• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach - wernisaż

Prof. Wacław Szybalski to wybitny biotechnolog i genetyk, były pracownik Politechniki Gdańskiej, którego losy opisane zostały w książce "Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach". W związku z wydaniem tej zbeletryzowanej biografii w dniach 14-30 stycznia w holu przed Biblioteką PG w Gmachu Głównym można będzie obejrzeć poświęconą profesorowi wystawę. Jej wernisaż, który otworzy prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, odbędzie się 14 stycznia o godzinie 10:00.

kwi 26

piątek, godz. 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny
Urodzony w 1921 roku we Lwowie prof. Wacław Szybalski w 1939 r. podjął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Lwowskiej. W czasie okupacji pracował w Instytucie Badań Nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla. Po II wojnie światowej przyjechał do Gdańska. Dysponując wykształceniem biotechnologicznym zorganizował Katedrę Technologii Środków Spożywczych Politechniki Gdańskiej. Tutaj też w 1949 r. otrzymał tytuł doktora nauk chemicznych. W tym samym roku wyjechał do Kopenhagi, gdzie pracował nad genetyką drożdży. W latach 1951-1955 działał w laboratorium pod Cold Spring Harbor w USA, a następnie w Instytucie Mikrobiologii Uniwersytetu w New Brunswick. W latach 1960-2003 był profesorem na Uniwersytecie Wisconsin w Madison.

Prof. Wacław Szybalski miał udział w opracowaniu metod wirowania i rozdzielania kwasów nukleinowych w chlorku i siarczanie cezu oraz opracowaniu zasad wykrywania mutagenności związków chemicznych na bakteriach. Przez wiele lat pracował nad mechanizmami chemicznej mutagenezy i jako pierwszy dostarczył bezpośrednich dowodów na przyczynowy związek między mutagenezą a karcynogenezą. Ostatnie lata pracy profesora to poszukiwanie metod fizycznego mapowania genomu i modyfikacji enzymów restrykcyjnych, a szczególnie sekwencjonowania dużych genomów. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 360 publikacji z zakresu mikrobiologii, genetyki ogólnej, mutagenezy oraz biologii molekularnej.

Wystawę przygotowała Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego. Podczas wernisażu w holu przed Biblioteką można będzie kupić książkę "Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach" autorstwa Jarosława Abramowa-Newerly'ego w promocyjnej cenie 40 zł.

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia obchodzi w tym roku jubileusz. Ile lat ma sopocki ubezpieczyciel?