Wiadomości

stat

Pomorskie Nagrody Artystyczne rozdane

Od lat na scenie i poza nią. Głównymi bohaterami tegorocznej gali wręczania Pomorskich Nagród Artystycznych za 2009 rok byli Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis [na zdjęciu], którzy tak jak przed rokiem Stefan Chwin, odebrali Specjalną Nagrodę Artystyczną.
Od lat na scenie i poza nią. Głównymi bohaterami tegorocznej gali wręczania Pomorskich Nagród Artystycznych za 2009 rok byli Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis [na zdjęciu], którzy tak jak przed rokiem Stefan Chwin, odebrali Specjalną Nagrodę Artystyczną. fot. Maciej Kosycarz / KFP

Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis, Izadora i Marek Weissowie, Mikołaj Trzaska, Witold Lubiniecki oraz Małgorzata Walentynowicz i firma Color Box ze Słupska zostali nagrodzeni podczas rozdania Pomorskich Nagród Artystycznych za 2009 rok, ostatniej w tym roku z dorocznych nagród artystycznych.- Jesteście kwiatem i solą tej ziemi - stwierdził gospodarz gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Władysław Zawistowski z departamentu kultury Urzędu Wojewódzkiego, wręczając statuetki Gryfa Pomorskiego, przyznawane najbardziej zasłużonym dla pomorskiej kultury artystom.

Właściwe wyróżnienie, od którego nagroda marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka wzięła swoją nazwę, przyznano czwórce z spośród jedynastu nominowanych, wybranych wcześniej przez specjalną kapitułę drogą dwuetapowych kwalifikacji.

Wspólną statuetkę otrzymali Marek Weiss i jego małżonka Izadora Weiss. - Przyjmuję tę nagrodę w imieniu 250 osób, z którymi wspólnie budujemy Operę Bałtycką. Ta nagroda przeczy powszechnie głoszonym poglądom, że ludzie chcą się tylko bawić, bo rosnąca liczba naszych widzów świadczy o czymś zupełnie innym oraz temu, że Gdańsk jest zamknięty na osoby z zewnątrz - podzielił się z publicznością swoimi refleksjami Marek Weiss.

- Dedykuję to wyróżnienie fantastycznemu zespołowi Bałtyckiego Teatru Tańca. Jestem z niego bardzo dumna - wtórowała mężowi Izadora Weiss.

Z kolei Mikołaj Trzaska statuetkę podsumował krótko. - Bardzo mi zależało na tej nagrodzie przez wiele lat. W końcu, gdy postanowiłem, że mam ją "gdzieś", to ją otrzymałem.

Witold Lubiniecki odsłonił nieco tajemnice swojego warsztatu. - Jestem malarzem tradycyjnym, realistą. I przez to właśnie jestem oryginalny. Wiele lat pływałem na jachtach, po to, aby szkicować statki. Nawet podczas sztormów wykonywałem swoje szkice "na jednej nodze". Z tego byłem znany.

Pomorską Nadzieją Artystyczną obwołano wybitnie utalentowaną pianistkę, Małgorzatę Walentynowicz. - Serdecznie dziękuję Magdzie Renk z Klubu Żak za opiekę i pomoc. To moja dobra wróżka - mówiła laureatka.

Specjalną Nagrodę Artystyczną za całokształt twórczości na rzecz Pomorza wśród owacji na stojąco przyznano legendom trójmiejskiego aktorstwa - Halinie Winiarskiej i Jerzemu Kiszkisowi. - Jedyny mój sukces polega na tym, że umieć czytać, ale nie umiem mówić - stwierdziła ironicznie bardzo wzruszona Halina Winiarska. Jej mąż dodał z humorem. - Skoro jest Nadzieja Artystyczna, to tę nagrodę można by nazwać Bulwar Zachodzącego Słońca.

Ponadto Specjalną Nagrodę Jubileuszową dla odchodzącego na emeryturę Andrzeja Orła, zastępcę dyrektora Romana Peruckiego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz firmie Color Box ze Słupska - Mecenasowi Kultury na Pomorzu w 2009 roku.

Laureaci nagród artystycznych marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka za 2009 rok:

SPECJALNA NAGRODA ARTYSTYCZNA

Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis - za wybitne zasługi dla pomorskiej kultury

POMORSKA NAGRODA ARTYSTYCZNA (w wysokości 15 tys. złotych)

Marek Weiss i Izadora Weiss - za stworzenie nowego wizerunku Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Za nowoczesne realizacje spektakli operowych i baletowych, takich jak "Ariadna na Naxos" oraz "Romeo i Julia"

Mikołaj Trzaska - za płytę "Nadir & Mahora", muzykę do filmu "Dom zły" oraz kompozycję do spektaklu "Czerwona trawa" Teatru Dada von Bzdülöw - projekty łączące nieodmienną klasę i wrażliwość twórczą

Witold Lubiniecki - za wytrwałe propagowanie malarstwa marynistycznego na Pomorzu. Za to, że wbrew współczesnym trendom i modzie pozostał realistą

POMORSKA NADZIEJA ARTYSTYCZNA (w wysokości 10 tys. złotych)

Małgorzata Walentynowicz - za wspaniałe fortepianowe interpretacje, docenione w jednym z najważniejszych konkursów muzyki współczesnej na świecie - Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Gaudeamus w Amsterdamie w 2009 roku

MECENAT KULTURY

Color Box Słupsk - za niezawodne sponsorowanie przedsięwzięć organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Polską Filharmonię Sinfonia Baltica

SPECJALNA NAGRODA JUBILEUSZOWA

Andrzej Orzeł

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (18)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

12

grudnia

Actus Humanus Gdańsk,

13

grudnia

Kinohistoria | rocznica wpr... Gdańsk, Kino Muzeum

14

grudnia

Menażki - Studenckie Spotka... Gdańsk, Wydział Nauk Społecznych UG

Rozrywka

Karuzela na Targu Węglowym działa w kratkę
Karuzela na jarmarku działa w kratkę

Kulinaria

Jak smakują Święta? Sprawdź na Smakuj Trójmiasto
Sprawdź, jak smakują Święta
Restauracje z ciekawym wystrojem wnętrz cz.4
Restauracje z ciekawym wystrojem wnętrz

Planuj z nami tydzień