stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Port Literacki w Gdańsku

Między 18 a 20 sierpnia do Gdańska zawinie festiwal Port Literacki. Przed siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40, stanie miasteczko literackie, w którym odbędą się spotkania z poetami, konkurs jednego wiersza, widowiska teatralne dla dzieci, projekcje filmów i koncert grupy Trupa Trupa. Gośćmi Portu Literackiego będą m.in.: nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności Vianni Bianconi, Justyna Bargielska, Łukasz Jarosz, Tadeusz Dąbrowski czy Grzegorz Kwiatkowski.

Relacja z imprezy

Podczas Portu Literackiego w Gdańsku miłośników literatury czeka kilka premierowych wydarzeń. Nowy tom poetycki "Spalanie" zaprezentuje Grzegorz Kwiatkowski, a Tadeusz Dąbrowski przypomni swój wybór wierszy Zuzanny Ginczanki. Vianni Bianconi oraz Yari Bernasconi będą czytać swoje wiersze z wydanej niedawno przez Biuro Literackie antologii "Szyby są cienkie", która prezentuje włoskojęzyczną poezję ze Szwajcarii. Kolejne nowości literackie przybliżą czytelnikom Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Będą to zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: "Nudelman" oraz "świat był mój". Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu "Kardonia i Faber", który jesienią ukaże się nakładem Biura.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Anna Makowska - Kowalczyk, Marcin Sosiński i Kazio Sponge przygotowali dla dzieci widowiska teatralne z książkami w roli głównej: we wtorek 18 sierpnia w oparciu o książkę Jacka Podsiadły "Przedszkolny sen Marianki", w środę 19 sierpnia na podstawie książki "Sposoby na zaśnięcie" z wyborem dwunastu wierszy z ilustracjami dwunastu grafików. Dodatkowo zapraszamy do sieni IKM, do kącika dziecięcego z "Wyszukanymi" w domenie publicznej kolorowankami, puzzlami i książkami.

Wciąż można zgłaszać swoje wiersze do Konkursu jednego wiersza. Wystarczy napisać tekst, wrzucić go do jednej ze specjalnych skrzynek rozlokowanych w Gdańsku (w siedzibie IKM, w Punkcie Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej oraz w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu) i przyjść do Miasteczka literackiego 18 sierpnia o godz. 18.00. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca pierwszego miejsca zostanie zaproszony na weekend do SPA i otrzyma zestaw tomów poetyckich z Festiwalu Europejski Poeta Wolności.

W ramach Wolnego rynku poetów zaprezentuje się także trzydziestu uczestników 10. edycji projektu Połów. Program literacki uzupełni wystawa zdjęć z 20 lat Portu Literackiego oraz projekcje poetyckich etiud do wierszy m.in.: Justyny Bargielskiej, Tadeusza Różewicza, Andrzeja Sosnowskiego czy Marcina Świetlickiego. Nie zabraknie też kulinarnych doznań inspirowanych literaturą. Smakołyki przygotują blogerki: Przegryzam, Lekko jak hel, Stolik w kropki, Wszystko, co kocham i trio kulinarne waGary. W miasteczku literackim można będzie się też zaopatrzyć w ciekawe lektury dostępne w specjalnych cenach.

Na zakończenie Portu Literackiego w Gdańsku, 20 sierpnia o godz. 18.00, Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Europejski Poeta Wolności, zabierze chętne osoby na literacki spacer.


PROGRAM:

wtorek / 18 sierpnia 2015

15:00 PORT LITERACKI DLA DZIECI /
Widowisko teatralne na podstawie książki Jacka Podsiadły Przedszkolny sen Marianki z rysunkami Daniela de Latoura w wykonaniu Anny Makowskiej-Kowalczyk, Marcina Sosińskiego oraz Kazia Sponge'a.

16:30 WOLNY RYNEK POETÓW: POECI Z GDAŃSKA /
Czytania z książek Spalanie Grzegorza Kwiatkowskiego i Wniebowstąpienie ziemi Zuzanny Ginczanki z udziałem Tadeusza DĄBROWSKIEGO i Grzegorza Kwiatkowskiego. Prowadzenie: Jakobe Mansztajn.

18:00 WOLNY RYNEK POETÓW: KONKURS JEDNEGO WIERSZA /
Czytania uczestników konkursu wyłonionych na podstawie zgłoszeń w ramach Skrzynek na wiersze, rozlokowanych w różnych miejscach Gdańska. Prowadzenie: Jakobe Mansztajn.


środa / 19 sierpnia 2015

15:00 PORT LITERACKI DLA DZIECI /
Widowisko teatralne na podstawie książki Sposoby na zaśnięcie z rysunkami Tomasza BRODY, Marii EKIER, Piotra FĄFROWICZA, Marty IGNERSKIEJ, Ewy KOZYRY-PAWLAK, Daniela de LATOURA, Krystyny LIPKI-SZTARBAŁŁO, Joanny OLECH, Zuzanny ORLIŃSKIEJ, Joanny RUSINEK, Anny SĘDZIWY i Marianny SZTYMY, do wierszy dla najmłodszych autorstwa: Wojciecha Bonowicza, Darka FOKSA, Jerzego Jarniewcza, Bogusława KIERCA, Zbigniewa Macheja, Joanny MUELLER, Anny PODCZASZY, Bohdana Zadury i Filipa Zawady w wykonaniu Anny Makowskiej-Kowalczyk, Marcina Sosińskiego oraz Kazia Sponge'a.

16:30 WOLNY RYNEK POETÓW: POŁÓW. POETYCKIE DEBIUTY /
Czytania autorów przed debiutem książkowym, biorących udział w 10. edycji projektu Połów. Prowadzenie: Jakobe Mansztajn.

18:00 WIERSZE ZE SZWAJCARII /
Czytania z antologii Szyby są cienkie z wierszami współczesnych poetów szwajcarskich z udziałem Vanniego Bianconiego i Yariego BERNASCONIEGO oraz Justyny ORZEŁ. Prowadzenie: Tadeusz DĄBROWSKI.

19:30 100 WIERSZY POLSKICH STOSOWNEJ DŁUGOŚCI /
Czytania z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości oraz premierowych książek: Nudelman, świat był mój, Kardonia i Faber, z udziałem autorów: Justyny BARGIELSKIEJ, Romana HONETA, Łukasza JAROSZA.

21:00 PORTOWE PIOSENKI /
Koncert zespołu TRUPA TRUPA.

czwartek/ 20 sierpnia 2015

18:00 SPACER LITERACKI /
Literacki spacer po Gdańsku dla uczestników Portu Literackiego przygotuje Tadeusz DĄBROWSKI.

Wydarzenia towarzyszące:

MIASTECZKO LITERACKIE /
Miejsce wydarzeń Portu Literackiego w Gdańsku: plenerowa scena i kiermasz książek Biura Literackiego.

DWADZIEŚCIA LAT PORTU LITERACKIEGO /
Stała wystawa archiwalnych zdjęć z lat 1996-2015 dokumentujących festiwal Fort i Port Literacki.

KULINARNE INSPIRACJE /
Port Literacki w Gdańsku to również atrakcje kulinarne. W Miasteczku literackim gotować będą znani blogerzy związani z Trójmiastem: 18 sierpnia będzie to trio waGary, a 19 sierpnia zasmakujemy kulinarnych inspiracji od Wszystko co kocham oraz blogerek: Lekko jak hel, Przegryzam i Stolik w kropki. Zapowiada się pyszny Port Literacki!

NAKRĘĆ WIERSZ /
Projekcja etiud filmowych do wierszy: Justyny BARGIELSKIEJ, Konrada GÓRY, Jacka GUTOROWA, Romana HONETA, Zbigniewa MACHEJA, Krystyny MIŁOBĘDZKIEJ, Tadeusza RÓŻEWICZA, Marcina SENDECKIEGO, Andrzeja SOSNOWSKIEGO, Marcina ŚWIETLICKIEGO, Eugeniusza TKACZYSZYNA-DYCKIEGO, Adama ZDRODOWSKIEGO, nagrodzonych w kolejnych ośmiu edycjach konkursu Nakręć wiersz oraz zrealizowanych przy okazji festiwalu Port Literacki.

SPOSOBY NA ZAŚNIĘCIE /
Wystawa ilustracji: Tomasza BRODY, Marii EKIER, Piotra FĄFROWICZA, Marty IGNERSKIEJ, Ewy KOZYRY-PAWLAK, Daniela de LATOURA, Krystyny LIPKI-SZTARBAŁŁO, Joanny OLECH, Zuzanny ORLIŃSKIEJ, Joanny RUSINEK, Anny SĘDZIWY i Marianny SZTYMY, do wierszy dla najmłodszych autorstwa: Wojciecha Bonowicza, Darka FOKSA, Jerzego Jarniewcza, Bogusława KIERCA, Zbigniewa Macheja, Joanny MUELLER, Anny PODCZASZY, Bohdana Zadury i Filipa Zawady.

SPACER LITERACKI Z TADEUSZEM DĄBROWSKIM /
Tadeusz DĄBROWSKI zabierze miłośników poezji na literacki spacer gdańskimi ulicami.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Miasteczku literackim na ulicy Długi Targ. Wstęp wolny. W przypadku deszczowej pogody impreza odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Trójmieście to...?