• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Podróże w wersji mikro. Poznaj Gdańsk z przewodnikiem

Magda Mielke
8 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Lokalni przewodnicy i przewodniczki to entuzjaści dzielnic, znawcy historii i dziejów miejsc, w których teraz lub kiedyś mieszkali. Lokalni przewodnicy i przewodniczki to entuzjaści dzielnic, znawcy historii i dziejów miejsc, w których teraz lub kiedyś mieszkali.

Biskupia Górka, Dolne Miasto, Nowy Port, Wyspa Sobieszewska, Orunia, Oliwa, kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Kilka razy w tygodniu lokalni przewodnicy i przewodniczki - mieszkańcy Gdańska, miłośnicy dzielnic - oprowadzają chętnych po zaułkach, podwórkach i mało znanych ścieżkach miasta. Spacery potrwają do końca lata.Spacery po Trójmieście


Czy interesujesz się historią swojej dzielnicy?

Już po raz dziewiąty w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej, zarówno turyści, jak i mieszkańcy Gdańska mogą poznawać najciekawsze dzielnice miasta, odkrywać nieznane rejony i wysłuchiwać ciekawych historii. Można przekonać się, jak żyje się mieszkańcom, a także dowiedzieć się, gdzie warto zjeść, dokąd wybrać się wieczorem czy przetestować ciekawe szlaki rowerowe.

Wakacyjne popołudnia i weekendy to zatem doskonały czas na mikropodróże alternatywnymi szlakami po siedmiu gdańskich dzielnicach.

- Lato w mieście to okazja do tego, by poznać je lepiej, a czasem odkryć na nowo, wcielając się w turystę. Wykorzystajmy wakacyjne popołudnia i weekendy na mikropodróże po dzielnicach Gdańska. Lokalni przewodnicy i przewodniczki, czyli entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia, oprowadzają alternatywnymi szlakami siedmiu gdańskich dzielnic. każdy spacer jest inny, każda historia autorsko opowiedziana. Nie ma dwóch tych samych wycieczek - opowiada Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Przewodnicy turystyczni w Trójmieście


Wyjątkowa galeria, plaster miodu i lotnisko - ZaspaBlokowisko na Zaspie-MłyniecMapka to jedno z najbardziej znanych osiedli w Europie. To tutaj podziwiać można kolekcję Malarstwa Monumentalnego, liczącą ponad 60 prac o różnorodnej tematyce. Podczas takiego spaceru gospodarze - mieszkańcy osiedla wprowadzają mieszkańców i turystów w tajniki realizacji 36-metrowych dzieł, opowiadają anegdoty związane z ich powstawaniem, a także dzielą się ponad 40-letnią historią osiedla oraz jego lotniczą przeszłością. To właśnie założenia urbanistyczne osiedla i historia związana z działającym tu niegdyś lotniskiem, zaraz po muralach, budzi największą ciekawość spacerowiczów. Wielkoformatowe murale można zwiedzać z przewodnikiem w każdy wtorek i czwartek o godz. 17:30 i w soboty o godz. 13:00.

- Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte, zielone przestrzenie układające się w charakterystyczny "plaster miodu" są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł, które czynią Zaspę jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku - mówi Jarek Orłowski, lokalny przewodnik po Zaspie.
Czytaj także: Spacer szlakiem trójmiejskich murali

 • Spacer po Oruni
 • Spacer po Biskupiej Górce
 • Największa galeria murali, czyli spacer po Zaspie.
 • Spacer po Nowym Porcie
 • Spacer po Nowym Porcie z widokiem na Twierdzę Wisłoujście.

Podróż w czasie - Biskupia GórkaSpacer po Biskupiej GórceMapka dostarcza niezwykłej okazji, aby odbyć podróż w czasie. To jedna z niewielu dzielnic, którym udało się uniknąć zniszczeń wojennych, dlatego spacerując brukowanymi uliczkami, można poczuć atmosferę przedwojennego Gdańska. Dawny charakter miasta zachował się tu w stylu miejskiej zabudowy, dzięki czemu podczas spaceru można podziwiać oryginalne kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku, interesujące detale architektoniczne, pozostałości po gazowym oświetleniu ulic, oryginalną stolarkę okienną oraz unikatowe klatki schodowe. Lokalni przewodnicy i przewodniczki pokazują także miejsce, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska. Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy o godz. 17:30 i w soboty o godz. 12:00.

Zobacz: Na Biskupiej Górce powstanie kolejny film

Dolne Miasto - coś dla każdegoWystarczy trochę zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta. Dolne MiastoMapka, bo o nim mowa, co roku wygląda inaczej - powstają nowe budynki, rewitalizowane są kolejne kamienice. Spacer po tej dzielnicy daje możliwość złapania oddechu w upale, dzięki zielonym terenom Opływu Motławy. Miejsce, w którym wielu dziś relaksuje się po rowerowych przejażdżkach, dawniej służyło odpoczynkowi bogatych mieszczan, a następnie zmieniło się w dzielnicę fabryk: tytoniu, alkoholu, skór. Obecnie przyciąga miłośników fortyfikacji, których zainteresują zachowane do dzisiaj bastiony i fosa, dla zafascynowanych wojskowością nie lada gratką będą autentyczne budynki koszarowe z XIX wieku, fani modernizmu docenią budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego.

Dla fanów sztuki współczesnej dużą atrakcją są oryginalne instalacje artystyczne, miłośników motoryzacji wciąga historia montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a zainteresowanych publicznymi środkami transportu dzieje zabytkowej zajezdni. Spacery po Dolnym Mieście odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godz. 17:30 oraz niedziele o godz. 12.

Napoleon, cinkciarze i kontenerowce - Nowy PortPortowy klimat Gdańska najlepiej można poczuć w Nowym PorcieMapka. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, tutaj też rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Mury kamienic pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Podczas spacerów po tej dzielnicy można podziwiać wpływające kanałem Martwej Wisły kontenerowce i wycieczkowce. Czasem można je nawet usłyszeć na Zakręcie Pięciu Gwizdków. Na trasie spaceru znajduje się też klimatyczna zajezdnia tramwajowa, nieistniejący już cmentarz ewangelicki, zabytkowa latarnia morska i elewatory zbożowe - pozostałości po dawnym browarze. Podczas wyprawy można także odnaleźć Kulę Czasu i rzeźbę ryby pomuchel. Przeszłość dzielnicy ukazującą się z licznych opowieści o cinkciarzach i portowych "mewkach" można poznać w środy o godz. 17:30 i soboty o godz. 12.

Przedmiejski klimat OruniSłynne kino "Kosmos", najstarszy zakład fryzjerski, w którym do dziś zachowały się oryginalne meble, fotele i lustra, historia Bałtyckiej Syreny, anegdoty o "wesołym konduktorze" Antonim Turzyńskim, który umilał czas podróżnym swoimi radosnymi wierszykami. Takie opowieści można usłyszeć od lokalnych przewodników i przewodniczek podczas spacerów po OruniMapka. Dzieje tej historycznej dzielnicy Gdańska, pięknie położonej między wzgórzami morenowymi a polderami gdańskich Żuław, sięgają niemal okresu powstania miasta. Podczas spacerów można poczuć przedmiejski klimat, obejrzeć ciekawą architekturę z przełomu XIX i XX wieku, a także odpocząć w pięknym parku Oruńskim. Odbywają się one we wtorki o godz. 17:30 i soboty o godz. 12.

 • Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą zachęca mieszkańców i turystów do długich spacerów.
 • Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą zachęca mieszkańców i turystów do długich spacerów.
 • Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą zachęca mieszkańców i turystów do długich spacerów.
 • Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą zachęca mieszkańców i turystów do długich spacerów.
 • Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą zachęca mieszkańców i turystów do długich spacerów.

Magiczna OliwaDo piękna OliwyMapka nikogo nie trzeba przekonywać. Z jednej strony nowoczesna, z drugiej szlachetnie stara. W tej dzielnicy Gdańska natura i kultura uzupełniają się w magiczny sposób. Piękne kamienice, klimatyczne uliczki i szemrzące wody potoku Oliwskiego skrywają wiele długich i ciekawych opowieści. Historia tej dzielnicy została zapisana w powieściach Güntera Grassa, Stefana Chwina i Pawła Huelle'a. Oliwa, będąca kiedyś cysterską wsią, przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem, przyrodniczymi atrakcjami: parkiem Oliwskim, Pachołkiem czy Doliną Radości, a także ważnymi dla różnych religii miejscami: katedrą Oliwską, meczetem, synagogą oraz cmentarzem Oliwskim. Podczas spaceru przewodnicy przybliżają biografie wybitnych mieszkańców Oliwy i pokazują miejsca, które sprzyjają zadumie. Spacery odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.

Trzy trasy po Wyspie SobieszewskiejTrzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża - Wyspa SobieszewskaMapka. Miejsce niezwykłe i nadal tajemnicze. W 20-leciu międzywojennym znajdował się tu port dla hydroplanów, 70 lat temu w tych okolicach wyłowiono olbrzymią czaszkę finwala, a w 2004 roku w Sobieszewie wyłowiono największy jak dotąd na świecie okaz bursztynu ozdobiony pąklami. Na obszarze Wyspy znajdują się rezerwaty przyrody: Mewia ŁachaMapka i Ptasi RajMapka. W ramach tegorocznych spacerów lokalni przewodnicy i przewodniczki oprowadzają trzema trasami, w ramach których można zanurzyć się w przyrodniczym i morskim charakterze Wyspy: poznać Świbno i jego niełatwą przyjaźń z Wisłą, zajrzeć do turystycznego Sobieszewa albo wyciszyć się w pachnącym żywicą lesie w Górkach Wschodnich. Spacery po Wyspie Sobieszewskiej odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17:30 oraz w soboty o godz. 10.

Zobacz także: Pizza Plus w Sobieszewie

 • Losy portu w Świbnie, historia kościoła na Wyspie i odratowanych steli ewangelickich, Wyspa jako kurort czy morski charakter Wyspy - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spacerów po Wyspie Sobieszewskiej. Oprowadzanie zaczyna się zarówno w centrum Sobieszewa, jak i na krańcach wyspy - Górkach Wschodnich oraz w Świbnie.
 • Losy portu w Świbnie, historia kościoła na Wyspie i odratowanych steli ewangelickich, Wyspa jako kurort czy morski charakter Wyspy - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spacerów po Wyspie Sobieszewskiej. Oprowadzanie zaczyna się zarówno w centrum Sobieszewa, jak i na krańcach wyspy - Górkach Wschodnich oraz w Świbnie.
 • Losy portu w Świbnie, historia kościoła na Wyspie i odratowanych steli ewangelickich, Wyspa jako kurort czy morski charakter Wyspy - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spacerów po Wyspie Sobieszewskiej. Oprowadzanie zaczyna się zarówno w centrum Sobieszewa, jak i na krańcach wyspy - Górkach Wschodnich oraz w Świbnie.
 • Losy portu w Świbnie, historia kościoła na Wyspie i odratowanych steli ewangelickich, Wyspa jako kurort czy morski charakter Wyspy - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spacerów po Wyspie Sobieszewskiej. Oprowadzanie zaczyna się zarówno w centrum Sobieszewa, jak i na krańcach wyspy - Górkach Wschodnich oraz w Świbnie.
 • Losy portu w Świbnie, historia kościoła na Wyspie i odratowanych steli ewangelickich, Wyspa jako kurort czy morski charakter Wyspy - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spacerów po Wyspie Sobieszewskiej. Oprowadzanie zaczyna się zarówno w centrum Sobieszewa, jak i na krańcach wyspy - Górkach Wschodnich oraz w Świbnie.
Udział w alternatywnych spacerach po gdańskich dzielnicach jest bezpłatny, lecz w tym roku, ze względu na sytuację zagrożenia epidemicznego, obowiązują imienne zapisy poprzez stronę internetową. Należy też zaakceptować regulamin dotyczący zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu społecznego. Na wszystkich spacerach obowiązuje ograniczona liczba miejsc. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza również na spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet oraz Gdańskich Miniatur. Zapisy również poprzez stronę internetową.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (17) 4 zablokowane

 • A kiedy historia Banina? (1)

  Miasto o nas nie dba. My chcemy muzeum.

  • 4 9

  • Zapytajcie sołtysa, to w jego kompetencji

   • 4 0

 • Szkoły (1)

  Miałem nauczycielkę od histry , która targała nas w liceum na starówkę z której pochodzę. Była przewodnikiem. Nudziło nas to w latach 90 , ale po czasie odkrywam ile nam wbiła do baniek informacji o każdej ulicy i kamieniach. Myślę , że większość szkół mogła by tak robić i po sezonie z wymienionymi przewodnikami uczyć się o mieście

  • 26 1

  • Gdybyś jej słuchał

   To byś wiedział, że w Gdańsku nie ma starówki i 98% osób myli główne miasto ze starym miastem. Aczkolwiek też uważam, że większość szkół powinna organizować lekcje o mieście.

   • 9 3

 • Mała uwaga (1)

  Lekkie sprostowanie. Wpływających Martwą Wisłą kontenerowców raczej a nawet na pewno nie zobaczymy. Co najwyżej jakiś statek z paroma kontenerami na decku. Kontenerowce cumują bowiem przy nabrzeżach DCT a tam wpływają bezpośrednio z Zatoki.

  • 10 0

  • Czasem na WOC wpłyną banany ;)

   • 0 0

 • Polecam

  Od dwóch lat chodzę na spacery z lokalnymi przewodnikami. Powtarzam dzielnice ale zawsze zobaczę, dowiem się czegoś nowego. Polecam każdemu.

  • 18 2

 • Biskupia Górka, Dolne Miasto, Orunia, Nowy Port - te rozumiem (2)

  Oliwa to klasyka.
  Ale co na tej liście robi Sobieszewo? To już w Baninie czy Lublewie więcej jest ciekawostek.

  • 4 13

  • to jednak nie rozumiesz...

   • 5 1

  • Sobieszewo jest mega ciekawe.
   Ale sensu pracy przewodnika wielu januszy po prostu nie potrafi zrozumiec. To poza ich możliwością pojmowania.

   • 5 3

 • (2)

  A co ze stogami?

  • 7 0

  • zaorać

   i zasadzić buraki

   • 0 2

  • Stogi zapomniane...

   Trawa niepoprzycinana gałęzie drzew wchodzą na ulicę które są dziurawe, pusty staw zarasta kogo tu oprowadzać

   • 0 0

 • Nowe trasy

  Szkoda, że cały czas wałkowane są te same dzielnice. Jakby nie było innych w Gdańsku. ...

  • 5 6

 • Na aleję Adamowicz wszystkich turystow

  • 2 4

 • A dla zwolenników sportów ekstremalnych polecam nocny spacer po Oruni z żółto - niebieskim szalikiem i okrzykiem na ustach - arka gdynia !!!, pamiętajcie wykupić wcześniej ubezpieczenie.

  • 2 1

 • Proszę o szczegóły

  Skąd ruszają przewodnicy?

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?

 

Najczęściej czytane