• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Przemek Dyakowski Take it easy

To grupa grająca w stylistyce swingu. Tworzą ją: weteran polskiego jazzu, saksofonista Przemek Dyakowski oraz młodzi, wybitnie utalentowani trójmiejscy jazzmani. Do udziału w koncertach, jako gość specjalny, zapraszany jest znany saksofonista Wojciech Staroniewicz.

Zespół występował na wielu festiwalach: Jazz w Lesie w Sulęczynie, Gdańskie Noce Jazzowe, Złota Tarka w Iławie, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Sopot Molo Jazz Festival, Skok Jazz Sopot, Komeda Jazz Festiwal w Słupsku, Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski), Festiwal Jazz o Zmierzchu (Olsztyn), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Rybnik), Jazz Nad Odrą oraz grał support dla Roda Stewarta w Stoczni Gdańskiej, Koncertował tez na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Gdynia) a także w wielu polskich klubach m.in. warszawskim Tygmoncie, sopockich - Kawiaretonie i Sfinksie, gdyńskim Uchu. W 2005 r. w sopockim Kawiaretonie zespół nagrał płytę, na którą składają się powszechnie znane i lubiane standardy jazzowe.

jazz - koncerty w Trójmieście


Krążek ten został dołączony do numeru miesięcznika Jazz Forum i zyskał bardzo przychylne recenzje. W 2012 ukazała się płyta zespołu "Take It Easy III" wzbogacona aranżacjami w wykonaniu kwartetu smyczkowego Capelli Gedanensis. "Take it Easy IV" - SWING! To autorski album zespołu Przemka Dyakowskiego nagrany live w Radiu Gdańsk i wydany w 2016 roku. Obecnie zespół prezentuje na koncertach program z najnowszej płyty "Ach to był szał ..." z piosenkami Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, wydanej w II połowie 2019 roku. Przemek Dyakowski - weteran polskiego jazzu, znakomity saksofonista, muzyk, kompozytor jazzowy, animator kultury. Dziennikarz muzyczny, propagator jazzu w Trójmieście, współtwórca klubu Ucho w Gdyni, w którym organizuje koncerty jazzowe. 1 czerwca 2015 r. skończył 80 lat. Artystycznie ukształtował go Kraków lat 50 i 60. W jego życiu jak w lustrze odbija się polskie życie kulturalne ostatnich kilku dekad. Przyjaźnił się z Piotrem Skrzyneckim, Wiesławem Dymnym i Zygmuntem Koniecznym z "Piwnicy pod Baranami". Grywali tam najlepsi muzycy tworzący historię polskiego jazzu. To on odkrył talent Ewy Demarczyk. Od 1964 roku mieszka w Gdyni.

Za swój największy sukces uważa wieloletnią grę w zespole "Swing Old Stars" legendarnego Jerzego Dudusia Matuszkiewicza wraz z Wojtkiem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Januszem Kozłowskim. W 2019 roku otrzymał statuetkę Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.

Koncert zespołu "Take It Easy" z gościnnym udziałem Hanny Banaszak był emitowany na żywo i zarejestrowany 31 maja 2015 r. w studio koncertowym im. Janusza Hajduna w rozgłośni Radio Gdańsk. Skład zespołu: P rzemek Dyakowski - saksofon tenorowy; Joanna Knitter - wokal; Artur Jurek - fortepian; Dominik Bukowski - wibrafon; Janusz "Macek" Mackiewicz - kontrabas; Eric Allen - perkusja; oraz gość specjalny Wojciech Staroniewicz - saksofon.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę: