stat
Wydarzenie już się odbyło

Premiera książki Droga Śmierci

W 75 rocznicę największej katastrofy morskiej świata Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na premię książki "Droga Śmierci" autorstwa Tomasza Stachury.

kwi 18

sobota, godz. 19:00 - 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
sie 20-23

czwartek - niedziela

Sopot
Wstęp wolny
30 stycznia 2020 roku przypada 75 rocznica katastrofy morskiej określanej mianem największej, która miała miejsce w dziejach świata. Wilhelm Gustloff został zatopiony w trakcie operacji Hannibal, 30 stycznia 1945 roku. Nie bez powodu zatonięcie Gustloffa uznaje się za największą katastrofę świata, poniosło w niej śmierć blisko dziesięć tysięcy osób. Książka "Droga Śmierci", autorstwa Tomasza Stachury opisuje niezwykłą historię operacji Hannibal, przeprowadzoną przez Niemców pod koniec II Wojny Światowej. Jej celem było uratowanie cywilów zamieszkujących Prusy Wschodnie oraz resztek niemieckiej armii, spychanej przez Rosjan do brzegów Zatoki Gdańskiej. Nigdy dotąd niepublikowane zdjęcia podwodne wraków Wilhelm Gustloff, Goya oraz Steuben w dobitny sposób pokazują ogrom tragedii.

Tomasz Stachura - jeden z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim. Specjalizuje się w podwodnej fotografii wraków na dużej głębokości. Wykonał tysiące podwodnych zdjęć bałtyckich wraków oraz wiele zdjęć jaskiń na różnych kontynentach. Jego mozaika wraku Marsa, stworzona z ponad 600 zdjęć, trafiła w 2014 i 2015 roku na okładki wydań "National Geographic" w Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii i Polsce. Absolwent Politechniki Gdańskiej. Członek Explorers Club New York. Założyciel firmy SANTI Diving - jednej z kilku najlepszych na świecie firm produkujących sprzęt do nurkowania. Współzałożyciel Baltictecha - międzynarodowej konferencji i największego spotkania nurków technicznych w Europie. Pomysłodawca i szef "SANTI Odnaleźć Orła" - długofalowego projektu mającego na celu odnalezienie zaginionego w 1940 roku na Morzu Północnym wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł. Po premierze książka będzie dostępna na: www.stachuraphoto.com w języku polskim i angielskim.

Spotkanie odbędzie się w sali audytoryjnej.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

W którym roku powstała pierwsza opera napisana w Gdańsku?