• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Promocja książki Burzyciele świata w natarciu

We wtorek 12 grudnia odbędzie się kolejna odsłona cyklu "Spotkania z historią". Tym razem będzie ona poświęcona promocji albumu pt. Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918-1941. Serdecznie zapraszamy!

Jakie znaczenie miała sztuka wizualna w sowieckiej propagandzie? Kto tworzył plakaty, ulotki i karykatury pod dyktando bolszewików? Dlaczego komuniści nienawidzili duchownych i osób wierzących? Odpowiedzi na te i inne pytania zapewne padną podczas najbliższego Spotkania z historią. Nie zabraknie również dyskusji z udziałem publiczności.
 
Rozmowę poprowadzi dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Spotkanie odbędzie się 12 grudnia (wtorek) o godz. 17.00 w sali kinowej MIIWŚ (poziom 3). Wstęp wolny.
 
Tylko tego dnia książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie!
 

Groteskowe, zabawne, a jednocześnie przygnębiające i przerażające. W tak kontrastowy sposób można scharakteryzować sowieckie materiały propagandowe, które zebrano w albumie Burzyciele świata w natarciu. W książce zaprezentowano dziesiątki niepublikowanych wcześniej plakatów, ulotek i karykatur. Całość poprzedza wstęp naukowy, w którym przybliżono cele sowieckiej propagandy antyreligijnej i mechanizmy jej funkcjonowania. Materiały graficzne są opatrzone komentarzami merytorycznymi i biogramami.
 
O autorach
Dr Aleksander Majewski
starszy specjalista Działu Historii II Wojny Światowej Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Specjalizuje się w zakresie historii sowieckiej i niemieckiej propagandy, zwłaszcza wizualnej.
Dr Dmitriy Panto  kustosz i główny specjalista w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą: historia Kościoła katolickiego w Cesarstwie Rosyjskim i ZSRS, stalinowski terror, deportacje narodów oraz Armia Czerwona na Pomorzu w 1945 r.

Opinie

Sprawdź się

Która z pisarek, autorka głośnego dramatu pt. "Sprawa Dantona", uważana jest za największą gdańską pisarkę?

 

Najczęściej czytane