• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Premierowy kwiecień

Łukasz Rudziński
7 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
"Gomoku" Idy Bocian, prezentowany w Sopockiej Scenie Off de BICZ, to nieustanna gra między dwojgiem ludzi [na zdjęciu: Magdalena Bochan-Jachimek i Tomasz Karwan]. Stawką jest... wspólna przyszłość. "Gomoku" Idy Bocian, prezentowany w Sopockiej Scenie Off de BICZ, to nieustanna gra między dwojgiem ludzi [na zdjęciu: Magdalena Bochan-Jachimek i Tomasz Karwan]. Stawką jest... wspólna przyszłość.

Dla miłośników teatru kwiecień będzie nieco spokojniejszy niż marzec. Jednak na brak nowości nie mogą narzekać ani miłośnicy teatru dramatycznego, ani sympatycy teatralnego offu czy teatru tańca.Pierwszy poświąteczny weekend kwietnia przyniesie aż trzy premiery.

Nowa produkcja Teatru Miejskiego (premiera 9 kwietnia) - "Scenariusz dla trzech aktorów" - to jeden z najbardziej znanych tekstów dramatycznych Bogusława Schaeffera, cenionego muzyka i kompozytora. Jego dramaty są próbą stworzenia teatralnych partytur na wzór partytur muzycznych, zaś tematem stają się metateatralne rozważania nad teatrem i istotą aktorstwa, ubrane w kostium humoru z pogranicza absurdu.

W "Scenariuszu..." trzech aktorów wciela się w Reżysera, Kompozytora i Artystę-plastyka, aby stworzyć spektakl pt. "Fragment" autorstwa Bogusława Schaeffera. Sztuka ta swą sławę zawdzięcza granemu do dzisiaj legendarnemu już "Scenariuszowi..." krakowskiego Teatru STU (premiera 1987 r.) z udziałem Jana Peszka, Andrzeja Grabowskiego oraz występującego w podwójnej roli - reżysera spektaklu i aktora-Reżysera - Mikołaja Grabowskiego.

Teatr to dla mnie przede wszystkim...


- Scheaffer unieważnia, demaskuje i deformuje obraz sceniczny. Burzy go, by potem na nowo go zbudować - mówi Mariusz Żarnecki, który w gdyńskiej premierze wcieli się w postać Reżysera. - To sztuka wysoce awangardowa i, pomimo 40 lat od powstania, pozostaje całkowicie współczesna i aktualna. Scheaffer jest w każdym z nas - dodaje Waldemar Raźniak, reżyser gdyńskiego "Scenariusza...".

Nazwa przedstawienia Teatru Off de BICZ - "Gomoku" (premiera 10 kwietnia) - oznacza starożytną japońską grę strategiczną, która polega na tym, aby ułożyć pięć kamieni swojego koloru z rzędu, dzięki odpowiedniej taktyce i umiejętnej technice. - To mój autorski tekst, który pierwszy raz konfrontuję ze sceną - mówi Ida Bocian, reżyserka "Gomoku". - Uważam, że moje pokolenie ma problem z komunikacją w związku, który dzisiaj wygląda jak współistnienie dwóch silnych "ja". Nie ma już kompromisów i takiego porozumienia, jakie cechowało związki naszych rodziców czy dziadków. Dlatego opisałam kontakty damsko-męskie w formie gry - dwoje ludzi próbuje sprowokować się do tego, by powiedzieć, co czują. Podglądamy ich w sytuacjach mniej lub bardziej intymnych.

Solo "bodyteller" (premiera 10 kwietnia), drugi pokaz z cyklu rezydencja/work in progress 2010, jest kontynuacją pracy Doroty Łęckiej nad jej spektaklem "Storyteller", pod okiem choreografów Jozefa Fručka i Lindy Kapetanea. Tancerka spróbuje rozwinąć już istniejący spektakl, koncentrując się na warstwie ruchowej przedsięwzięcia. "Storyteller" miał ściśle określoną strukturę, opartą na pracy z tekstem, "bodyteller" zaś ma być inspirowany przede wszystkim ciałem i jego możliwościami.

16 kwietnia swoją kolejną polską prapremierę pokaże Teatr Wybrzeże, który zaprezentuje sztukę praktycznie niewystawianego w Polsce, znanego głównie z reżyserii filmów (m.in. "Ewangelia według Mateusza", "Teoremat", "Dekameron") włoskiego poety, reżysera i dramaturga Piera Paolo Pasoliniego. Jego "Orgię" w Gdańsku reżyseruje Wiktor Rubin (reżyser m.in. "Lilii Wenedy" Teatru Wybrzeże).

- "Orgia" jest spektaklem o halce jako znaku narzuconego umasowienia. Dopóki halki milczą, panuje porządek, nie-rewolucja, nie-przełom. Jeżeli halka postanawia się wyrazić, wyrazić się do końca, musi umrzeć. "Orgia" jest spektaklem o pończochach - więzieniu ciała we wzorcach innych ciał. "Orgia" jest spektaklem o majtkach, czyli symbolu "poddania i hipokryzji". "Orgia" jest spektaklem o rzeźbieniu człowieka na milczenie i posłuszeństwo. Komu potrzebne są bierne pończochy, bezwolne halki i uległe majtki? - pyta Wiktor Rubin.

Również 16 kwietnia po raz pierwszy swój nowy spektakl zagra studencki teatr Maybe Theatre Company. Sztuka "The Memory of Water" Shelagh Stephenson opowiada o trzech siostrach, które spotykają się z okazji pogrzebu matki. Co przyniesie za sobą ich spotkanie po latach? Tym razem odpowiedź poznamy w Teatrze Miniatura, gdzie MTC grać będzie to przedstawienie (tradycyjnie po angielsku).

Natomiast trzy dni później, 19 kwietnia, na premierę "Ad Infinitum" w ramach projektu premiera/rezydencja 2010 zaproszą na Scenę Teatralną Klubu Żak choreografowie i tancerze - Agnieszka Artych i Bartosz Kondracki. Zmierzą się oni z ambitnym przedsięwzięciem, jakim jest ukazanie za pomocą tańca miłości w różnych etapach ludzkiej egzystencji.

Ostatnią premierą kwietnia (24.04) będzie offowy spektakl Teatru Zielony Wiatrak - "Co pan na to, panie Freud?" - Ten tekst wystawiam już po raz czwarty - przyznaje Marek Brand, reżyser i aktor spektaklu oraz autor sztuki, na podstawie której ten spektakl powstaje. - Postanowiłem stworzyć absurdalną sytuację, gdy trzej faceci - filozof, cham i kunktator - pojawiają się niespodziewanie w pustej przestrzeni sceny. To przestrzeń snu, który śnią wspólnie we trzech, a skoro to sen, to wszystko może się w nim wydarzyć - kończy Marek Brand.

Opinie (4) 1 zablokowana

 • Płyta z Lalki

  A oprócz tego dziś premiera płyty z muzyką z "Lalki" w Teatrze Muzycznym! :)

  • 5 1

 • Widziałem spektakl przedpremierowy "Scenariusza..." - całkiem nieźle się zapowiada, choć do mistrzostwa spektaklu Teatru STU oczywiście nie co porównywać.
  Ale jak na naszą drugą ligą zupełnie dobrze.

  • 1 0

 • zycie to nie teatr

  prawda to nie dotacja

  • 1 0

 • ORGIA, ale wydumany ten fragment

  Kurczę, nawet nie wiem o czym tam napisano

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To:

 

Najczęściej czytane