• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Poznawanie Nigerii

Wydarzenie w ramach

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na wystawę pt.: „Poznawanie Nigerii: zabytki, badacze, kultura”

Uroczysty wernisaż odbędzie się w piątek 8 września 2006 o godz. 13.00; wstęp wolny. W wernisażu wezmą udział: Pan Ambasador Nigerii Jego Excelencja, N. Nyam Bajoga AUDU oraz Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, oraz zespół Ikenga Drummers.

Odbędzie się również degustacja potraw afrykańskich przygotowanych przez Pomorskie Stowarzyszenie Integracji Kultur i Sztuki „Jeden Świat”.

„Poznawanie Nigerii-zabytki, badacze, kultura” Przygotowana przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku wystawa towarzyszy organizowanemu przez Nadbałtyckie Centrum Kultury II Festiwalowi Kultur Świata „Okno na Świat”. Jej otwarcie przypadnie w dniu afrykańskim festiwalu, czyli 8 września 2006. Eksponowana będzie w Spichlerzu Opackim do początku przyszłego roku. Celem wystawy jest zarówno przybliżenie tego największego i najbardziej zaludnionego kraju afrykańskiego, ale też ukazanie zainteresowania tym krajem badaczy polskich i pokazanie istniejących w Polsce zabytków nigeryjskich.
Podstawą wystawy stały się zbiory nigeryjskie znajdujące się w Dziale Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Gdańsku. Stanowią one przede wszystkim spuściznę po profesorze Zbigniewie Dmochowskim. Mało kto wie, że Profesor stworzył w latach 70. jedyny w Polsce, działający przez prawie 20 lat Zakład Architektury Tropikalnej przy Politechnice Gdańskiej, który zajmował się głównie architekturą nigeryjską (zespół architektów projektował m.in. modele domów dla nowo powstałego skansenu tradycyjnego budownictwa nigeryjskiego w Jos). Na Politechnice została bogata spuścizna fotograficzno-dokumentacyjno-materiałowa, której część po raz pierwszy będzie można zobaczyć na naszej wystawie. Będzie to też znakomita okazja, aby opowiedzieć Badaczu w roku jubileuszu stulecia Jego urodzin oraz podkreślić rolę i rangę jego badań. Poza wymienionymi już placówkami, eksponatów na wystawę użyczyły inne muzea polskie – zarówno państwowe, jak i misyjne. Dzięki temu wystawa daje możliwość zapoznania się z wytwórczością podstawowych największych grup etnicznych Nigerii: Joruba, Ibo, Ibibio, Hausa, Fulani. Można na niej zobaczyć rzeźbę, stroje, tkaniny, biżuterię, ceramikę, przedmioty codziennego użytku, a historyczne już czarno-białe fotografie wykonane przez profesora Zbigniewa Dmochowskiego i jego zespół pokazują zatrzymane w kadrze życie Nigeryjczyków w 60.–70. latach XX wieku.

Ideą Festiwalu Kultur Świata jest przybliżanie tego co nieznane, a poprzez to uczenie zrozumienia i poszanowania odmienności. Ten zamysł Larrego Okey Ugwu, twórcy festiwalu, Nigeryjczyka z pochodzenia, jak najbardziej powinien się spełniać w Gdańsku – otwartym, portowym mieście.
Mamy nadzieję, że nasza wystawa jest także takim pomostem.

Honorowy Patronat nad wystawą objęła Ambasada Nigerii w Warszawie.


Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2007.

Ceny biletów:

normalny: 8 zł
ulgowy: 5 zł
rodzinny:14 zł

Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9.00–16.00

Opinie

Sprawdź się

Największą teatralną widownię w Trójmieście ma...?