stat
Impreza już się odbyła

Podcieniowe-love. Żuławscy sąsiedzi w Gdańsku

28 lutego, godz. 17:00 - 19:30 | Podcieniowe-love: żuławscy sąsiedzi w Gdańsku. Warsztaty o architekturze regionalnej dla dzieci w wieku 7-11 lat wraz z opiekunami

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
Organizatorka i prowadząca: Marta Koperska-Kośmicka
Informacje i zapisy: podcien@gmail.com

Podcieniowe-love to rodzinne warsztaty o architekturze regionalnej bliskiego sąsiedztwa Gdańska - Żuław Wiślanych. Organizatorka, Marta Koperska-Kośmicka, zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat wraz z rodzicami/opiekunami.

Warsztaty poprowadzi specjalistka zajmująca się budownictwem regionalnym - architektka, autorka pracy naukowej o domach podcieniowych i Raptularza Żuławskiego, czyli interaktywnego przewodnika dla dzieci po Żuławach, wykładowczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Marta Koperska-Kośmicka.

Na spotkaniu dzieci wraz z opiekunami poznają elementy żuławskiego krajobrazu i stworzą drewnianą makietę tradycyjnego domu podcieniowego - opowiada organizatorka.

Warsztaty przybliżą najmłodszym tradycyjne budownictwo okolic Gdańska - Żuław Wiślanych. Na warsztatach dzieci dowiedzą się co to jest krajobraz, jak wyglądały kiedyś domy na wsi, z czego je budowano i kto w nich mieszkał. Wspólnie z prowadzącą zbudują z dostarczonych materiałów model domu podcieniowego.

Treść zajęć będzie oparta na informacjach zawartych w książce dla dzieci, stworzonej przez autorkę projektu.

Projekt jest kontynuacją działań przybliżających dzieciom (i ich rodzicom) w przystępny, interaktywny sposób historii, tradycji i kultury Żuław Wiślanych. W ubiegłym roku, 2019, dzięki stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego powstał interaktywny przewodnik dla dzieci pt. "Raptularz Żuławski". Warsztaty będą rozszerzeniem formuły promowania tradycyjnej architektury i idei ochrony krajobrazu kulturowego.

O organizatorce i prowadzącej:
Marta Koperska-Kośmicka
- dr inż. arch., architektka, adiunkt UMK, autorka pracy naukowej o domach podcieniowych na Żuławach (2015) i książki dla dzieci pt. Raptularz Żuławski (2019. Laureatka Nagrody Premiera dla najlepszych polskich doktoratów, stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (InnoDoktorant, twórca kultury) . Współorganizowała warsztaty "Zakochaj się w regionie" w Stacji Kultura w Rumi. Jest wykładowcą akademicki, prowadziłą prelekcję m.in. podczas "Dni otwartych żuławskich zabytków", "Żuławy w Gdańsku", Europejskie Dni Dziedzictwa - edycja "Gdzie duch przenika się z przestrzenią" .

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Informacje i zapisy: podcien@gmail.com

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

W którym roku odbył się pierwszy pokaz "Pierścienia Nibelunga" w Gdańsku?