• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przestrzenie wykluczone w Wyspie

Jakub Knera
16 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Kadr z filmu "Kod Nieznany", który 16 kwietnia otworzy projekcje "Places out of space" Kadr z filmu "Kod Nieznany", który 16 kwietnia otworzy projekcje "Places out of space"

Takich miejsc jest mnóstwo w całym Trójmieście. Przegląd filmowy "Places out of space", który porusza tematykę miejsc wykluczonych, nie ogranicza się jednak wyłącznie do tematyki miasta.



Startujący w czwartek w Instytucie Sztuki Wyspa przegląd jest poświęcony przede wszystkim miejscom wykluczonym z przestrzeni miejskiej: zarówno pod względem kulturowym, topograficznym, społecznym jak i architektonicznym. Filmy opowiedzą o postrzeganiu tych przestrzeni przez mieszkańców, o tworzeniu się ich statusu w oczach ludzi, a także w jaki sposób mówią o nich artyści.

- Rzadko mówi się o przestrzeniach wykluczonych, dlatego postanowiliśmy się nimi zająć - opowiada Maks Bochenek, który razem z Julią Gierczak koordynuje projekt. - Projekcje będą poprzedzone prelekcjami. Prowadzący skupią się na konkretnych problemach, o których opowiadają wyświetlane filmy.

Projekcje zaczynają się 16 kwietnia i w czterech modułach będą prezentowane do 21 maja.

Pierwszy z nich odwołuje się do przenikania przestrzeni i ich niedookreślenia. Zaprezentowany zostanie obraz "Kod nieznany" w reżyserii Michaela Haneke. Film opowiada o jednej z dzielnic Paryża, której niespójność wpływa na relacje zamieszkujących ją ludzi.

- Skupiamy się na wielokulturowości metropolii, która w kolejnych modułach będzie powracać - opowiada Julia Gierczak. - Często w zaskakującej formie będzie przedstawiane zderzenie różnych kultur, jak chociażby w filmie "Road to Tate Modern".

- W drugim module zestawiamy czas i przestrzeń, która jest dookreślana przez wydarzenia historyczne i zbiorową pamięć o nich - opowiada Maks Bochenek. - Podczas trzeciego spotkania skupiamy się na tematyce granic między Wschodem i Zachodem. Zaprezentujemy m.in. projekt "Pielgrzymka" Artura Żmijewskiego i Pawła Althamera, który odkrywa zaskakującą dychotomię między modlitewną i religijną intencją aby przeżyć duchowy powrót do korzeni wiary, a ksenofobicznymi i antysemickimi zachowaniami z racji tego, że pielgrzymka ma miejsce w Izraelu.

Projekcje filmowe zostaną poprzedzone prelekcjami trójmiejskich badaczy kultury współczesnej - pojawią się na nich prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek, mgr Hubert Bilewicz, dr hab. Piotra Lorens i dr Paweł Sitkiewicz.

- Liczymy na aktywizację młodych ludzi i dyskusję dotycząca poruszanych tematów - wyjaśnia Maks Bochenek. - W związku z tym chcemy aby sami mieli szansę się wypowiedzieć. Organizujemy konkurs na krytyczne eseje poświęcone tematom z przeglądu - zaprasza Julia Gierczak.

Program przeglądu:

16 kwietnia, g. 19
Przestrzenie (nie)dokonane - pokaz filmu "Kod nieznany" w reżyserii Michaela Haneke
- Prelekcja: prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek

23 kwietnia, 19
Przestrzenie dokonane - projekcja prac video: "Atomic love" Piotra Wyrzykowskiego i Iliyi Chichkana; "Przeszłość" Ani i Adama Witkowskich ; "Winterreise" Mirosława Bałki
- Prelekcja: mgr Hubert Bilewicz

9 maja, g. 19
Metropolia - granice, zaułki, przedmieścia - projekcja prac video: "Road to Tate Modern" Senera Özmena (we współpracy z Erkanem Özgenem); "Pielgrzymka" Artura Żmijewskiego (we współpracy z Pawłem Althamerem)
- prelekcja: dr hab. Piotr Lorens

21 maja, g. 19
Azyl po polsku - projekcja filmu "Przemiany" w reżyserii Łukasza Barczyka
- Prelekcja: dr Paweł Sitkiewicz

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (3)

  • Sztuka dla sztuki. Towarzystwo wzajemnej adoracji.

    • 3 2

  • Kiedyś mnie kręciło

    kulanie sie po melinach w typie Dolnego miasta, Grabówka czy Nowego portu w poszukiwaniu folkloru miejskiego. Od jakiegoś czasu jednak kwaśny smętek tych miesjc jakoś mnie zmechacił gruntownie i jak co to robie fotki favel we Włoszech lub Chorwacji (te piekne są w każdym folderze).
    Myslę,ze takie spotkanka są raczej dla młodziezy licelanej lubującej się w debacie i starajacej sie być trochę off.Tak czy inaczej nic ze zastąpi tzw. obserwacji uczestniczącej w tychże miejscach wykluczonych.

    • 2 1

  • miejsca wykluczone

    to wina prezydenta miasta on bierze kase za wszystkich mieszkancow trzeba protestowac

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Studium Wokalno-Aktorskie to:

 

Najczęściej czytane