• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

"Poznańskie Słowiki" zaśpiewają dla swojego Druha

Ewa Palińska
15 listopada 2013 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (23)

16.11 o godz. 19 w Bazylice Mariackiej Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej


"Poznańskie Słowiki" pod dyrekcją Macieja Wielocha wraz z sopranistką Katarzyną Hołysz oraz orkiestrą Accademia dell'Arcadia wykonają jedne z najpopularniejszych utworów napisanych na chór a cappella oraz z towarzyszeniem orkiestry w sobotę o godz. 19 w Bazylice Mariackiej. Gdański koncert zainauguruje cykl ogólnopolskich wydarzeń, poświęconych pamięci zmarłego przed rokiem założyciela chóru, prof. Stefana Stuligrosza. Wstęp wolny.Stefan Stuligrosz był postacią nietuzinkową. Choć na kartach historii zapisał się jako wielki muzyczny autorytet, wybitny chórmistrz, propagator muzyki polskiej, dyrygent i kompozytor, dla swoich chórzystów był przede wszystkim Druhem Stefanem, przyjacielem i wychowawcą.

Fundacja Chór Stuligrosza-Poznańskie Słowiki postanowiła uczcić pamięć zmarłego przed rokiem Druha cyklem organizowanych w całej Polsce wydarzeń kulturalnych.

- Chcemy pokazać publiczności, że dzieło życia Profesora nadal trwa. Chór Poznańskie Słowiki dalej pracuje, śpiewa, koncertuje, nagrywa płyty - mówi Marek Pawlak z Fundacji Chór Stuligrosza - Poznańskie Słowiki. - Pragniemy wspomnieć Profesora jego ulubioną muzyką, dlatego zaprezentujemy publiczności utwory, które lubił i cenił w sposób szczególny. W programie znajdą się również dwie kompozycje Stefana Stuligrosza: "Ave Maria", skomponowane na okoliczność śmierci jego żony i opracowanie dawnej pieśni Maryjnej "O Matko miłościwa".

Koncert, który odbędzie się w sobotę, 16 listopada o godz. 19 w Bazylice Mariackiej zobacz na mapie Gdańska, "Poznańskie Słowiki" dedykują również pamięci Macieja Płażyńskiego, z którym Stefan Stuligrosz nie tylko się przyjaźnił, ale również aktywnie wspierał działalność prowadzonej przez niego Fundacji Nuta Nadziei.

Początek współpracy nastąpił na początku 2005 r., w miesiąc po koncertach kolędowych chóru na Pomorzu. Niedługo później za sprawą Stuligrosza do fundacji trafił transport wózków i skuterów dla niepełnosprawnych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Natomiast dzięki inicjatywie Macieja Płażyńskiego "Poznańskie Słowiki" kilkukrotnie gościły na Pomorzu śpiewając kolędy, oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej" Ludwiga van Beethovena, czy Requiem Luigiego Cherubiniego.

- To były piękne artystyczne wydarzenia, publiczność szczelnie wypełniła kościoły. Byliśmy pod wrażeniem organizacji tych koncertów - wspomina Marek Pawlak.

Stefan Stuligrosz do końca życia był aktywny zawodowo. W ostatnim okresie swojej pracy twórczej chętnie sięgał do muzycznych arcydzieł i takie właśnie utwory zostaną wykonane podczas sobotniego koncertu.

W pierwszej części wykonane zostaną najpopularniejsze kompozycje na chór a cappella oraz chór z organami, autorstwa m. in. Charlesa Gounoda, Wacława z Szamotuł, Cesara Francka, czy Henryka Mikołaja Góreckiego. Drugą część koncertu wypełni muzyka wokalno-instrumentalna, m. in. "Ave verum corpus" "Dies irae" z Requiem i "Laudate Dominum z "Vesperae sollenes de confesores" W. A. Mozarta oraz fragmenty z oratorium "Mesjasz" G. F. Haendla.

Chórowi Chłopięcemu i Męskiemu Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" pod dyr. Macieja Wielocha towarzyszyć będą artyści, których Stefan Stuligrosz bardzo cenił i z którymi pod koniec życia współpracował: Orkiestra Kameralna Accademia dell' Arcadia (w bardzo powiększonym składzie), która odbyła ze Stuligroszem jedno z ostatnich zagranicznych tournee oraz ulubiona sopranistka Druha, Katarzyna Hołysz. Na organach zagra Maciej Bolewski, od 2008 r. współpracujący z "Poznańskimi Słowikami" jako akompaniator.

Wstęp na koncert jest wolny.

Wydarzenia

Koncert Pamięci Stefana Stuligrosza

muzyka poważna

Opinie (23) ponad 20 zablokowanych

 • Ciekawe czy z równa atencją

  wspominają również Krollopa? Brrr...

  • 21 5

 • Krollop kierował Polskimi Słowikami, a nie Poznańskimi

  • 6 10

 • amica on tour?

  • 7 1

 • Jako dyrygenta czy jako człowieka? W tej pierwszej roli był świetny.

  • 0 4

 • po dyrekcją Macieja...

  Wieloch, Krollop...najważniejsze, ze Słowiki koncertują, wyjeżdżają, za jakiś czas dowiemy się o tym i o owym. obym się mylił.

  • 2 1

 • Stefan Stuligrosz wspaniała postać polskiego pedagoga

  który swoim talentem i pracą ale przede wszystkim umiłowaniem muzyki postawił chór "Poznańskie Słowiki" na najwyższym światowym poziomie . Kto słyszał na żywo występ tego chóru pod Stuligroszem nigdy tego nie zapomni .

  • 5 3

 • Głodnemu chleb na myśli

  lub trywializując język informatyki - co na wejściu, to na wyjściu. Matoły mylą Kulturę z Moralnością. Czytając ich komentarze można dojść do wniosku, że każda praca z dzieciakami trąci czynami pedofilskimi. Skąd wy się do ku*** nędzy bierzecie? Czym się karmicie? Macie własne dzieci? Macie? I też macie problemy czy jako ojciec możecie podmyć tyłek niemowlakowi? Możecie? Może niech wam wasz guru Jacyków podpowie:-)))

  • 3 4

 • Kto poznał Stuligrosza nigdy nie porównałby go z Wojciechem K. Pamiętam, że kiedy prawda o konkurencyjnym chórze wyszła na jaw a TVN podał, że sprawa dotyczy Poznańskich Słowików, mało zawału nie dostał! Niestety, dla Polaków Słowiki są jedne, "Poznańskie" i to im przypisują całe zło, którego przez lata dopuszczał się Krolopp.

  • 3 1

 • wyjaśnienie

  Przeczytałam wszystkie komentarze, muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczona tym jak łatwo inni ludzie mierzą wszystkich jedną miarą. Miałam okazję Druha Stuligrosza i jego chór poznać osobiście. To był wyjątkowy i wspaniały człowiek. Bardzo przykro, że jest przez niektórych porównywany do Kroloppa. To skandal! Wszyscy którzy tak piszą powinni najpierw poznać fakty i człowieka, żeby go oceniać. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile trudu i poświęcenia wkładał w wychowanie swoich podopiecznych i zapewniam Was, że nikt z chórzystów nie należy do chóru z przymusu. To trzeba kochać, bo jest do ciężka praca dla tych chłopców, próby po ok. 2 godziny po 3 x w tygodniu, częste wyjazdy, godziny spędzone w trasie. Proponuję aby wszyscy którzy tak "pięknie" pisali wybrali się jutro na koncert i posłuchali jak oni pięknie śpiewają... Miłego koncertu!

  • 8 3

 • Szkoda twoich łez dziewczyno

  Te opinie pisze POkolenie ludzi płytkich. Chór chłopięcy? Krollop! Ksiądz? Pedofil! POlityk? Złodziej! Akurat w tym ostatnim przypadku mają trochę racji. Polityk PO z Dolnego Śląska? SKORUMpoWANY!

  • 1 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie odbyły się I Świętojańskie Noce Muzyki Operowej w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane