• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Powiślańsko-ukraińskie haftowanie: drugie ujęcie" - warsztaty hafciarskie

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza 27 września w godz. 17:00-19:00 na "Powiślańsko-ukraińskie haftowanie: drugie ujęcie" - warsztaty hafciarskie z Katarzyną Magierowską i Natalią Kovalyshyną.

w każdą niedzielę (do 08.01.2023), godz. 11:00, 13:00

Gdańsk,
paź 13-16

czwartek - niedziela, godz. 17:00 - 20:00

bilety 500 zł
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: LINK (liczba miejsc ograniczona). Zajęcia odbędą się na Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim (siedzibie NCK). Wszystkie materiały zapewnia organizator.

Majowe warsztaty hafciarskie w NCK cieszyły się tak dużym powodzeniem, że nie było innego wyjścia - organizujemy powtórkę! Pod okiem doświadczonych hafciarek i świetnych instruktorek - Natalii Kovalyshyny (Ukraina) i Katarzyny Magierowskiej - wyszyjemy na kawałku tkaniny niewielki wzór zaczerpnięty z haftu powiślańskiego lub haftu z wybranego regionu Ukrainy. Oprawioną w tamborek pracę zabierzecie ze sobą do domu.

Katarzyna Magierowska
- hafciarka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Haft powiślański towarzyszy jej od dzieciństwa - pierwszy kurs odbyła w świetlicy w Gniewskim Polu jako dwunastolatka. Oprócz wykonywania haftów jej wielką pasją jest poszerzanie wiedzy o historii tego rękodzieła. Czerpie ją od starszych mieszkańców Powiśla oraz ze zlokalizowanych na terenie Powiśla instytucji kultury - Zamku w Kwidzynie, Zamku w Sztumie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Regularnie prowadzi warsztaty rękodzielnicze, uczestniczy w jarmarkach i pokazach.

Natalia Kovalyshyna - Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej. Dziś uczy młodszych i starszych ozdabiania serwet, obrusów, pościeli, a nawet garderoby.

Informacja o biletach

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: LINK (liczba miejsc ograniczona)

Opinie

Sprawdź się

Antoni Suchanek, polski malarz marynista, ma swój pomnik w Trójmieście. Gdzie dokładnie się znajduje?