Wiadomości

stat

Przeładowany kalendarz koncertowy - atut czy przekleństwo?

felieton w trojmiasto.pl

Kalendarz koncertowy w kwietniu imponował nie tylko ilością, ale i wysokim poziomem imprez. Podczas inauguracji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, dla przykładu, wystąpił Misza Majski - jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów na świecie.
Kalendarz koncertowy w kwietniu imponował nie tylko ilością, ale i wysokim poziomem imprez. Podczas inauguracji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, dla przykładu, wystąpił Misza Majski - jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów na świecie. fot. Ireneusz Skąpski/ Studio fotografii Fotis

Z jednej strony same korzyści, bo skoro imprez kulturalnych odbywa się tak wiele, to każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Z drugiej niedosyt, ponieważ nie we wszystkich (choćby ze względów finansowych) da się uczestniczyć. Pozostaje jeszcze kwestia funduszy, bo miejskie środki są ograniczone, a chętnych do uszczknięcia czegoś dla siebie coraz więcej. Czy zatem przeładowane kalendarze koncertowe są dla Trójmiasta atutem i świadczą o jego potędze kulturalnej, czy może spowodują, że najsłabsze ogniwa się wykruszą, pozostawiając w grze najsilniejszych zawodników?Przeładowany kalendarz imprez:

świadczy o dobrobycie i jest powodem do dumy

48%

pozostawia lekki niedosyt, ponieważ z udziału w niektórych ciekawych imprezach trzeba zrezygnować

13%

wyeliminuje z rynku małe imprezy, bo te większe przyciągną do siebie całą publiczność

5%

to głupota - powinno się rozłożyć imprezy równomiernie w trakcie całego roku, a nie kumulować w jednym miesiącu

34%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 160
Kalendarz koncertowy w kwietniu (i to już od kilku lat) wydaje się przeładowany. Nie mam tu na myśli wyłącznie koncertów muzyki poważnej, bo zainteresowania melomanów nie zawężają się wyłącznie do niej. Jeśli ktoś ceni sobie sztukę wysoką, to z pewnością nie pogardzi dobrym jazzem, rockiem, a nawet popem.

O potrzebie stworzenia zintegrowanego kalendarza imprez mówi się w Trójmieście od dawna, jednak nie zanosi się na to, aby ktoś zamierzał od słów przejść wreszcie do czynu. Przeciwnie - powstaje coraz więcej miejsc, w których imprezy można organizować, a skoro tak się dzieje, to trzeba je później zapełnić wartościowymi propozycjami.

Kulturalne eldorado, jakim - przynajmniej w kwietniu - stało się Trójmiasto, wychodzi jednak bokiem miłośnikom muzyki, którzy oczywiście mają możliwość skorzystać z ciekawych propozycji, jednak tylko w teorii. Bo jak wybrać się na dwa znakomite koncerty, skoro oba odbywają się w tym samym czasie? Z gumy nie jest również portfel "imprezowiczów", a takie wyjścia, jak wiadomo, potrafią słono kosztować, że o wydatkach związanych ze świętami wielkanocnymi nie wspomnę.

Melomani żyją nie tylko klasyką, a ciekawych propozycji regularnie dostarcza im (często za darmo) Akademia Muzyczna. Zobacz naszą relację z koncertu, który wypełniły piosenki Justina Timberlake'a.Choć mniejsze koncerty czy projekty mnożą się jak grzyby po deszczu, często mogą umykać naszej uwadze. Obserwatorzy życia kulturalnego nie przeoczyli jednak z pewnością potężnego gracza, który pojawił się w kwietniu i zamierza zabawić u nas na dłużej - wielkanocnej edycji festiwalu Actus Humanus Resurrectio. Melomani (a uściślając - miłośnicy wykonawstwa historycznego, bo to jednak mniej liczna grupa), nie posiadali się z zachwytu i niezwłocznie ruszyli do kas wykupując bilety na długo przed rozpoczęciem imprezy.

To, że Actus Humanus Resurrectio odniesie artystyczny i frekwencyjny sukces było niemal pewne. Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu, jest najzdolniejszym i najskuteczniejszym promotorem wydarzeń kulturalnych w Polsce, więc porażka mu nie grozi. Może liczyć również na hojne wsparcie gdańskich włodarzy.

Bogaty kalendarz koncertowy w kwietniu zasiliły dodatkowo koncerty odbywające się w ramach Actus Humanus Resurrectio.
Bogaty kalendarz koncertowy w kwietniu zasiliły dodatkowo koncerty odbywające się w ramach Actus Humanus Resurrectio. fot. Paweł Stelmach
Nie są to oczywiście pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ wartość marketingowa marki Actus Humanus jest ogromna - miasto dostaje w zamian znakomitą reklamę w mediach, w tym lokalnych i branżowych, a dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) festiwalowe koncerty będą mogły transmitować rozgłośnie z całej Europy, a może i świata.

Co jednak mają z tego gdańscy podatnicy, poza przeładowanym kalendarzem koncertowym? Jeśli są fanami dobrej muzyki, szczególnie dawnej, a do tego dysponują zasobnym portfelem, mogą uczestniczyć w jednej z najciekawszych imprez w Europie. Jeśli jednak finanse nie pozwolą im na zakup karnetu, czy nawet pojedynczego biletu (bo np. przepuścili pieniądze na bilety na wcześniejszy, również znakomity Gdański Festiwal Muzyczny), mogą wybrać się na któryś z tańszych, a nawet darmowych koncertów. No chyba że meloman okaże się katolikiem, dla którego w Wielkim Tygodniu znacznie ważniejsze od koncertów jest uczestniczenie w obchodach triduum paschalnego. Choć nie - tu również nie został pozostawiony sam sobie, ponieważ pasyjne koncerty Polskiego Chóru Kameralnego odbywały się po uroczystościach kościelnych.

Melomani ledwie złapali oddech po intensywnym koncertowo Wielkim Tygodniu, a już nadciąga Siesta Festival - kolejna, po Actus Humanus, impreza skierowana w dużej mierze do turystów kulturalnych. Jeśli tak intensywny będzie przyszłoroczny kwiecień, to lepiej już teraz zacznijmy oszczędzać pieniądze na bilety. Dobre koncerty to zawsze rarytas i choć nie wszystkie uda nam się "zaliczyć" (no chyba że ktoś posiadł umiejętność bilokacji), to jednak zawsze szkoda, kiedy okazja przechodzi nam koło nosa.

Do Gdańska powrócił również Giuliano Carmignola, który tym razem wystąpił z Cappellą Gedanensis. Na zdj. podczas próby przed jednym z koncertów, odbywających się w ramach Actus Humanus w 2015 roku.
Do Gdańska powrócił również Giuliano Carmignola, który tym razem wystąpił z Cappellą Gedanensis. Na zdj. podczas próby przed jednym z koncertów, odbywających się w ramach Actus Humanus w 2015 roku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trójmiasto.pl
Tym bardziej cieszy, że organizatorzy Gdańskiego Festiwalu Muzycznego zdecydowali się przesunąć przyszłoroczną edycję imprezy o miesiąc - na mniej intensywny koncertowo maj. Miejmy nadzieję, że ich śladem pójdą nie tylko organizatorzy podobnych wydarzeń, ale przede wszystkim ci, którzy rozdzielają miejskie pieniądze. Bo jaki jest sens pompować granty i dorzucać dodatkową, wielką imprezę, w jeden miesiąc, skoro w roku mamy ich jeszcze jedenaście? Czy takie działanie nie doprowadzi do tego, że silniejsi gracze, w dodatku wspierani przez miasto, wygryzą z rynku tych mniejszych?

Znawcy z pewnością powiedzą, że przewaga festiwalu Actus Humanus Resurrectio nad np. Requiem Verdiego prezentowanym przez Operę Bałtycką, szczególnie jeśli chodzi o poziom artystyczny, jest olbrzymia i bezdyskusyjna - ja być może przyznam im rację. Miejmy jednak na uwadze, że jeśli opera nie sprzeda biletów, to nie zarobi. Jeśli nie będzie zarabiała, nie przetrwa, bo i na co komu instytucja, której nie chcą odwiedzać słuchacze?

A może jestem w błędzie i Trójmiasto jest wystarczająco duże, aby pomieścić wszystkie te imprezy, a nawet organizować ich jeszcze więcej? Czas pokaże...

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (22)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

22

października

22

października

22

października

Otwarcie Galerii Gdańsk itd. Gdańsk, CSW Łaźnia

Rozrywka

Dwie imprezy dla komputerowców z przeszłości
Dwie imprezy dla komputerowców
Zobacz egzotyczne motyle w Galerii Metropolia
Zobacz egzotyczne motyle we Wrzeszczu

Kulinaria

Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Gdyński szef kuchni w finale międzynarodowego konkursu
Sukces gdyńskiego szefa kuchni

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: koncerty i moc kulinarnych wrażeń
Planuj tydzień: koncerty i kulinaria