Od pięciu lat przybliża kulturę żydowską w przeróżnych jej przejawach. Podczas pięciodniowego Festiwalu Kultury Żydowskiej - Zbliżenia, będzie można posłuchać muzyki opartej na motywach żydowskich lub poznać tajemnice żydowskich nalewek, zrozumieć ideę dybuka czy przyjrzeć się bliżej humorowi żydowskiemu. Impreza potrwa od 6 do 10 września, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
- Utarło się myśleć o Żydach w kontekście traum i tragedii. Chcemy udowodnić, że kultura żydowska to znacznie więcej, a oprócz smutku można się też weselić. Dlatego wprowadzamy na imprezę elementy humoru. Nasz festiwal skierowany jest do każdego, kto choć trochę chciałby poznać kulturę żydowską, bez względu na wyznanie czy przekonania. Celem naszej fundacji jest integracja różnych środowisk - mówi Marek Brand, prezes Fundacji Kultury Zbliżenia, organizatora imprezy.
Wydarzenia tegorocznej edycji imprezy odbywać się będą w Nowej Synagodze



W tym roku w programie dominują wydarzenia muzyczne. Już w środę (6.09, godz. 18, Galeria Wnętrz City Meble) odbędzie koncert klezmerski trójmiejskich muzyków jazzowych "Klezmo Jam". W sobotę (9.09, Nowa Synagoga) publiczność o godz. 18 czeka "Women Voice & Beat" - koncert polsko-izraleskiego duetu: Katarzyna Kadłubowskiej - Ayelet Ori Benita. Z kolei o godz. 20 z koncertem "Shofar" wystąpi Trio Mikołaja Trzaski. Najciekawsze wydarzenie muzyczne zaplanowano na koniec - w niedzielę (10.09, godz. 16:30) - "Akademia Musica Judaica", przygotowana przez studentów i wykładowców Akademii Muzycznej w Gdańsku w Nowej Synagodze.
Bardzo ciekawie zapowiadają się także wykłady - Jakub Skrzypczak opowie o "Tajemnicach żydowskich nalewek" (środa 6.09, godz. 17, Galeria Wnętrz City Meble). O "Dybuku - Na pograniczu światów" będzie mówił Mieczysław Abramowicz (czwartek 7.09,godz. 19:30, Nowa Synagoga). Natomiast w sobotę w Bibliotece Manhattan (9.09, godz. 15:30) o "Sopockiej kantorce" w bardzo ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy wypowie się Bella Czarnota-Szwarcman. Wreszcie w niedzielę 10.09, godz. 18 w Nowej Synagodze wykład na temat "Wokół fenomenu humoru żydowskiego" wygłosi dr Agnieszka Żółkiewska.
Warto zajrzeć też na unikalną wystawę "Dzieci Eretz Izrael" autorstwa Agnieszki Traczewskiej do Nowej Synagogi (wernisaż 7.09, godz. 17:45). To fotografie z ultraortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy, gdzie czas się zatrzymał co najmniej kilkadziesiąt lat temu, co zaowocowało ciekawą kolekcją zdjęć dzieci z Jerozolimy. Promowane będą także książki: ""Przypowieść o skrybie i inne opowiadania" Jozefa Agnona (z udziałem tłumacza Piotra Pazińskiego) oraz "Perek Szira" Jakuba Skrzypczaka (będzie obecny autor). Skromnie w tym roku zapowiada się teatralny program imprezy. Odbędzie się próba czytana dramatu Anat Gov "Najlepsze przyjaciółki" w tłumaczeniu Agnieszki Olek (8.09, godz. 19, Galeria Wnętrz City Meble), zaś wszystko zakończy program kabaretowo-muzyczny "Od Juliana do Mariana" w reżyserii Marka Branda.
Zajęcia warsztatowe promujące kulturę żydowską wybranym, którzy zdążyli się zgłosić odpowiednio szybko, bo miejsc już zabrakło, pozwolą lepiej zrozumieć muzykę żydowską czy podstawy języka hebrajskiego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy.