Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Prawdziwy inspektor Hound

kasy:
58 551-50-40, 301-13-28
Prawdziwy inspektor Hound
10.0 1 ocena 1 10
Stary dom na odludziu, otulony zdradliwą mgłą, która „bez ostrzeżenia nadciąga znad morza, okrywa całunem klif i zasłania wzrok niczym przy zabawie w ciuciubabkę”. Odcięta od świata rezydencja Lorda Muldoon, który przywiózł tu swą piękną żonę, a następnie wyszedł z domu i nie wrócił. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Mija dzisięć lat. Nawiedzony dom Muldoonów nawiedzają demoniczni goście. Za oknami jak przed laty gęsta i złowroga mgła. Pod wersalka niezidentyfikowany bliżej trup. A w tym wszystkim my – widzowie. Oglądamy spektakl i jesteśmy bacznie oglądani. Nic tu bowiem nie jest takie, jakim się wydaje. Recenzenci stają się znienacka aktorami (recenzowanymi przez aktorów), scena okazuje się widownią, groza - farsą, farsa – błyskotliwą i przewrotną grą pozorów. Bardzo podejrzana sprawa, w która wkracza - równie podejrzany - Hound.

Sztuka Stpparda jest czymś znacznie więcej niż czarna komedią. Pod warstwą iście angielskiego humoru pierwszej próby, kryje się przewrotna analiza fenomenu, jakim jest każdorazowo spektakl teatralny. Stoppard łamie utarte schematy, w ramach których poruszają się tzw. „specjaliści od teatru”, bawi się konwencją, placze wątek rzeczywisty i fikcyjny, zastawia pułapki, w które kolejno wpadają tak bohaterowie sztuki, jak widzowie. Przy okazji zaś ironizuje, kpi, podśmiewa, się z „wywodów teatrologicznych”, które na masową skalę produkują rozteoretyzowani recenzenci, pseudointelektualiści, i „mądrale” wszelkiej maści. To inteligentna i zaskakująca gra. Toczy się na scenie, która nie wiadomo gdzie się kończy.


Tom Stoppard
Prawdziwy inspektor Hound
(The Real Inspector Hound)
Przekład: Jerzy Limon


REŻYSERIA Grzegorz Chrapkiewicz
SCENOGRAFIA, KOSTIUMY Anna Popek
MUZYKA Andrzej Głowiński


Obsada:

MOON Dariusz Szymaniak
BIRDBOOT Jarosław Tyrański
PANI DRUDGE Magdalena Boć
SIMON Rafał Kronenberger
FELICITY Anna Kociarz
CYNTHIA Małgorzata Brajner
MAGNUS Jacek Labijak
INSPEKTOR HOUND Adam Kazimierz Trela

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery