• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pokaz przedpremierowy xABo: Ksiądz Boniecki + spotkanie

Kino Kameralne Cafe zaprasza na pokaz przedpremierowy filmu "xABo: Ksiądz Boniecki" i dyskusje po filmie. Naszym gościem będzie ks. Krzysztof Niedałtowski - teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana, działacz społeczny.

Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych mówi bohater filmu xABo: Ksiądz Boniecki: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje walizki wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, xABo: Ksiądz Boniecki sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach - poza Tygodnikiem Powszechnym, gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, xABo: Ksiądz Boniecki wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać.

Nie jest jednak dokument Aleksandry Potoczek laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się z nami zawartością swojej walizki. Wspomina zaniechania (Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). xABo: Ksiądz Boniecki jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.

Film pozostawia ogromną przestrzeń do refleksji, po seansie razem z ks. Krzysztofem Niedałtowskim będziemy dzielili się myślą i dyskutowali na poruszane w filmie tematy.

UWAGA: W seansie i spotkaniu może wziąć udział tylko 25 osób. Ilość miejsc ograniczona.

Dodatkowe daty pokazów przedpremierowych:

5 LIP 2020, NIEDZ.
16:45
9 LIP 2020, CZW.
18:30
18 LIP 2020, SOB.
17:00
23 LIP 2020, CZW.
18:15

Bilety w sprzedaży online:
https://biletyna.pl/film/xABo-Ksiadz-Boniecki/Gdansk
Rezerwacje: tel. 58 690 70 75 lub bilety@kinokameralnecafe.pl
 

Opinie

Sprawdź się

W 2019 roku w ramach festiwalu Literacki Sopot pisarz znany na całym świecie wystąpił w spektaklu swojego autorstwa. O kim mowa?