• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Przepych i asceza | wędrówka po Japonii z Joanną Zakrzewską

Najnowsza, bogato ilustrowana publikacja Joanny Zakrzewskiej Przepych i asceza. Przewodnik po tradycyjnej architekturze Japonii jest pretekstem do rozmów o Japonii, do dzielenia się fascynacją tym krajem, do odbycia wędrówki do miejsc znanych i tych nieoczywistych, do rozmowy o kulturze i japońskiej duchowości w kontekście obiektów architektury wypełnionych bóstwami kami i buddami.
Rozmowa będzie ilustrowana pokazem slajdów z Japonii.

Joanna Zakrzewska - japonistka, kaligraf i iluminator, prodziekan i wykładowca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, filia w Gdańsku (Historia i kultura Japonii, Estetyka sztuki japońskiej, Kaligrafia), doktorat uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W Japonii spędziła 5 lat.  Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej, w szczególności kaligrafii i malarstwa tuszowego. Posiada 8 stopień mistrzowski kaligrafii japońskiej szkoły Seifū. Prowadzi warsztaty i pokazy kaligrafii łacińskiej i japońskiej oraz iluminacji. Aktywnie działa zarówno na polu akademickim (monografia Sakuteiki zapiski o zakładaniu ogrodów, Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej, liczne publikacje naukowe, wykłady, konferencje oraz przekłady z języka japońskiego), jak i artystycznym (wystawy indywidualne i zbiorowe, warsztaty, ilustracje do serii Yume wydawnictwa Kirin).

Jacek M. Kozłowski - z Japonią związany od początku lat 90-tych. Odbył ponad 30 wypraw do Japonii, w której spędził kilka lat. Pracuje dla japońskich instytucji, jest założycielem Fundacji Heiwa, członkiem Salonu Przyjaciół Japonii, Rady Programowej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, autorem kilku wystaw fotograficznych poświęconych Japonii.

Spotkanie z Joanną Zakrzewską jest zapowiedzią czerwcowych Kakehashi Dni Japońskich w Gdańsku, które będą współorganizowane z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych oraz Fundacją Heiwa.


 

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?