• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Powroty / Kosmo Nauty & Martin Šárovec

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza 9 lipca na wernisaż wystawy Kosmo Nauty & Martin Šárovec "POWROTY".

2 - 30 lipca 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Skąd pochodzimy? Powroty dokąd? Odjazdy skąd?
Z pozoru prosta odpowiedź na to pytanie w przypadku naszej rodziny komplikuje się dzięki jej czesko-polskim korzeniom. Chociaż przez większą część roku przebywamy w Pradze, nasze marzenia, życzenia, wyobraźnia i prawdziwe życie skierowane są od końca czerwca na północ Polski. Wyspa Sobieszewska to miejsce, do którego nasza rodzina powraca regularnie od 1972 r.

Wcześniejsze krótkoterminowe pobyty na wyspie, otoczone Wisłą i morzem, stopniowo zamieniły się w kreatywne bycie w domu tymczasowym bez istnienia w pełni wyposażonego studia artystycznego. Takie ograniczenie okazało się inspirującym wyzwaniem oraz jednocześnie bodźcem do pewnych zmian w naszym artystycznym wyrazie, formacie, naturze obrazów oraz przedmiotów. Chociaż inne medium jest bliższe każdemu z nas, Wyspa Sobieszewska, jako miejsce dalekie od zgiełku i udawanej doskonałości, zachęca nas do poszukiwania straconego czasu.

Co roku na koniec naszego pobytu do naszej rodzinnej Pragi wysyłane są duże pudełka po bananach. Ukrywają one liczne zbiory mniejszych malowanych portretów, znalezione ożywione przedmioty oraz przedmioty naturalne odkryte wśród gorących ziaren piasku bałtyckiego. W rzeczywistości z pamięci starożytnego morza wyzwalane są fantazyjne postacie, postacie i lalki, do których wdychane jest nowe życie wieczne. W Pradze zbiory te są starannie przechowywane i chronione wraz z historiami i wspomnieniami zebranymi na tej wyspie, aby nawodnić nasze polskie korzenie i rozjaśnić ponure praskie dni.

Dokąd zmierzamy? Za swoim snem... Kim jesteśmy?

Kosmo Nauty i Martin Šárovec. Żona, żona swego męża i matka. Mąż, mąż swojej żony i ojciec. Działalność twórcza jest integralną częścią naszego wspólnego życia, w którym nie można rozróżnić granic między działalnością artystyczną, zabawą i twórczym spełnieniem bytu. Nawzajem się uzupełniamy i inspirujemy. Polskie korzenie rodzinne, wspomnienia osobiste, pamięć historyczna i teatr to wspólne tematy tworzonych obrazów i obiektów. We współpracy i wzajemnym dialogu obu partnerów w tym roku przygotowano dwa projekty praskie (Záznam /Zapis i Šest postav hledá autora/Sześć postaci poszukuje autora).

Kosmo Nauty (1979)
Jestem w drodze. Wracam do archetypów i odkrywam na nowo krajobraz dzieciństwa. Jestem zafascynowana zapomnianymi wspomnieniami i odkładam anonimowe wspomnienia. Lubię chować się i chować. Istotą mojej pracy jest transformacja odpadów poprzez upcykling oraz ożywienie niechcianych obiektów, odnalezionych przedmiotów i obiektów naturalnych, które mogą ponownie zostać uszlachetnione w nowym zmodyfikowanym kontekście. Opowieści, rzeczywiste lub fikcyjne, stworzone, znalezione lub odkryte na nowo, są dla mnie decydujące.

Martin Šárovec (1977)
Absolwent DAMU i VŠUP. Malarz. Od wczesnego dzieciństwa uparty portrecista, na którego miała wpływ europejska sztuka ekspresji oraz tradycja malarska "Młodej Polski". Regularnie wystawia się na wystawach zbiorowych oraz przygotowuje niezależne projekty wystawiennicze (Galeria Václava Špály w Pradze, Galeria U Bílého jednorožce w Klatovy, Knupp Gallery). Reprezentowany w praskiej Galerii Narodowej oraz czeskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

wyspaskarbow.gak.gda.pl
facebook: www.facebook.com/wyspa.gak/

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Popularna aktorka Katarzyna Figura związana jest z: