• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Portret wielokrotny Stanisławy Fleszarowej-Muskat

Przypadające na rok 2019 obchody stulecia urodzin i 30. rocznicy śmierci Stanisławy Fleszarowej-Muskat stały się znakomitą okazją do przypomnienia jej postaci i literackiego dorobku. W zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej znajduje się ogromna spuścizna pisarki zawierająca materiały gromadzone etapami w latach 1978-2017.

Właściwym debiutem literackim Fleszarowej był wydany w roku 1948 poemat Sen o morskiej potędze, z przedmową Eugeniusza Kwiatkowskiego. W roku 1958 debiutowała jako powieściopisarka wydając  książkę Pozwólcie nam krzyczeć. Dorobek twórczy Stanisławy Fleszarowej-Muskat jest bardzo bogaty - napisała ponad 700 różnych utworów. Najbardziej znane są jej powieści, opowiadania i dramaty, które złożyły się na powstanie ponad 30 tytułów publikacji książkowych. Warto wspomnieć, że autorka otrzymała wiele nagród i odznaczeń, a wielotysięczne nakłady jej powieści i wysokie lokaty w plebiscytach czytelniczych były dowodem ogromnej popularności i uznania.

Na jubileuszowej wystawie zaprezentowano oryginalne dokumenty związane z życiem pisarki, większość autografów jej najbardziej znanych powieści, liczne fotografie z różnych okresów życia, fragmenty korespondencji, różnego typu uhonorowania oraz materiały pośmiertne związane z osobą Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

Wystawę można oglądać od 22 października do 14 grudnia 2019 roku w nowym budynku PAN BG przy ul. Wałowej 24. Na otwarcie zapraszamy 22 października (wtorek) o godz. 13.00.

Opinie

Sprawdź się

Jaki trójmiejski teatr dysponuje Nową Sceną?

 

Najczęściej czytane