• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Polskie wyspy na rumuńskiej Bukowinie

Zapraszamy na wystawę fotograficzną będącą plonem wyjazdu ekipy projektu Muzeum  Emigracji  do polonijnych skupisk na rumuńskiej Bukowinie. Bukowina, ta dzisiaj podzielona między Ukrainę i Rumunię karpacka kraina, już od końca XVIII wieku była celem emigracji ludności polskiej z małopolsko-galicyjskich zakątków habsburskiej monarchii.

14 grudnia 2023 - 26 maja 2024

Gdańsk,
bilety 32 zł
ulgowy 23 zł

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Górale Czadeccy (etnicznie polska grupa ze słowackiego pogranicza) zasiedlali bukowińskie wioski w poszukiwaniu pracy przy wyrębie lasów oraz pracy na roli i hodowli zwierząt. Górnicy solni z Bochni oraz Wieliczki przyjeżdżali do pracy w kopalniach soli. Klęski naturalne przygnały tutaj wychodźców z Rzeszowszczyzny.

Według spisu powszechnego z 2002 roku, Polaków na Bukowinie żyje około 3,5 tysiąca.  Ale Związek Polaków w Rumunii potraja tą liczbę. W mieście wojewódzkim Suczawa od 1907 roku (z przerwą w czasach dyktatury komunistycznej) działa "Dom Polski", w wioskach Plesza, Nowy Sołoniec, Pojana Mikuli, Kaczyka mówi się po polsku.
 
Bliska, ale mało znana - tak określić można polską społeczność Bukowiny. To prawdziwy fenomen - czysto polskie wsie, o głęboko zakorzenionym poczuciu polskiej tożsamości, zachowanych tradycjach, języku, mocnej katolickiej wierze. Prawdziwe polskie wyspy na mapie rumuńskiej Bukowiny. To kraina wyjątkowa, miejsce harmonijnego przenikania się wielu kultur i narodowych tradycji.
 
Fotografie autorstwa Przemysława Kozłowskiego oraz nagrania video Aleksandry Widuto, realizacja Aleksander Gosk przybliżą życie potomków polskich emigrantów na rumuńskiej Bukowinie. 
 
"Polskie wyspy na rumuńskiej Bukowinie" - wystawę, której otwarcie nastąpi 21 lipca o godz. 17.00, oglądać będzie można w siedzibie Miejskiej Informacji w Gdyni przy ul. 10 Lutego w dniach 21 lipca - 15 sierpnia. 

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?