Wiadomości

stat

Powstanie nowa mapa Gdańska

Mają dość uroku ulicy Mariackiej, zdjęć pod fontanną Neptuna i spacerów nad Motławą. Pomysłodawcy akcji "Gdańsk Odnowa" chcą stworzyć nową mapę ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc w Gdańsku, a do współpracy zapraszają wszystkich mieszkańców.Jedna z atrakcji według autorów "Gdańsk OdNowa" - malowidła masońskie w jednej z kamienic na Dolnym Mieście.
Jedna z atrakcji według autorów "Gdańsk OdNowa" - malowidła masońskie w jednej z kamienic na Dolnym Mieście. fot. Bogna Kociumbas
- Postawiliśmy sobie pytanie - czy przeciętni gdańszczanie identyfikują się z tymi wszystkimi wydeptanymi przez turystów miejscami w przewodnikach i atrakcjami zaznaczanymi na każdej mapie w punkcie informacji. Odpowiedź była krótka i brzmiała "nie" - wyjaśnia Agnieszka Kulazińska, jedna z pomysłodawców akcji "Gdańsk OdNowa". - Postanowiliśmy więc pokazać miasto od innej strony i stworzyć alternatywne atrakcje. Nie mamy jednak zamiaru lansować nowych miejsc na siłę. Wytypują je gdańszczanie.

Na początek odnowa Gdańska ma przebiegać tylko wirtualnie. Pod adresem www.gdanskodnowa.pl można oglądać specjalny plan miasta. Już wkrótce zaczną pojawiać się na nim konkretne miejsca, które złożą się na alternatywny przewodnik po Gdańsku. Swoje propozycje zgłaszać może każdy internauta. Wystarczy opisać lokalizację, przesłać klika zdjęć i - co najważniejsze - opisać historię wybranego miejsca uzasadniając jego wyjątkowość. Propozycje będą weryfikowane i nanoszone na mapę.

- Przecież każdego z nas urzekają inne rzeczy w naszym mieście. Ktoś zaproponuje zapomniany budynek z bogatą przeszłością, kogoś innego zainspiruje jakiś szczegół w małej uliczce, jeszcze inna osoba opisze swoje ulubione miejsce ze względu na osobiste doświadczenia - dodaje Agnieszka Tokarska, koordynatorka projektu ze strony Urzędu Miasta w Gdańsku. - Dla mnie takim magicznym miejscem jest uliczka Dubois w Dolnym Wrzeszczu, która zimą wygląda niczym z filmu z Harry Potterem.

Równie dobrze może to być stary poligon na Jasieniu, domy przypominające mini-falowce na Siedlcach czy jedna z zapomnianych restauracji na Dolnym Mieście, w której kiedyś była winiarnia, o czym przypomina stara płaskorzeźba Bachusa. Pomysłodawcy "Gdańsk OdNowa" utrzymują, że takich smaczków w Gdańsku jest znacznie więcej, a ich projekt ma pomóc je odkryć i pokazać innym.

Wirtualny przewodnik to tylko początek, bo niebawem na stronie mają pojawić się propozycje zwiedzania śladem wytypowanych miejsc. Docelowo mogłyby się one stać przestrzeniami twórczymi dla artystów. - Poprzez stworzenie w jakimś nietypowym miejscu klubu czy otwarcie wystawy dalibyśmy mu drugie życie i udowodnili nasz główny cel - że Gdańsk wbrew obiegowej opinii wcale nie jest kulturalnie martwy - dodają organizatorzy.

Mapę zgłoszonych miejsc oraz ich historie można znaleźć na stronie www.gdanskodnowa.pl. Portal Trójmiasto.pl jest wyłącznym patronem medialnym projektu.

Opinie (23) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17

listopada

Festiwal Twórczości Wojciec... Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności

20

listopada

The World Of Hans Zimmer Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

25

listopada

Rozrywka

Roboty z odzysku. Recenzja filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie"
Recenzja filmu "Terminator: Mroczne ..."
Świetny koncert Lao Che w Starym Maneżu
Koncert Lao Che w Starym Maneżu

Kulinaria

Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Niedzielne obiady i animacje w restauracji hotelu Radisson Blu
Rodzinny obiad w hotelu Radisson Blu

Planuj z nami tydzień

Nie tylko Święto Niepodległości. Planuj tydzień
Nie tylko Święto Niepodległości

Sprawdź się

Czy wartownia nr 1 na Westerplatte posiadałą kiedyś toaletę?