Wiadomości

Polsko-litewskie opowieści w Ratuszu

Praca Katarzyny Kubali-Lauer.
Praca Katarzyny Kubali-Lauer. mat. prasowe

"50x50" to wystawa prac polskich i litewskich artystów z różnych środowisk twórczych. Można na niej obejrzeć zarówno dokonania uznanych w świecie trójmiejskich malarzy, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką.- Od 1998 roku koordynuję wystawy trójmiejskich artystów w Druskiennikach, oraz twórców z Druskiennik na Pomorzu - mówi Maria Borkowska-Flisek, pomysłodawczyni projektu. - Zaczęło się od organizowania wystaw twórczości dzieci i młodzieży, a od paru lat prezentujemy również prace doświadczonych, znakomitych artystów z Polski i Litwy.

Wspólną cechą wszystkich dzieł prezentowanych w ramach ekspozycji w Ratuszu Staromiejskim są ich wymiary, czyli tytułowe 50x50 cm. Technika i tematyka prac jest dowolna - znajdziemy tu portrety, pejzaże, scenki rodzajowe i abstrakcje.

Autorami prezentowanych obrazów są m.in. artyści związani z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, w tym Hugon Lasecki czy Henryk Cześnik. Organizatorzy jednak postanowili nie tworzyć żadnych barier związanych z wiekiem czy wykształceniem osób pragnących wziąć udział w projekcie, dzięki czemu na wystawie obok dzieł uznanych twórców pojawiają się obrazy dopiero rozpoczynających swoją karierę artystyczną absolwentów ASP.

- To chyba jedna z najbardziej demokratycznych wystaw, jakie znam - śmieje się Maria Borkowska-Flisak. - Mamy tutaj osoby z kilku pokoleń, o bardzo zróżnicowanym dorobku artystycznym, w sumie 57 artystów i 98 prac. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te mniej popularne postaci, jak np. gdynianin Mirek Śledź, który stworzył własny, charakterystyczny styl zwany kwadryzmem.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w Ratuszu Staromiejskim.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

04

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Kolejny amerykański sukces gdańskiej aktorki
Amerykański sukces gdańskiej aktorki

Kulinaria

Jedzenie do domu: testujemy słoiki z restauracji
Jedzenie do domu: testujemy słoiki

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?