• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Podsumowanie rezydencji Basi Gryki i Joanny Ostrowskiej

W piątek 10.11 Art Inkubator zaprasza do willi na Goyki 3 na podsumowanie szóstego sezonu rezydencji artystycznych AiR Goyki 3. Rezydentka wizualna Basia Gryka oraz rezydentka literacka Joanna Ostrowska opowiedzą o projektach, nad którymi pracowały podczas dwumiesięcznego pobytu w Sopocie.

Zaczynamy o godzinie 18.00.

Plan wieczoru:
18.00, działanie Basia Gryka i Maciek Kryński
W moim nowym działaniu wspólnie z Maćkiem Kryńskim zastanawiamy się jak można zaznać ukojenia po złych doświadczeniach, takich jak na przykład mobbing na Akademii Sztuk Pięknych.
Wewnętrznie gotuje się w nas złość, na zewnątrz dopiero powoli staramy się szukać sposobu na ukojenie. Nasze sanatorium jest, póki co stanem przejścia, momentem, w którym spokój nie nadchodzi.
18.40, Joanna Ostrowska
W ramach rezydencji Goyki3 Art Inkubator pracowałam nad mikrohistorią kobiet marginalizowanych w przedwojennej Polsce, które następnie trafiły do obozów koncentracyjnych jako więźniarki asocjalne albo kryminalne.
Praca z biografiami osób zapomnianych wymaga czułości na to, co dzieje się dziś teraz. Dlatego zdecydowałam, że w ramach mojej prezentacji chciałabym z Wami przeczytać książkę palestyńskiej autorki Adanii Shibli Drobny szczegół w tłumaczeniu Hanny Jankowskiej. Ten szczegół to drobne działanie nie pozwala zapomnieć.

Barbara Gryka pochodzi z polskiej wsi Końskowola. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Obecnie jest doktorantką w Pracowni Przestrzeni Działania Dźwięku, prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Krakowiak, na macierzystej uczelni. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Pracuje z ludźmi, którzy niekoniecznie zajmują się sztuką. Jej ulubionym zajęciem jest rozmawianie, lubi też podglądać innych ludzi, ich zachowania i styl życia. W projekcie Architektura od Środka, odwiedzała swoich sąsiadów w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pukając do ich drzwi i prosząc o rozmowę. Ma w planach dalsze odwiedzanie modernistycznych polskich blokowisk. W Tańcu Motocykli przewodziła grupie ośmiu mężczyzn na motocyklach, którzy tańczyli lubelski taniec ludowy.

Joanna Ostrowska doktorka nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (201, za którą otrzymała Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej nagrodzonej Nike Czytelniczek i Czytelników 2022.

Na blogu Art Inkubatora można przeczytać wpisy rezydentek wprowadzające do ich czasu na rezydencji. www.blog.goyki3.pl

Opinie

Sprawdź się

Iloma salami wystawowymi dysponuje pawilon wystawienniczo-edukacyjny sopockiego Grodziska?