stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Port Gdynia - Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej

23 września w 98 rocznicę powstania Portu w Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni nastąpi otwarcie wystawy "Port Gdynia - Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej". Wystawa przybliża historię zamkniętą w stu latach portowej codzienności. Dodatkowo, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA wraz z Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na prezentowaną równolegle, unikatową wystawę prac Stefana Szmaji, wybybitnego artysty marynisty. Ekspozycja na sali w foyer Muzeum odbędzie się w dniach 23-24 września.

Wystawa "Port Gdynia - Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej", która miała okazję gościć w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ukazuje okres budowy i pierwszych lat funkcjonowania portu, a także ujęcia portu w czasach współczesnych. Jest to wyjątkowa okazja, aby obejrzeć dzieła Tadeusza Urbaniaka i porównać jakie zmiany nastąpiły na przestrzeni lat. Równolegle z ekspozycją wystawy będzie zaprezentowana unikatowa kolekcja akwarel autorstwa Stefana Szmaja. Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA kupił unikatową kolekcję 33 akwarel od rodziny artysty, a następnie przekazał je w depozyt Muzeum Miasta Gdyni. Eksponowane prace w Muzeum Miasta Gdyni mogą dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców.

Stefan Szmaj to wybitny artysta związany z ekspresjonizmem, ceniony grafik i malarz. Po II wojnie światowej artysta zamieszkał w Gdyni, tu też stworzył cykl prac związanych z gdyńskim portem, cennych zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym. Cykl stanowi ważną dokumentację historii gdyńskiego portu oraz jednostek tu wpływających. Decyzja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. o zakupie tej wyjątkowej kolekcji, pozwoliła zachować zbiór akwarel autorstwa Stefana Szmaja w formie nierozproszonej.

98 urodziny portu mają szczególnie podniosły charakter, gdyż wypadają w wyjątkowym roku 100. rocznicy zaślubin Polski z Morzem, 100. rocznicy Szkolnictwa Morskiego w Polsce oraz 100-leciu Administracji Morskiej w Polsce.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Studium Wokalno-Aktorskie to: