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych. Autorka pierwszego polskiego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną Gniazdo. Sztuka o tym jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować ("Dialog" 2013.9) i innych tekstów dramatycznych. Wystawia w kraju i za granicą.

Klara Bielawka (1984) - aktorka teatralna i filmowa. Przez kilka lat związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Współpracuje z teatrami: Polskim w Bydgoszczy, Imka i Ochoty w Warszawie oraz Łaźnia Nowa w Krakowie. W teatrze grała m.in. u Pawła Miśkiewicza, Moniki Strzępki, Radka Rychcika, Marcina Libera, Macieja Podstawnego, Bartka Frąckowiaka. Grała w filmach Borysa Lankosza, Marii Sadowskiej, teatrach telewizji Marcina Wrony i Bodo Koxa. Współpracowała z Anną Baumgart m.in. przy filmie "Świeże wiśnie" i spektaklu "Generał i Dziewczyna" w ramach 3 edycji Festiwalu ARTLOOP.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery