• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Polsko-ukraiński plener rzeźby z drewna

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na polsko-ukraiński plener rzeźby z drewna, który rozpoczął się na placu przy budynku Mleczny Piotr, na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

6 - 30 marca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

15 lutego - 31 grudnia 2024, godz. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
To unikalna i niezwykła okazja, by zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy! Widowiskowy proces rzeźbienia w dużych kłodach drewna bukowego, z użyciem mechanicznych pił oraz dłut, można podziwiać codziennie (oprócz niedziel) w godz. 10.00-16.00 do 14 października 2022, o godz. 18.00, gdy zostaną one uroczyście zaprezentowane podczas wernisażu.

Współpraca rzeźbiarzy z Polski i Ukrainy jest wyrazem solidarności z ofiarami rosyjskiej agresji oraz sprzeciwu wobec każdej wojny i przemocy. W projekcie uczestniczy sześciu artystów, polskich - Natalia Gwiazdowska, Paweł Gostomski, Czesław Fankidejski oraz ukraińskich: Gennadij Jerszow, Petro Bandura, Serhij Stebliuk.

Dodatkowy, symboliczny wymiar ma pochodzenie budulca, w którym pracują artyści. Buczyna rosła bowiem w lasach Dębogórza i pamięta radziecko-niemieckie walki o tamte tereny w kwietniu 1945 roku. W kłodach drzemią odłamki ostrzału artyleryjskiego

Motto pleneru brzmi: Wojna rozdała wszystkim role, jaka jest twoja? Jest to cytat z wiersza pt. Poetka nie może pisać o wojnie, ukraińskiej autorki i tłumaczki, Iryny Szuwałowej.
Organizatorzy wybrali ten pełen emocji, zaangażowany utwór, ponieważ otwiera pole do rozmyślań nie tylko o aktualnych wydarzeniach w Ukrainie, ale także o uniwersalnych wartościach i postawach.

Wobec ludobójstwa nie da się przejść obojętnie. Każdy z nas otrzymuje od losu własną rolę obrońcy, pomocnika, wolontariusza, bojownika, uciekiniera, uchodźcy. Trzeba odwagi, by ją podjąć. Każdy wybór wymaga siły i poświęcenia.

Rzeźby, które powstaną, będą wyrazem osobistej refleksji ich autorów. Według zamysłu organizatorów dzieła mają prowokować do własnych przemyśleń o rolach i wyborach, jakich dokonuje każdy z nas, gdy staje w obliczu wojny, agresji, niesprawiedliwości.

Miejsce pleneru: plac przy Mlecznym Piotrze, Gdańsk, ul. Dokowa
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska
Współorganizator: Fundacja MiastoKreacja
Partnerzy: Stowarzyszenie Przestrzeń Sztuki Wl4, Fundacja Atelier Jerszow
Patron medialny: Trojmiasto.pl

Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Opinie

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?