• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Przegrys - wernisaż

Przegrys. Wystawa pokonkursowa trzeciej edycji konkursu rysunkowego o czaszkę Homo (sapiens) neanderthalensis. Zapraszamy na wystawę konkursową kolejnej edycji międzywydziałowego konkursu rysunkowego Przegrys. Ideą konkursu oraz wystawy jest konfrontacja realizacji z tej dziedziny powstałych pod okiem różnych prowadzących na wszystkich wydziałach naszej uczelni.

Wernisaż: 15.12.2021, godz. 16.00
Wystawa czynna: 16.12.2021 - 27.12.2021, w godz. 12.00-18.00


Zachętą do licznej reprezentacji w konkursie są nagrody przyznawane przez reprezentatywne dla wydziałów Jury. Grand Prix honoruje tradycyjna już statuetka - czaszka autorstwa profesora Jacka Kornackiego. Tegoroczna czaszka należy do Homo (sapiens) neanderthalensis nieustannie przypominając nam, że medium rysunku towarzyszy naszemu gatunkowi od jego zarania.

Rysunek leży u podstaw wszelkiej twórczości plastycznej, jest początkiem kreacji, zapisem wizualnym myśli i skojarzeń, zazwyczaj otwiera proces projektowy, przejawia się w końcu jako samodzielne dzieło w pełni rozumienia tego słowa. Wydaje się być najbardziej pierwotnym aktem twórczym. Obserwując rysunkowy gest ręki prowadzonej przez oko niejako współuczestniczymy w procesie kreacji. Wnikając w dukt kreski odtwarzamy akt powstania i nawiązujemy bliską relację z autorem.

Wraz ze zmianami paradygmatów sztuki, ewolucją narzędzi i rewolucją w myśleniu o dziele, medium rysunkowe poddaje się także nieustannej przemianie. To już nie tylko zapis grafitu na papierze, ale i rysunkowe instalacje, prace video czy działania performatywne.

Przegrys pomaga zaobserwować nowe trendy, prześledzić tradycyjne postawy i skłonić do refleksji nad rozumieniem pojemnego słowa "rysunek". Może być polem badawczym nowej definicji dla tego medium, lub otwartym pytaniem o potrzebę definiowania.

Jak zauważyliśmy w poprzednich edycjach Jury doceniło zarówno realizacje tkwiące głęboko w tradycji klasycznego rysunku jak i odważne formalne eksperymenty. Zadając sobie pytanie o wpływ pandemii i izolacji na formę nadesłanych prac, z zaciekawieniem spoglądamy na kształt tegorocznej wystawy i wybór dzieł nagrodzonych.

Zapraszamy Państwa do refleksji na wystawie Przegrys 2021! Organizatorem konkursu jest Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Teatr na Plaży funkcjonuje w: