stat
Impreza już się odbyła

Podatki, kaplica i ukryte przejścia. Komora Palowa - architektura, historia i konserwacja

Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta Gdańska pracownicy MHMG przygotowali nową wystawę: "Podatki, kaplica i ukryte przejścia. Komora Palowa - architektura, historia i konserwacja". Od 23 maja 2017 r. zapraszamy do Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gdzie zwiedzający będą mogli odkryć tajemnice dawnej Komory Palowej. Wystawę można zobaczyć nieodpłatnie.

4 września 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 10:00

Wstęp wolny
Obecnie we wnętrzach Komory Palowej prowadzone są prace konserwatorskie oraz modernizacyjne, dzięki którym pod koniec 2017 r. Muzeum wzbogaci się o salę wystawę czasowych - "Galerię Palową". Sala będzie łączyła nowoczesne zaplecze ze średniowiecznym klimatem.

- Budynek Ratusza Głównego Miasta Gdańska skrywa wiele tajemnic. Do tej pory nie wiemy wszystkiego o przeobrażeniach wnętrz, które wynikają z potrzeby adaptacji Ratusza przez jego dawnych użytkowników. Ci ostatni, tak jak ówcześni ludzie, mieli na względzie własną wygodę i funkcjonalność, ale też poczucie estetyki - mówi dr Katarzyna Darecka z Działu Konserwacji, autorka wystawy.

Na 14 planszach przygotowano wizualizacje ukrytych tuneli Ratusza, zamurowanych drzwi, a także tajników pracy współczesnych konserwatorów.

- Nie zabraknie też wizualizacji fresku Chrystusa Ukrzyżowanego z pocz. XV w., który odkryliśmy w pozostałościach po dawnej kaplicy. Dziś już wiemy, że pomieszczenie o przeznaczeniu sakralnym mieściło się właśnie w Komorze Palowej - dodaje Darecka.

Komora Palowa to jeden z najstarszych urzędów Miasta Gdańska. Powstał równolegle z budową ratusza w końcu XIV w. i działał do 1792 r. Pobierano tam opłaty celne od wartości towarów wwożonych do miasta przez wpływające statki. Obok niej znajdowała się Komora Akcyzowa, w której mieszkańcy gdańska płacili podatki za artykuły żywnościowe. Było też i miejsce dla Pachołków ogniowych - czyli ówczesnej straży pożarnej.

Wystawa zostanie zdemontowana z dniem otwarcia Galerii Palowej.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Lamborghini?

 

Najczęściej czytane