• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pod nogami żyrafy - wystawa

Zapraszamy na wystawę prac Tomasza Zabrockiego w gdańskim ZOO - "Pod nogami żyrafy, czyli kiedy sympatria staje się syntopią".

14 marca - 29 lipca 2024, godz. 10:00

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł
O artyście:
Tomasz Zabrocki
(ur.1966 r.), absolwent Wydziału Rzeźby gdańskiej PWSSP (ASP). Dyplom w 1993 r. w pracowni prof. Edwarda Sitka. Nauczyciel rzeźby, ceramiki, rysunku, uczestnik czterech edycji festiwalu muralu na ul. Klinicznej, autor wystaw zbiorowych i indywidualnych. Obszar zainteresowań twórczych: sztuka figuratywna, szczególnie animalistyka; rysunek, rzeźba, ceramika, akwarela. Obecnie nauczyciel rzeźby i ceramiki w Liceum Plastycznym w Gdańsku. Uczestniczy w życiu oliwskiego ZOO podczas imprez cyklicznych, warsztatów rzeźbiarskich dla dzieci i młodzieży, służąc radą i doświadczeniem.

Kilka słów od artysty:
Rekonstruowanie zależności to praca w nieskończoność. Tak było w tym przypadku. Została przerwana a nie zakończona. Trudno było dopełnić zbiór, który ciągle wydawał się niepełny. Tworzenie miniaturowego świata przypominało wędrówkę przez ciernisty gąszcz i grzebanie w ziemi w poszukiwaniu zdobyczy. Zmierzenie się z mnogością informacji, bogactwem ikonografii, obszernością wiedzy porównać można do kontaktu z intensywnością tropikalnej przyrody. Rozpocząłem pracę dość dawno od pośpiesznych szkiców wykonywanych tutaj, w oliwskim zoo. Pogłębiałem swoje poszukiwania proporcji, kształtów, form, czasem też anatomii i behawioru, ryjąc w bibliografii, przede wszystkim w źródłach internetowych.

Zawsze pracowałem na podstawie wykonanych studiów rysunkowych, przetwarzając fotograficzną dokumentację w pamięć formy. W swoich poszukiwaniach natrafiałem nieustannie na nowe, inspirujące wątki. Odkrywałem świat niespodziewanych relacji, zależności i prawideł - jak w egzotycznej podróży bez zmiany geograficznej miejsca. Podporządkowany instynktom zwierzęcy świat jawi się nam, w materialnym wymiarze jako łańcuch pokarmowy - tutaj został rozczłonkowany na małe ogniwa czasu. Umieszczenie figurek w szklanej gablocie staje się reprezentacją i symbolem dostępności wiedzy, jej przejrzystości i wglądu w dokonujące zmiany i procesy.

Zastosowany materiał - terakota - ma swoją długą cywilizacyjną historię, ustępuje na pewno dawnością drewnu, ale nadrabia to swoją trwałością, jak kości i skamieliny z wykopalisk. Oprócz plastyczności glina jest nośnikiem znaczeń i sensów, przede wszystkim tych najważniejszych - z mitologii prapoczątków. Archaizacja jest tutaj sposobem na zwolnienie tempa, by odkryć ponownie to, co pojawia się pod naciskiem palca czy po dotknięciu narzędziem.

Miniaturowy świat przypominający muzealne figurki lub zabawki, faluje między dziecięcą satysfakcją budowania modeli a magią hieroglifów próbującą zaklinać nieśmiertelność. Pokazując potrzebę pochylenia się nad światem mieszczącym się w dłoniach, ukazuje kruchość wszelkich form życia w epoce antropocenu.

Sam temat prac związany jest ściśle z miejscem, zwierzęta żyjące tutaj były nie tylko inspiracją pracy, ale teraz stają się uczestnikami ekspozycji przez swoją obecność, zapach, dźwięki - a pył spod nóg żyrafy osadzać się będzie na szklanych taflach tak jak ten w czasie pory suchej na sawannie.

Wystawa prac Tomasza Zabrockiego w gdańskim ZOO
Wernisaż: 04.02.2018, w godz. 12.00 - 14.00
Wystawa czynna: od 05.02.2018 do 4.10.2018
Miejsce: Pawilon żyraf w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

Opinie

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?