Wiadomości

stat

Poznaj przedmioty z duszą Trójmiasta

Domowa książka meldunkowa z Gdyni
Domowa książka meldunkowa z Gdyni

Przez ponad dwa miesiące dzieliliście się z nami swoimi wspomnieniami, związanymi z rodzinnymi pamiątkami, które mają dla Was szczególną wartość. Już wkrótce będzie można je obejrzeć na wystawie, organizowanej wspólnie przez Trojmiasto.pl i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.Zobacz pamiątki mieszkańców Trójmiasta - LISTA PAMIĄTEK


To kolekcja iście unikalna, bo tworzona przez naszych czytelników, którzy postanowili pochwalić się swoimi rodzinnymi skarbami i opowiedzieć historie, które nadają tym przedmiotom wyjątkowe znaczenie. Są tu zarówno pamiątki zabawne, takie jak unikatowy kubek Piotra Mazurka, zaprojektowany specjalnie dla posiadaczy okazałych wąsów, ale też te przypominające mroczne czasy wojny i PRL-u - znajdziemy tu np. pochodzącą z okresu stanu wojennego radiostację i metalowe gwiazdy do przebijania opon, które zaprezentował nam Bogdan Borusewicz.

Wiele rodzinnych skarbów przebyło długą drogę, zanim ostatecznie dotarło do Trójmiasta. Tak było w przypadku maszyny do szycia, którą babcia Wojciecha Ogrodnika przywiozła ze sobą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie po wojnie pracowała jako krawcowa. Z odległych krajów przywędrowała również pamiątka Krzysztofa Skiby - szkatułka wykonana z kamienia. To przywieziony z Meksyku prezent od ojca - marynarza.

Bez względu na pochodzenie i wiek zaprezentowanych przez czytelników pamiątek, jedno jest pewne - stanowią one ważny element osobistej, rodzinnej historii, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Warto przypominać o jej istnieniu, dlatego też już wkrótce będzie można je obejrzeć nie tylko w formie wirtualnej.

- Znamy już termin ekspozycji, którą będzie można obejrzeć w naszym muzeum: od 15 lutego do 14 marca - mówi Sława Wyrwicka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Wszystkie przekazane skarby zostaną przez nas odpowiednio zabezpieczone i opisane, by każdy zwiedzający mógł poznać ich historie.

Wprawdzie do końca akcji pozostało jedynie kilkanaście dni, wciąż jednak czekamy na Wasze cenne przedmioty i związane z nimi niezwykłe opowieści. Warto pokazać wszystkim, że Trójmiasto ma swoją historię, tworzoną przez losy pojedynczych ludzi.

Opinie (5) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

13

grudnia

Remcon 2019 Gdynia, SP 31

16

grudnia

Dziadek do Orzechów - Narod... Gdynia, Gdynia Arena

16

grudnia

Kabaret Neo-Nówka Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Makłowicz, Popielarz i Dymek uczą gotować w Trójmieście
Gotowanie z szefem kuchni w Trójmieście

Kulinaria

Makłowicz, Popielarz i Dymek uczą gotować w Trójmieście
Gotowanie z szefem kuchni w Trójmieście
Świąteczne piwa z browarów restauracyjnych
Świąteczne piwa z małych browarów

Planuj z nami tydzień

Polski rock, choinkobranie, giełda retro. Planuj tydzień
Planuj tydzień: choinkobranie, retro, rock

Sprawdź się

Najdłuższy festiwal teatralny w Trójmieście to: