stat
Impreza już się odbyła

Poznajmy inne kultury

PTTK Klub Turystyczny WYBRZEŻE, w ramach cyklu POZNAJMY INNE KULTURY, zaprasza w niedzielę, 22 września 2019r. na prelekcję połączoną z pokazem zdjęć: "Tybet i tajemnicze Królestwo Lo".

Prelegentem będzie Katarzyna Kozłowska - podróżniczka, autorka książki "50-tka dookoła świata".
https://zaczytani.pl/ksiazka/50tka_dookola_swiata,druk

A o czym nam opowie....
"Półtora miesiąca spędziłam na wyprawie w Himalaje. Chciałabym opowiedzieć o najpiękniejszych nepalskich trasach trekingowych na dachu świata. Dwutygodniowy treking do Annapurna Base Camp, 4130, przez gęstą dżunglę, tysiące łupkowych schodów i nepalskie wioski to fascynujące przeżycie, a ludzie spotykani na trasie, wyjątkowi...

Mój drugi treking to jak cofnięcie w czasie do okresu średniowiecza. Niczego co widziałam do tej pory w świecie, nie mogę porównać do otaczających krajobrazów w Mustangu, zwanym po tybetańsku Królestwem Lo. Wejście do tej niezwykłej krainy jest kontrolowane i wymaga specjalnego zezwolenia. W ten sposób mieszkańcy starają się chronić swoją tradycję od wpływów zewnętrznych i dbają o równowagę środowiska. Nagie góry w kolorach rdzy i piasku pustyni, koryto rzeki z milionami różnobarwnych kamieni, wodospady, głębokie kaniony i wyjątkowe formacje skalne. Uważam, że to niezwykły przywilej móc się znaleźć tutaj. Prastare Królestwo Lo było częścią Tybetu Większego aż do XIX wieku, kiedy to armia Gourków przyłączyła teren do Nepalu. Być może dzięki temu Mustang zachował nadal swoją tybetańską tożsamość i uniknął losu pozostałego Tybetu, zaanektowanego i ograbionego przez Chińczyków.
Do 1992r. Królestwo było zamknięte i oficjalnie nie wpuszczano tutaj żadnego turysty. Dzisiaj limity pozwalają na wjazd zaledwie około tysiąca osób rocznie."

WSTĘP BEZPŁATNY, jednak obowiązują zgłoszenia udziału w spotkaniu pod adresem mailowym: poznajinnekultury@gmail.com

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Największe zbiory muzealne w dziedzinie archeologii morskiej posiada: