• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przejmujące instalacje na Westerplatte

Rafał Borowski
7 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Zobacz naszą relację z pierwszego dnia Światłocieni 2019

Siedem instalacji stworzonych przy użyciu dźwięku i światła, rozświetlającego mroki nocy. Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte trwa druga edycja spektaklu multimedialnego "Światłocienie", poświęconego tragicznej historii półwyspu. W sobotę przypada drugi i ostatni dzień imprezy, której organizatorem jest Muzeum Gdańska. Podobnie jak wczoraj, instalacje będzie można kontemplować w godz. 20-23. Wstęp wolny.



Wydarzenie zapowiadaliśmy w czwartkowym artykule oraz Kalendarzu imprez


Kiedy po raz ostatni byłeś na półwyspie Westerplatte?

Pierwsza edycja "Światłocieni", która odbyła się na początku września ubiegłego roku, okazała się frekwencyjnym sukcesem. Pomimo peryferyjnej lokalizacji i dość chłodnej aury, instalacje multimedialne na Westerplatte podziwiały setki mieszkańców Trójmiasta.

W związku z tym również i w tym roku Muzeum Gdańska zdecydowało się zorganizować spektakl, którego celem jest skłonienie do refleksji nad historią miejsca, uznawanego za symbol wybuchu najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości.

- Artyści spróbowali na nowo zinterpretować historię Westerplatte. Pokazać inne strony tragicznej historii półwyspu i zadać pytania, do czego ta historia może nas inspirować, jakie przemyślenia powinny towarzyszyć wizycie w tym miejscu pamięci. Przygotowane instalacje multimedialne bardzo różnią się od siebie, zarówno pod względem poruszanych tematów, jak i stylistyki - mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kurator tegorocznej edycji "Światłocieni".
Podczas tegorocznej edycji "Światłocieni" na zwiedzających czeka siedem instalacji, zlokalizowanych od pętli autobusowej na końcu ul. Sucharskiego aż po podnóże kopca pomnika Obrońców Wybrzeża. W stosunku do ubiegłego roku cztery prace powtarzają się, trzy są całkowicie nowe. Każda z nich skłania do niełatwych pytań o genezę i skutki nienawiści, która skutkuje wojną.

- Na Westerplatte staramy się rzetelnie i regularnie opowiadać o przeszłości. Natomiast jest pewne pole, które zostawiamy do interpretacji, to znaczy nigdy nie stawiamy kropki nad "i". Uważamy, że zwiedzający, którzy znają historię Westerplatte, mają prawo do własnego zdania i odbioru tego miejsca pamięci. Chcielibyśmy, żeby "Światłocienie" zainspirowały do głębokich przemyśleń i do odniesienia tej wielkiej historii II wojny światowej także do współczesności - uzupełnia nasz rozmówca.
W sobotę drugi i ostatni dzień spektaklu na Westerplatte. Podobnie jak w piątkowy wieczór, także i dziś zwiedzanie będzie możliwe w godz. 20-23. Instalacje można zwiedzać samodzielnie, jak i pod okiem przewodnika, który przybliży okoliczności powstania każdego dzieła. Wycieczki z przewodnikiem rozpoczynają się co kwadrans, począwszy od godz. 20. Miejsce zbiórki znajduje się pod namiotem przy Wartowni nr 1. Organizatorzy zalecają przyjazd do godz. 22, gdyż zwiedzenie wszystkich instalacji z wycieczką trwa ok. godziny.

Mapping na koszarach

Na koniec warto wspomnieć, że być może to już ostatnia edycja "Światłocieni". Niemal dokładnie dwa miesiące temu posłowie przyjęli bowiem specustawę, na mocy której Muzeum Gdańska przestało być gospodarzem dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule o specustawie ws. Westerplatte z początku lipca.

Wydarzenia

Światłocienie na Westerplatte (4 opinie)

(4 opinie)
pokaz

Miejsca

Zobacz także

Opinie (100) 4 zablokowane

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Światłocienie, mapping na koszarach Westerplatte

    Światło

    Nagle coś chcemy pokazać, że coś robimy, wstyd.

    • 0 1

  • Polska wolna od malarii, Marsjan

    Te hasło to oczywistość, jak ktoś się cieszy to niech wypisuje. Ostatni "naziści" wyjechali z Polski w 1945 - uciekając przed Sowietami. Nie mamy w Polsce także malarii, Marsjan, poważnych trzęsień ziemi.

    • 3 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Które muzeum w Trójmieście posiada taras z widokiem na Zatokę Gdańską?

 

Najczęściej czytane