Wiadomości

Poznaj przedmioty z duszą Trójmiasta

Najnowszy artukuł na ten temat

Wspomnienia zaklęte w przedmiotach

Domowa książka meldunkowa z Gdyni
Domowa książka meldunkowa z Gdyni

Przez ponad dwa miesiące dzieliliście się z nami swoimi wspomnieniami, związanymi z rodzinnymi pamiątkami, które mają dla Was szczególną wartość. Już wkrótce będzie można je obejrzeć na wystawie, organizowanej wspólnie przez Trojmiasto.pl i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.Zobacz pamiątki mieszkańców Trójmiasta - LISTA PAMIĄTEK


To kolekcja iście unikalna, bo tworzona przez naszych czytelników, którzy postanowili pochwalić się swoimi rodzinnymi skarbami i opowiedzieć historie, które nadają tym przedmiotom wyjątkowe znaczenie. Są tu zarówno pamiątki zabawne, takie jak unikatowy kubek Piotra Mazurka, zaprojektowany specjalnie dla posiadaczy okazałych wąsów, ale też te przypominające mroczne czasy wojny i PRL-u - znajdziemy tu np. pochodzącą z okresu stanu wojennego radiostację i metalowe gwiazdy do przebijania opon, które zaprezentował nam Bogdan Borusewicz.

Wiele rodzinnych skarbów przebyło długą drogę, zanim ostatecznie dotarło do Trójmiasta. Tak było w przypadku maszyny do szycia, którą babcia Wojciecha Ogrodnika przywiozła ze sobą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie po wojnie pracowała jako krawcowa. Z odległych krajów przywędrowała również pamiątka Krzysztofa Skiby - szkatułka wykonana z kamienia. To przywieziony z Meksyku prezent od ojca - marynarza.

Bez względu na pochodzenie i wiek zaprezentowanych przez czytelników pamiątek, jedno jest pewne - stanowią one ważny element osobistej, rodzinnej historii, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Warto przypominać o jej istnieniu, dlatego też już wkrótce będzie można je obejrzeć nie tylko w formie wirtualnej.

- Znamy już termin ekspozycji, którą będzie można obejrzeć w naszym muzeum: od 15 lutego do 14 marca - mówi Sława Wyrwicka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Wszystkie przekazane skarby zostaną przez nas odpowiednio zabezpieczone i opisane, by każdy zwiedzający mógł poznać ich historie.

Wprawdzie do końca akcji pozostało jedynie kilkanaście dni, wciąż jednak czekamy na Wasze cenne przedmioty i związane z nimi niezwykłe opowieści. Warto pokazać wszystkim, że Trójmiasto ma swoją historię, tworzoną przez losy pojedynczych ludzi.

Opinie (5) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14

sierpnia

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

14

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

21

sierpnia

Muzyczne Lato Vol. 5 - Faza... Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie

Kulinaria

Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie

Sprawdź się

Jaki gdański kościół został przerobiony na wielofunkcyjne centrum kulturalne?