Impreza już się odbyła

Prezentacja drewnianych marionetek z wileńskiego Teatru Łątek

Unikalną kolekcję marionetek teatralnych ze spektakli wileńskiego Teatru Łątek można oglądać na w Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) od 14 listopada do 16 grudnia 2018. 24 listopada 2018 roku o godzinie 14.00 Małgorzata Abramowicz - kustosz tej kolekcji zaprasza na oprowadzanie kuratorskie.

17 lipca - 6 września 2020, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,

7 grudnia 2019 - 15 września 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Z dramatyczną historią wileńskiego Teatru Łątek związana jest unikalna kolekcja 39 drewnianych marionetek, o które wzbogaciły się zbiory Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Lalki pochodzą 40. i 50. lat XX w., a ich zakup umożliwiły fundusze pozyskane przez muzeum z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2018.
Wileński Teatr Latek został założony w 1936 w Wilnie przez Olgę Dobużyńską-Totwenową i jej córki - Ewę i Irenę. Premiera Nowej szaty króla wg H. Ch. Andersena - pierwszego spektaklu teatru - odbyła się w 1941 roku. Po II wojnie światowej teatr przeniósł się w ramach repatriacji do Polski. W Białymstoku odbyła się premiera drugiego spektaklu - O gwiazdce z nieba, według bajki, którą Irena Totwen napisała w czasie wojny. Następnie członkowie Teatru Łątek spędzili prawie dwa lata w Łodzi, aż wreszcie w maju 1947 r. przyjechali do Gdańska i tu już pozostali na stałe.

Teatr Łątek był pierwszym na Pomorzu teatrem dla dzieci. Niestety w życie artystyczne zaczęła ingerować polityka. Teatr został upaństwowiony, a Olgę i Ewę Totwen usunięto z zespołu w 1952 roku (Irena zrezygnowała już wcześniej). W 1957 roku Olga, Ewa i Irena, nazywane nazywano Totwenkami podjęły próbę reaktywacji teatru marionetkowego. Do 1959 r. działały w ramach Towarzystwa Przyjaciół Marionetek - Teatr Łątek. Niestety i ten teatr został upaństwowiony, a następnie połączony z Państwowym Teatrem "Miniatura", który działa w Gdańsku do dzisiaj.

Większość drewnianych marionetek grających w Teatrze Łątek udało się zachować. Część z nich została pozyskana do zbiorów teatralnych Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest to najstarsza kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Część tego zbioru - 20 marionetek z czterech spektakli zostanie zaprezentowana na specjalnym pokazie zorganizowanym w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG.

Dział Teatralny przygotował także lekcje muzealne poświęcone historii wileńskiego Teatru Łątek oraz gdańskim teatrom lalkowym. Odbędą się warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać różne typy lalek teatralnych.

Zwiedzanie pokazu i udział w zajęciach edukacyjnych wymaga wcześniejszej rezerwacji: Małgorzata Abramowicz, tel. +58 552 12 71 w. 145, m.abramowicz@mng.gda.pl, Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18, Gdańsk.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Studium Wokalno-Aktorskie to: