• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Podlasie - wystawa Instytutu Sztuki Politechniki Białostockiej

Zapraszamy na wystawę malarstwa i fotografii prezentującą Podlasie - jego kulturę i naturę, piękno, surowość i podlaskie tematy.

18 maja - 1 czerwca 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

6 - 30 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Na Podlasiu jest wiele legend powiązanych z przyrodą. Jedna z nich opowiada o miłości litewskiego księcia i Oksany, którą ujrzał w czasie kąpieli. W historię zaplątana jest też wiedźma Ksantypa mieszkająca w Puszczy Białowieskiej, która wabiła go pod postacią rusałki. Stało się jednak tak, że pewnego razu książę zobaczył w lesie prawdziwą postać wiedźmy starą, brzydką i pomarszczoną. Rozgniewany chciał ją zabić, ale ona szybko rzuciła na niego urok. Pod wpływem czarów książę zmienił się w mysz. Mało tego, czarownica postanowiła także ukarać Oksanę i zmieniła ją w puszczyka. Od tamtej pory puszczyki ostrzegają swym pohukiwaniem wszystkie myszy, by przypadkiem żadne zwierzę nie zjadło pięknego księcia, który został zmieniony w małą mysz. Legenda głosi, że klątwa zostanie zdjęta dopiero wtedy, gdy przez sto lat żaden człowiek nie wytnie w Puszczy Białowieskiej ani jednego drzewa.

Legendy i baśnie są częścią magicznego Podlasia - malowniczego regionu z sielskimi krajobrazami, majestatycznymi lasami, jeziorami i krętymi rzekami. Są tu cztery parki narodowe: Biebrzański, gdzie żyje jedna trzecia krajowej populacji łosi, Narwiański, Wigierski i najsłynniejszy z nich Puszcza Białowieska wpisana na listę UNESCO, - pierwotny las, będący krainą żubra.

Cechą Podlasia jest wielonarodowość i co za tym idzie wielokulturowość. Białorusini, Ukraińcy, Tatarzy, Litwini, Polacy, a kiedyś też Żydzi i Niemcy stworzyli interesującą mieszankę. Fabryki i młyny zakładane przez Niemców, synagogi (dziś opuszczone lub zmienione w muzea), cerkwie, drewniane kościółki, meczety sąsiadują z kurhanami Jaćwingów, litewską szkołą w Sejnach i znakomitą drewnianą architekturą. Klimat Podlasia to też nadbużańskie mgły, dzikie ostępy Puszczy Knyszyńskiej, rykowisko w Puszczy Augustowskiej, ptasi raj na bagnach Biebrzy, a dopełniają go szeptuchy. Tradycja dwuosnowowej tkaniny, Muzeum Ikon w Supraślu, smaki tatarskiego pierekaczewnika, kiszki ziemniaczanej i sękacza mieszają się ze współczesnymi zjawiskami kultury; Teatrem Wierszalin, Festiwalem Slow Down, tutejszymi galeriami, muzeami i skansenami. Takie jest podlaskie, sympatyczne i magicznie różnorodne. Potrafi zauroczyć, być artystyczną i duchową inspiracją.

Architekci i artyści wizualni Instytutu Sztuki Politechniki Białostockiej podjęli wyzwanie łączenia tradycji z nowoczesnością. Współtworzą klimat regionu. Wielu z nich ukończyło Liceum Plastyczne w Supraślu. Sam Instytut jest jedynym miejscem edukacji artystycznej na poziomie wyższej uczelni na Podlasiu. Pracujący tu twórcy zajmują się wieloma dziedzinami sztuki: architekturą i architekturą wnętrz, designem, grafiką, fotografią, malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, instalacją artystyczną i technikami multimedialnymi. Często prowadzą własne firmy, łącząc praktykę i teorię z działalnością edukacyjną i naukową.

Ich projekty architektoniczne i designerskie wykorzystują tradycyjne formy, przy użyciu nowoczesnych materiałów, łącząc budowle z naturą i pięknym krajobrazem; przeszklone ściany zapewniają przenikanie się wnętrza z zewnętrzem; przyroda towarzyszy domom w postaci ogrodów, sadów, zielonych ścian, tarasów i patio. Projekty designerów uwzględniają tradycyjne materiały, przede wszystkim drewno, czasami ludową ornamentykę, lekkie formy i proekologiczne rozwiązania.

Malarstwo i fotografie prezentując tutejszą kulturę i naturę, ukazują jej piękno, surowość i podlaskie tematy. Niektórzy artyści uprawiają sztukę abstrakcyjną inspirowaną szczególnie głęboką tutejszą duchowością i emocjonalnością. Niektórzy sięgają do historii regionu, inni prowadzą z powodzeniem zrównoważone eksperymenty, osiągając bardzo dobre rezultaty.

Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury jest pierwszym pokazem całego Instytutu Sztuki.

Eulalia Domanowska, kuratorka wystawy
 
 
 

Opinie

Sprawdź się

NOMUS czyli: