• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Polska prasa wojskowa 1939-1945

W 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę przygotowaną z prywatnych materiałów Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN. Tematem ekspozycji jest polska prasa wojskowa z lat 1939-1945.

Zwiedzającym zaprezentowanych zostanie ponad 160 tytułów, które są doskonałą ilustracją losów i  walk żołnierza  polskiego na różnych frontach II wojny światowej. Znajdziemy tu prasę  regularnych formacji Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie jak "Polska Walcząca" czy "Dziennik Żołnierza", gazetki brygadowe z I Korpusu w Szkocji jak "Czata" czy "Odwet", ale też fachowe pisma wydawane przez Sztab Naczelnego Wodza np. w postaci kontynuacji przedwojennej "Bellony". Są pisma Polskich Sił Powietrznych "Nasze wiadomości ze świata" i "Skrzydła", gazetki  okrętowe redagowane i wydawane na ORP "Błyskawicy i pisma Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, w tym wydane w oblężonym Tobruku pisemko "Przy kierownicy w Tobruku". Szczególna rola przypada prasie wojska państwa podziemnego - Armii Krajowej ("Insurekcja, "Saper", "Biuletyn Informacyjny"). Na wystawie nie zabraknie też prasy z Powstania Warszawskiego, z ilustrowaną gazetą ścienną "Warszawa Walczy". Niewątpliwą ciekawostką jest gazetka "Informacja Obozowa" z obozu jenieckiego w Lamsdorf, pisana ręcznie przez osadzonych tam po upadku Powstania Warszawskiego żołnierzy Armii Krajowej.
  
Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 2 września o godz. 12.15 w holu wystawowym PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 24). Wystawa będzie czynna do 12 października 2019 roku (pn.-pt. 9.00-19:00, sb. 9.00- 15.00).

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Co to są rzygacze?