Wiadomości

stat

Prezent pod choinkę od Stika dla CSW Łaźnia. Cenne kontenery wracają do Gdańska

Stik z młodzieżą na tle muralu z mniejszego kontenera, którą wykonali wspólnie w 2011 roku.
Stik z młodzieżą na tle muralu z mniejszego kontenera, którą wykonali wspólnie w 2011 roku. fot. Natalia Wiśniewska / trojmiasto.pl

Cenne kontenery wrócą do Gdańska. Długotrwałe negocjacje między galerią, która je nabyła w niejasnych okolicznościach, CSW Łaźnia oraz twórcą malunków, brytyjskim artystą o pseudonimie Stik przyniosły efekt. W czerwcu przyszłego roku praca trafi do Gdańska, a przez wakacje każdy będzie mógł ją obejrzeć w dostępnym miejscu.Przypomnijmy, że prace znanego brytyjskiego artysty street artu powstały w ramach festiwalu Brit Cult w 2011 roku. Na zaproszenie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Stik na terenie Szkoły Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego przy ul. Śluza 6 zobacz na mapie Gdańska, pomalował w całości większy kontener, a razem z grupą dzieci wspólnie wykonali mural na drugim, mniejszym kontenerze. Na malunkach nalazły się charakterystyczne dla jego stylu patykowate ludziki.

Przeczytaj także: Warte tysiące funtów prace Stika wrócą do Gdańska

Stik od początku nie krył oburzenia faktem, że prace zostały pocięte i wystawione na sprzedaż. W dużej mierze dzięki niemu kontenery z muralami jego autorstwa wrócą do Gdańska.
Stik od początku nie krył oburzenia faktem, że prace zostały pocięte i wystawione na sprzedaż. W dużej mierze dzięki niemu kontenery z muralami jego autorstwa wrócą do Gdańska. fot. Natalia Wiśniewska / trojmiasto.pl
W 2014 roku kontenery zostały usunięte w niewyjaśnionych okolicznościach. Rok później okazało się, że pocięte trafiły na aukcję w londyńskiej galerii Lamberty. Każdy kawałek wyceniono na 10 tys. funtów. Artysta wydał oświadczenie, w którym wyraził żal z powodu zaistniałej sytuacji. Zwrócił się również o jej wyjaśnienie. Łaźnia złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu naruszenia praw autorskich. Wszczęto śledztwo. Sprawa pomimo deklaracji zwrotu pracy ze strony Andrew Lamberta, właściciela galerii, w której odnalazły się prace, utknęła w martwym punkcie.

- Kilka dni temu otrzymałam telefon od Stika z informacją, że sprawa znalazła swój finał, bo udało się osiągnąć porozumienie z właścicielem galerii, która w niejasny sposób nabyła murale Stika i usiłowała je sprzedać. Mogę potwierdzić, że wszystko wskazuje na to, że w czerwcu wrócą do nas oba, pocięte na kawałki, które zostaną przez nas scalone, by odzyskały swój pierwotny kształt. Już latem zamierzamy zaprezentować je w przestrzeni publicznej Gdańska, jednak na miejsce, z którego w tajemniczy sposób zostały wywiezione na pewno nie wrócą - przyznaje kurator Anna Szynwelska, która zajmowała się sprawą zaginionych malunków ze strony CSW Łaźnia.
Przeczytaj także: Tajemnicze zniknięcie murali brytyjskiego artysty

Prawdopodobnie Andrew Lamberty zdecydował się na zwrot pociętych na kawałki murali, ponieważ nagłośnienie sprawy i wyraźne stanowisko autora prac wobec tej sytuacji zniechęciło potencjalnych nabywców fragmentów dzieła. Co ciekawe, to bardzo ceniony w środowisku street artu Stik naciskał na ich zwrot i to z jego inicjatywy wrócą do Gdańska. Wykonanie projektu odbyło się za symboliczne jak na rozpoznawalność artysty honorarium.

- Jeśli wszystko odbędzie się bez dodatkowych komplikacji, chcielibyśmy pokazać scalone prace Stika w lipcu przyszłego roku. Będzie to świetna okazja do zaproszenia go do Gdańska i osobistego podziękowania mu za zaangażowanie w odzyskanie tych unikalnych prac - dodaje Anna Szynwelska.
Obecnie trwa kompletowanie wszystkich kawałków obu kontenerów. Dokładna lokalizacja nowego miejsca, gdzie będzie można zobaczyć dzieło Stika, jeszcze nie została wybrana.

Opinie (22)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Na czym polega poliamoria?
Na czym polega poliamoria?
Wędrujące dżinsy rozpoczęły podróż w Gdańsku
Wędrujące dżinsy rozpoczęły podróż

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Jemy na mieście: Ducha 66 dobre na śniadanie
Jemy na mieście: Ducha 66 w Gdańsku

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Pierwszy pokaz filmu "Popiół i diament" odbył się w klubie Żak. A gdzie i w którym roku odbył się drugi?