stat
Impreza już się odbyła

Pojedynek rysowników #3 Vera King vs. Krik

Kolejny Pojedynek rysowników już w tym tygodniu w Galeria Sztuka Wyboru! Pojedynek rysowników to cykl wystaw ilustracji, którego pomysłodawczynią jest Michalina Zofia Domoń. Kolejna odsłona odbędzie się pod hasłem Wolność słowa, a jej bohaterami będą Vera King i Krik Kong.

Temat: #wolnośćsłowa
Artyści: Vera King vs. Krik
Otwarcie wystawy: czwartek, 24 października 2019 r. o 19:30 //
Wystawa potrwa do 13 listopada br. //

Miejsce: Galeria Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, Gdańsk //
Kuratorka: Michalina Zofia Domoń //
Organizacja i koordynacja: Sztuka Wyboru i Fundacja Sztuka z Wyboru

Czasem z różnych względów cenzurujemy samych siebie. Kiedy nie zgadzamy się ze sobą, choć możemy być ze sobą w konflikcie, sprawczość pozostaje po naszej stronie. Inaczej, gdy cenzura przychodzi z zewnątrz. Ktoś próbuje odebrać nam prawo głosu. Trudno wyobrazić sobie taką sytuację w demokratycznych społeczeństwach, jednak należne każdemu człowiekowi prawo do wolności słowa, jest nam przyznawane od najmłodszych lat, kiedy jako dzieci nabywamy zdolność wyrażanie siebie.

Ten kontekst wolności słowa jako punkt wyjścia do ilustratorskich rozważań wokół tematu obrali twórcy, którzy "zmierzą się" w kolejnym Pojedynku rysowników. Ten pojedynek, jak sami przyznają, będzie jednak bardziej pojednaniem - artyści stworzą wspólnie ilustratorski kolaż w konwencji muralu, odwołując się tym samym do swoich twórczych korzeni - street artu, gdzie kolaboracja artystyczna jest jedną z podstawowych form wymiany twórczych doświadczeń.

Wolność słowa czy wolność wypowiedzi twórczej to podstawowe przejawy wolności. Zaczynają się one już w skali mikro, w codzienności, w domu. Czasem oznacza to mówienie tego, czego rozmówca nie chce usłyszeć. To ważne. Czy zabierać głos w imieniu tych, których nie słychać? Czy mogę opisać to, co mi się nie podoba? Czy wolność słowa jest absolutna? Czy mogę cię obrażać? Gdzie jest granica? Wolność słowa to dialog czy walka? - zastanawiają się twórcy tej edycji Pojedynku.


"Pojedynek rysowników" to popularna rubryka ukazująca się od ponad dwóch lat w magazynie "Prestiż", w której prezentowani są trójmiejscy ilustratorzy. Rysownicy odnoszą się do tematu, który staje się motywem przewodnim odcinka cyklu. W tym roku, w Sztuce Wyboru pokazywany jest cykl wystaw pod hasłem "Pojedynek rysowników". Prezentowani parami artyści mierzą się z tematem szeroko pojętej wolności.

W kolejnym Pojedynku rysowników:

16 listopada - 4 grudnia 2019 - Anna Rudak vs. Lubek #wolnamiłość
Projekt dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?