• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Polsko-ukraiński plener rzeźby z drewna | wernisaż (1 opinia)

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na polsko-ukraiński plener rzeźby z drewna, który rozpoczął się na placu przy budynku Mleczny Piotr, na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

1 - 31 grudnia 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
gru 9

piątek, godz. 16:00

Wstęp wolny
To unikalna i niezwykła okazja, by zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy! Widowiskowy proces rzeźbienia w dużych kłodach drewna bukowego, z użyciem mechanicznych pił oraz dłut, można podziwiać codziennie (oprócz niedziel) w godz. 10.00-16.00 do 14 października 2022, o godz. 18.00, gdy zostaną one uroczyście zaprezentowane podczas wernisażu.

Współpraca rzeźbiarzy z Polski i Ukrainy jest wyrazem solidarności z ofiarami rosyjskiej agresji oraz sprzeciwu wobec każdej wojny i przemocy. W projekcie uczestniczy sześciu artystów, polskich - Natalia Gwiazdowska, Paweł Gostomski, Czesław Fankidejski oraz ukraińskich: Gennadij Jerszow, Petro Bandura, Serhij Stebliuk.

Dodatkowy, symboliczny wymiar ma pochodzenie budulca, w którym pracują artyści. Buczyna rosła bowiem w lasach Dębogórza i pamięta radziecko-niemieckie walki o tamte tereny w kwietniu 1945 roku. W kłodach drzemią odłamki ostrzału artyleryjskiego

Motto pleneru brzmi: Wojna rozdała wszystkim role, jaka jest twoja? Jest to cytat z wiersza pt. Poetka nie może pisać o wojnie, ukraińskiej autorki i tłumaczki, Iryny Szuwałowej.
Organizatorzy wybrali ten pełen emocji, zaangażowany utwór, ponieważ otwiera pole do rozmyślań nie tylko o aktualnych wydarzeniach w Ukrainie, ale także o uniwersalnych wartościach i postawach.

Wobec ludobójstwa nie da się przejść obojętnie. Każdy z nas otrzymuje od losu własną rolę obrońcy, pomocnika, wolontariusza, bojownika, uciekiniera, uchodźcy. Trzeba odwagi, by ją podjąć. Każdy wybór wymaga siły i poświęcenia.

Rzeźby, które powstaną, będą wyrazem osobistej refleksji ich autorów. Według zamysłu organizatorów dzieła mają prowokować do własnych przemyśleń o rolach i wyborach, jakich dokonuje każdy z nas, gdy staje w obliczu wojny, agresji, niesprawiedliwości.

Miejsce pleneru: plac przy Mlecznym Piotrze, Gdańsk, ul. Dokowa
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska
Współorganizator: Fundacja MiastoKreacja
Partnerzy: Stowarzyszenie Przestrzeń Sztuki Wl4, Fundacja Atelier Jerszow
Patron medialny: Trojmiasto.pl

Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Opinie (1)

  • Byłam na wernisażu. Bardzo ciekawa wystawa. Obawiam się, że 1 rok sezonowana drewna bukowego w Kolibkach to za krótko. Drewno może potem pękać na eksozycji.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?