Robert Sochacki, artysta wizualny z Trójmiasta chce wyrobić - wzorem patrona okrętu "Sołdek" - 206 proc. normy. W ramach nowego projektu zapowiada wyświetlanie wielkoformatowych slajdów na kadłubie cumującego na Motławie statku oraz znajdującym się naprzeciwko budynku Żurawia. Pokazy odbędą się wieczorami od 3 do 5 lutego. Natomiast 4 lutego na zieleńcu przy pomniku Jana Heweliusza od godz. 18 do 22:30 odbędą się projekcje video mappingu na budynku Ratusza Staromiejskiego.
- Zamysłem projektu "206% normy" jest artystyczne ukazanie najlepszych lat Gdańska, a także ożywienie przestrzeni, o której często mieszkańcy miasta zapominają poza sezonem - tłumaczy Robert Sochacki, trójmiejski artysta wizualny i wykładowca na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Do moich projekcji wybrałem kadłub okrętu "Sołdek" oraz Żurawia - obiekty doskonale znane, ale w projektach artystycznych niemal niewykorzystywane.
Dlaczego "206% normy"? Sochacki wzorem patrona cumującego na Motławie statku-muzeum - PRL-owskiego przodownika pracy Stanisława Sołdka - chce podkreślić trudności, z jakimi będzie musiał się w ramach swojego projektu zmagać.
- Mogłem wybrać czystą i prostą ścianę i zrobić pokazy w lecie, ale ja postanowiłem, że chcę zmierzyć się z nieoczywistymi kształtami budynku, ich symboliką oraz trudnymi, zimowymi warunkami pogodowymi - mówi artysta.


- Obrazy mają podkreślić ciągłość fascynującej historii portowego miasta, która w tych symbolicznych obiektach trwa do dziś - tłumaczy autor.
Projekcjom pierwszego dnia towarzyszyć będzie wykład Sochackiego "Życie w porcie. O sztuce budzącej przestrzeń publiczną". Rozpoczęcie o godz. 20 w siedzibie IKM

Do wiosny Sochacki planuje kilka kolejnych projekcji wielkoformatowych slajdów, m.in. w Sopocie i Gdyni.
Pokazy multimedialne na Ratuszu Staromiejskim
Projekcje Sochackiego to niejedyne atrakcje na Głównym Mieście, jakie będzie można obejrzeć w najbliższy weekend w Gdańsku. W sobotę 4 lutego na budynku Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej 33/35

5-minutowe projekcje "Śladami Gdańskiej Nauki" będą przedstawiały historię gdańskich naukowców. W programie zagoszczą: jubilat - Jan Heweliusz, Daniel Fahrenheit, Artur Schopenhauer i wielu innych znanych odkrywców.
Pokazy odbywać się będą co 15 minut od godz. 18 do 22:30. Wstęp wolny.
Mapping Śladami Gdańskiej Nauki:
Fragment projekcji tzw. video mappingu, który odbył się w czwartek, 28 stycznia 2016 roku, z okazji rocznicy urodzin Jana Heweliusza.