Wiadomości

Pozostanie tylko John Wayne?

Grand Prix konkursu zdobył Jakub Piękoś z Kielc, autor zdjęcia o tajemniczym tytule "Pożegnanie z Afryką albo John Wayne - reinkarnacja"
Grand Prix konkursu zdobył Jakub Piękoś z Kielc, autor zdjęcia o tajemniczym tytule "Pożegnanie z Afryką albo John Wayne - reinkarnacja" fot. Jakub Piękoś

Kilkanaście fotografii o tematyce ekologicznej można od poniedziałku oglądać w Galerii Ratusz w Urzędzie Miejskim w Gdyni. To najlepsze spośród ponad tysiąca zdjęć, które nadesłano na konkurs pod hasłem "Ekologia w Obiektywie".Zdjęcie pt. "A jednak symbioza :)" zwyciężyło w kategorii "Młodzież".
Zdjęcie pt. "A jednak symbioza :)" zwyciężyło w kategorii "Młodzież". fot. Dariusz Opas
Nagradzana była oryginalność, indywidualizm i niepowtarzalność. Najwyżej oceniana była jednak świadomość integralności człowieka z przyrodą oraz zagrożenia jakie stwarza ingerencja cywilizacji w środowisko naturalne. Założeniem konkursu było bowiem inspirowanie do przemyśleń i konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu.

- W tym roku nagrodę Grand Prix zdobył Jakub Piękoś z Kielc, autor zdjęcia o tajemniczym tytule "Pożegnanie z Afryką albo John Wayne - reinkarnacja" - informuje Monika Lechowska, koordynatorka konkursu. - Z pozoru to zdjęcie może wyglądać jak kiczowaty obrazem zachodu słońca, autor jednak pokazał w nim swoją wizję apokalipsy - świat, w którym gdy wszystko zniknie, zostanie jedynie mucha.

Konkursowe zdjęcia oceniało profesjonalne jury. Obradom przewodniczył Chris Niedenthal, fotograf tygodników Newsweek, Time i Der Spiegel, laureat nagrody World Press Photo z 1986 roku. Wśród oceniających był także laureat wielu konkursów fotograficznych na całym świecie - Marcin Kydryński.

- Trudny temat, wymagający sporej wyobraźni od fotografującego i potem jeszcze większej od oceniającego. Tym bardziej jestem zadowolony z Grand Prix, które nieomal jednogłośnie wyróżniliśmy jako pracę niekonwencjonalną, mocną graficznie i pojemną dla interpretacji - wyjaśnia Marcin Kydryński.

Pierwsze miejsce w kategorii "Profesjonaliści" otrzymał Filip Springer z Poznania za zdjęcie pt. "Drzewo". Druga nagroda z kategorii "Profesjonaliści" przypadła Dariuszowi Delmanowiczowi z Przemyśla za zdjęcie pt. "Na śniegu".

W kategorii "Młodzież" jurorzy za najlepsze uznali zdjęcie nadesłane przez siedemnastoletniego Marcina Opasa z Katowic. "A jednak symbioza :)" przedstawia opuszczoną Hutę Kościuszko w Chorzowie. W nagrodę autor weźmie udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez wybitnych fotografów. Nagrodę drugą w kategorii "Młodzież" przyznano Andrzejowi Błońskiemu z Hyżnego za zdjęcie "Susza". On również weźmie udział w warsztatach.

Nagrodzone oraz wyróżnione zdjęcia można oglądać od poniedziałku do 10 września w Galerii Ratusz Urzędu Miejskiego w Gdyni. Wstęp wolny.

Opinie (2)

  • Jaki tytuł ma w końcu to zdjęcie?

    "A jednak symbioza :)" - jak napisano w tekście, czy "A jednak symbioza ;-)" jak napisano pod zdjęciem? Emotka jest bardzo ważna ;P

    • 0 2

  • tego na zywo juz nie zobaczysz ...................

    fota ,,a jednak symbioza ,, zostala zrobiona na terenie stoczni cesarskiej czesci stoczni gdanskiej hala na focie niestety juz nie istnieje................................................................................

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

04

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Kolejny amerykański sukces gdańskiej aktorki
Amerykański sukces gdańskiej aktorki

Kulinaria

Jedzenie do domu: testujemy słoiki z restauracji
Jedzenie do domu: testujemy słoiki

Sprawdź się

Jaką premierą teatralną zainaugurowano działanie obecnego gmachu Teatru Muzycznego w Gdyni?