stat
Wydarzenie już się odbyło

Promocja książki Dostatek wydawnictwa Wiatr od morza

10 września (wtorek) o godz. 18:00 w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz) odbędzie się promocja powieści "Dostatek" Michaela Crummeya - pierwszej książki w ofercie nowego gdańskiego wydawnictwa Wiatr od morza. "Dostatek" to inspirowana realizmem magicznym Marqueza opowieść o położonym na końcu świata niewielkim skrawku lądu. Podczas promocji ksiązki obecność autora w Bibliotece Manhattan będzie również, w pewnien sposób, magiczna. W spotkaniu wezmą udział: Michał Alenowicz - właściciel Wydawnictwa Wiatr od morza oraz tłumacz książki i Tomasz Żuroch-Piechowski - redaktor.

17 czerwca, wraz z ukazaniem się na rynku powieści Dostatek Michaela Crummeya, zadebiutowało gdańskie wydawnictwo Wiatr od morza. Niewielka oficyna jest autorskim projektem miłośnika książek i tłumacza literatury anglojęzycznej Michała Alenowicza. Gdańszczanin postawił sobie ambitny cel - chce wyszukiwać dla czytelników rarytasy światowej literatury, przeoczone przez rodzime wydawnictwa. "Lubię wyobrażać sobie, że sprowadzając je do Polski działamy niczym dawni gdańscy kupcy, zaopatrujący niegdyś kraj w egzotyczne przyprawy i drogie tkaniny" - opowiada Alenowicz.

Pierwszą perełką sprowadzoną do Polski zza oceanu jest Dostatek Michaela Crummeya. Kanadyjski czy, jak sam woli o sobie mówić, nowofundlandzki poeta i prozaik przedstawia prawie dwieście lat z życia mieszkańców dwóch osad rybackich położonych na jego ojczystej wyspie. Dostatek to jednak zdecydowanie coś więcej niż klasyczna saga rodzina, to powieść o położonym na końcu świata niewielkim skrawku lądu, targanym nieustającymi konfliktami między zabobonem a religijną doktryną, ciemnotą a postępem, starotestamentowymi obsesjami a nadzieją i łagodnością. Centralną postacią w książce, katalizatorem wszystkich wydarzeń i konfliktów, jest Juda: niemy, blady mężczyzna, znaleziony przez rybaków w brzuchu wieloryba. Pojawienie się cuchnącego rybą przedziwnego człowieka radykalnie odmienia los mieszkańców zapomnianego przez świat wybrzeża. Crummey nie kryje inspiracji twórczością Márqueza - Dostatek to modelowy przykład powieści z nurtu realizmu magicznego.

W 2013 roku wydawnictwo Wiatr od morza planuje wydać co najmniej pięć książek. Trzy pozycje to wyśmienita beletrystyka, dwa następne tytuły to literatura faktu. Tuż po Dostatku na rynku ukaże się kolejna znakomita kanadyjska powieść wpisująca się w nurt realizmu magicznego - Dotyk Alexiego Zentnera. Jeszcze w listopadzie do księgarń trafi natomiast nagrodzona Bookerem książka Bernice Rubens Wybrany. Powieść walijskiej pisarki to tragikomiczna historia rodziny londyńskich Żydów. Wybrany opowiada o niewygodnych tajemnicach, niespełnionych oczekiwaniach opresyjnego otoczenia oraz niezdolności do komunikacji w obrębie najbliższej rodziny. "Aż trudno uwierzyć, że w Polsce przeoczono tak wybitną i nagradzaną prestiżowymi nagrodami powieść. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się nią z naszymi czytelnikami" - mówi Michał Alenowicz, założyciel wydawnictwa Wiatr od morza.

Więcej informacji o wydawnictwie i ukazujących się niebawem książkach na stronie www.wiatrodmorza.com oraz na profilu facebookowym facebook.com/wiatrodmorza

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Gdzie odbyły się pierwsze edycje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - dzisiejszej wizytówki Gdyni?