• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Porcelana miśnieńska na tle strat wojennych kolekcji ceramiki i szkła

Niczego mi proszę pana tak nie żal jak porcelany porcelana miśnieńska na tle strat wojennych kolekcji ceramiki i szkła Stadt - und Kunstgewerbemuseum Danzig.

Cykl wykładów i spotkań (Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku realizowanych w ramach projektu Badanie strat wojennych kolekcja Jacoba Kabruna etap I, odbywa się online na platformie Zoom, w soboty o godz. 17.00.

Na spotkania obowiązują zapisy  zainteresowanym prześlemy link mailem: zapisy@mng.gda.pl
Kontakt: m.mielnik@mng.gda.pl

Najbliższy wykład z cyklu (Nie)zapomniane będzie poświęcony utraconym w czasie II wojny światowej wyrobom porcelany miśnieńskiej ze zbiorów Muzeum Miejskiego i Rzemiosła Artystycznego w Gdańsku. Opowiemy o najciekawszych i najcenniejszych naczyniach, które bezpowrotnie zaginęły lub przetrwały jedynie w formie szczątkowej, a przed wojną stanowiły bardzo liczną (ponad 220 muzealiów) grupę obiektów. Przybliżymy charakter i specyfikę kolekcji porcelany europejskiej gromadzonej przez Stadt- und Kunstgewerbemuseum, przedstawimy też jej wojenne losy. Spotkanie poprowadzi Magdalena Podgórzak.

Magdalena Podgórzak historyk sztuki, kustosz, opiekun Pracowni Ceramiki i Szkła w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
 
Fot. Dwie filiżanki ze spodkami, malowane purpurą w motywy pejzażowe, krawędzie złocone, Miśnia, Królewska Manufaktura Porcelany, 2 połowa XVIII w., zakupione razem w 1890 r., dawne numery inw.: Kgm 1447, 1448; źródło: zbiory MNG.

Wykłady są częścią projektu Badanie strat wojennych kolekcja Jacoba Kabruna etap I.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych.

Opinie

Sprawdź się

W 2019 roku w ramach festiwalu Literacki Sopot pisarz znany na całym świecie wystąpił w spektaklu swojego autorstwa. O kim mowa?