Wiadomości

Przejrzyj się w lustrze Szekspira. Rusza Festiwal Szekspirowski

Marek Kondrat wystąpi podczas koncertu "Sonety Księżycowe" 1 sierpnia na placu budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Na kameralne spotkanie zaproszeni zostali organizatorzy, reżyserzy i przyjaciele festiwalu.


Mało jest w Trójmieście wydarzeń teatralnych, które przykuwają uwagę całego środowiska. Jednym z nich jest Festiwal Szekspirowski, który w obliczu rozmaitych teatralnych przeglądów, umożliwiających obejrzenie tego, co się wydarzyło w teatralnej Polsce, jest przynajmniej krok naprzód. XVII Festiwal Szekspirowski potrwa od 1 do 6 sierpnia.

XVII Festiwal Szekpirowski inauguruje wesoła, szalona komedia Szekspira "Jak wam się podoba" w reżyserii Tsuladze z gruzińskiego Kote Marjanishvili State Drama Theatre z Tibilisi. Spektakl pokazywany 1 i 2 sierpnia.
XVII Festiwal Szekpirowski inauguruje wesoła, szalona komedia Szekspira "Jak wam się podoba" w reżyserii Tsuladze z gruzińskiego Kote Marjanishvili State Drama Theatre z Tibilisi. Spektakl pokazywany 1 i 2 sierpnia. fot. John Haynes
Zdobywcą Złotego Yoricka za najlepszą polską inscenizację szekspirowską w 2012 roku jest przedstawienie "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej..." w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Zobaczymy je 6 sierpnia.
Zdobywcą Złotego Yoricka za najlepszą polską inscenizację szekspirowską w 2012 roku jest przedstawienie "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej..." w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Zobaczymy je 6 sierpnia. fot. Greg Noo-Wak

Czy wybierasz się na Festiwal Szekspirowski?

tak, obejrzę tyle, ile się da 18%
raczej tak, myślę o jednym, dwóch spektaklach 22%
raczej nie, nie widzę nic, co by mnie zaciekawiło 13%
nie 47%
zakończona Łącznie głosów: 87
Festiwal w porównaniu do poprzednich edycji wyraźnie zubożał. Przyzwyczailiśmy się do dziewięcio- czy dziesięciodniowych festiwali. Tym razem impreza potrwa sześć dni, a część pokazów głównego festiwalowego nurtu to monodramy.

- Dopadł nas kryzys. Budżet nie pozwolił nam na więcej, choć mieliśmy na oku bardzo ciekawe produkcje z różnych stron świata. Może uda się za rok - przyznaje Jerzy Limon, dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego i szef Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który w przyszłym roku w wakacje ma zostać oficjalnie otwarty.

Nim jednak szczególna, 18. edycja festiwalu odbędzie się wreszcie "na własnych śmieciach", czyli w nowoczesnym budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zobaczymy dość skromną 17. odsłonę festiwalu, prezentującego polską i zagraniczną myśl teatralną za pomocą sztuk Williama Szekspira.

Festiwal inauguruje "Jak wam się podoba" Kote Marjanishvili State Drama Theatre w Tibilisi (przedstawienie prezentowane będzie na otwarcie festiwalu w czwartek, 1 sierpnia oraz 2 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże). "To historia pełna kochanków i zwierząt, poezji i miłości rozkwitającej w gęstwinie lasu. W sztuce, jak w lustrze, odbijają się sylwetki Arystofanesa, Dantego, a nawet Czechowa czy Brechta." - czytamy w zapowiedzi komedii, której tekstowi Lew Tołstoj zarzucał schlebianie gustom publiczności.

Pozostałe zagraniczne produkcje to monodramy "Shake Lear!" Bei von Malchus (dała się poznać widowni Festiwalu Szekspirowskiego dzięki brawurowemu wykonaniu "Henryka VIII" w 2010 roku. 1 sierpnia "Shake Lear!" zobaczyć można w Teatrze Miejskim w Gdyni, zaś 3 sierpnia w Malarni Teatru Wybrzeże) oraz "Czytając Szekspira - Cały świat to scena, A ludzie na nim to tylko aktorzy." - tekstowy kolaż ze słynnych monologów Szekspira, by podkreślić jego idee, myśli i spostrzeżenia - w wykonaniu Emila Boroghiny, prezentowany w Malarni Teatru Wybrzeże.

W Malarni zobaczymy również performance "Równomowa", oparty na pomyśle symultanicznego tłumaczenia i wskazujący na możliwe manipulacje związane z przekazem słowa, zwłaszcza przekazem zapośredniczonym przez osobę trzecią, na przykład przez tłumacza.

Jak pisaliśmy niedawno, w Trójmieście będziemy gościć bardzo silną reprezentacją polskiego teatru.

Między innymi "Titusa Andronicusa" w reż. Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu, stworzonego w koprodukcji z niemieckim Staatschauspiel Dresden, gdzie niemieccy aktorzy to zdegenerowani Rzymianie, a polscy są nowymi barbarzyńcami - Gotami. Triumf wojsk Imperium Rzymskiego nad Gotami siłą rzeczy wpisany został w historię konfliktu polsko-niemieckiego. Spektakl do zobaczenia w sobotę, 3 sierpnia na Dużej Scenie.

Festiwal zakończy występ wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła, który poza granicami kraju prezentuje swoje spektakle częściej niż w Polsce, zdobywając przy tym mnóstwo nagród i wyróżnień. Ich "Pieśni Leara" okazały się jednym z najlepszych spektakli ubiegłorocznego prestiżowego Fringe Festival w Edynburgu. Przedstawienie na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże pokazane zostanie dwukrotnie 6 sierpnia.

Ciekawym akcentem będzie powrót na scenę Marka Kondrata. Słynny aktor przedstawi sonety i inne utwory z udziałem Doroty Miśkiewicz i Grzegorza Turnaua podczas koncertu "Sonety Księżycowe" 1 sierpnia na placu budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobacz na mapie Gdańska. Na kameralne spotkanie zaproszeni zostali organizatorzy, reżyserzy i przyjaciele festiwalu.

Budżet XVII Festiwalu Szekspirowskiego wynosi około 900 tys. zł. Bilety na spektakle kosztują od 20 od 60 zł (ulgowe) i 30 do 80 zł (normalne). Na performance "Równomowa" wstęp za 5 zł.

Opinie (26) 1 zablokowana

 • O! Królu mowy polskiej!

  "przekazem zapośredniczonym przez osobę trzecią"

  • 7 1

 • "- Dopadł nas kryzys" - Jerzy Limon (1)

  Przede wszystkim kryzys dopadł Nas, płacących podatki a nie podatkowych beneficjentów. To jednak bezczelne tłumaczenie.
  Dalej nie lepiej - "Budżet nie pozwolił nam na więcej, choć mieliśmy na oku bardzo ciekawe produkcje z różnych stron świata. Może uda się za rok".
  Za rok ma być już otwarty grafitowy atomowy sarkofag autorstwa Rizzi'ego, więc wydatki zdecydowanie wzrosną i nie bardzo można tu zrozumieć optymizm Limona, skoro min. 3-4 mln pójdzie na utrzymanie tego molocha rocznie.
  To że prof. Limon zręcznie wywiódł w pole Anglików z "Fortune" i dzięki temu załatwił spora subwencję na budowę "sarkofagu", to jedno ale drugie to pozyskiwanie środków na działalność bieżącą a z tym jak widać i słychać jest już znacznie gorzej. Jeszcze gorsza sytuacja powstanie, kiedy wreszcie dojdzie do zmiany władzy w Gdańsku i weźmie się pod lupę wydatki związane z "budyniowymi sztandarami" jak Teatr Szekspirowski, ECS, PGE Arena (zarządzanie przez gminę), niedoszłe Muzeum II WS itp.
  No strach jest a buldogi zaczynają się podgryzać

  • 18 5

  • Precz z tą PO-owską hołotą

   • 6 3

 • " "Jak wam się podoba" - INAUGURACJA FESTIWALU (impreza zamknięta)" (2)

  uwielbiam imprezy zamknięte :P
  szkoda że nie wyjaśniono, dla kogo
  kryzys :P

  • 24 3

  • no i zadnej prawdziwej sztuki Szekspira

   poza dwoma przedstawieniami (w tym jednym zamkniętym) "jak wam się podoba"

   niech sobie na inaugurację dla VIP-ów dadzą to coś super nowoczesnego, wzniosłego, twórczego i o najwyższej wartości ;)

   • 5 1

  • Tylko żeby sie panowie Kondrat z Turnauem nie pobili o córkę tego drugiego, bo wtedy to będzie spektakl dla VIP-ów.

   • 4 0

 • Wkurza mnie to ze podaje sie imprezy zamkniete dla publicznej wiadomosci, przeciez nie moge na to przedstawienie isc bo nie jestem VIPem a beda tam tacy co mysla ze Szekspir to szynka parmenska z truskawka.
  Na reszte przeddstawien nie ma co isc, bo przerobki z Szekspira kompletnie nie majace nic wspolnego z jego tworczoscia tylko z dzikimi pogladami rezyserow.

  • 23 3

 • Z całym szacunkiem ale Panu "Markowju" już podziękujemy. (4)

  Sam nie wiem dlaczego ale nie lubię pupilków reżimu. Pana Marka nie dażę sympatią podobnie jak Maryli biesiadnej i wielu innych reżimowych artystów. Reżimy się zmieniają a lizusy władzy stale są :-).
  Dlaczego mieszkający w Sopot Cezary nie przeczyta nam sonetów. Akurat z jego ust to dobrze zabrzmi.

  • 15 8

  • Pan Marek jest "bogatym" aktorem...

   lecz biorąc pod uwagę jago niektóre publiczne wypowiedzi, jest "ubogim" człowiekiem

   • 8 1

  • Jaki Cezary ? (1)

   A w sprawie Kondrata pełna zgoda. Pupil Systemu

   • 4 1

   • czy chodzi o Cezary Pazur

    mieszkajacy w Jelitkowie? (sezonowo)

    • 0 0

  • W Sopocie jeśli już.

   Poza tym niech Czarek lepiej zniknie - w ślad za swym talentem.

   • 0 0

 • W ankiecie brakuje opcji:

  "Nie wybieram, się bo bilety wykupiono w pierwszy dzień."
  Tak to jest, jak kulturalnie miasto podupada i tylko jedna ciekawa impreza teatralna w roku się pojawia. Proponuję jeszcze obniżyć poziom finansowania teatru (maks. 1 premiera w roku), a wtedy Festiwal Szekspirowski nabierze jeszcze większego splendoru.

  • 7 2

 • i znowu jakąś kamienice z adamowiczem załatwi.

  • 8 3

 • Beznadziejny program :((((( Wszystkie spektakle płatne :((((( "wejściówki" po 80 zł.!!!!! mogli sobie darować , po prostu

  Niech żyje "budyń " !!! Co za wspaniałomyślne propozycje dla mieszkańców Trójmiasta i nie tylko :((( Będziemy pamiętać w czasie wyborów.

  • 8 5

 • Dlaczego

  Jeśli przybycie Pana Marka Kondrata zasłużyło na artykuł a możliwość spotkania się z Nim i wysłuchania w Jego wykonaniu sonetów mają tylko wybrani to ja wyrażam swój sprzeciw przeciw takiemu traktowaniu NAS czytelników , mieszkańców !!!

  • 12 2

 • bawi sie swita

  Wstęp tylko dla zaproszonych przez Fundację Theatrum Gedanense.-------------i co fundacje sie bawia, taka bieda, i jeszcze sami gosci zapraszaja, jakby nie mogli normalnie sprzedawac biletów i zarobic ..

  • 12 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Naukowiec z Gdyni w nowej edycji "Top Model"
Gdynianin walczy o sławę w "Top Model"
Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Rysownicy z Trójmiasta komentują protest

Kulinaria

Co warto mieć w domowej spiżarce? Mądre zakupy
Co warto mieć w domowej spiżarce?
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Sprawdź się

Jaki jest najstarszy przykład tkania, który można obejrzeć w Trójmieście?