Impreza już się odbyła

Początki czasopiśmiennictwa gdańskiego XVI-XVIII wiek

W jaki sposób ponad 400 lat temu informowano o wydarzeniach z całego świata i donoszono o dziwnych zjawiskach przyrodniczych? Co wspólnego ma poczta z narodzinami stałej prasy? Jak wyglądały i co zawierały kalendarze, które zaczęły się ukazywać w Gdańsku już od 1577 roku? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć na wystawie ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej zatytułowanej "Początki czasopiśmiennictwa gdańskiego XVI-XVIII wiek".

maj 15-16

sobota - niedziela

Gdańsk, Oddziały Muzeum Gdańska
bilety 1 zł
Pierwszą gazetę tygodniową zaczął wydawać w Gdańsku Andreas Hünefeld ok. 1619 roku. Wöchentliche Zeitung ukazywała się jednak krótko z powodu cenzury stosowanej przez władze miejskie. Szczególnie nasilony ruch wydawniczy gazet i druków ulotnych przypadał na okres wojen szwedzkich. W XVIII wieku gazety polityczne straciły na popularności, a czasopisma w myśl idei oświecenia starały się wychowywać, pouczać i rozweselać czytelników. Pierwszym gdańskim, a jednocześnie pierwszym na ziemiach Polski, czasopismem naukowym było Polnische Bibliothec, wydawane przez prawnika i historyka Gottfrieda Lengnicha. Pismo miało służyć rzetelnej historycznej informacji naukowej. W 1743 roku w Gdańsku powstało Towarzystwo Przyrodnicze, a z nim wydawnictwo Versuche und Abhandlungen der Naturforschenden Gesellschaft in Danzig. Na jego łamach uczeni ogłaszali wyniki swych badań. Od 1739 roku  w oficynie T. J. Schreibera drukowano  Nützliche Danziger Erfahrungen (1739-1742), później Danziger Nachrichten i Danziger Anzeigen. Podawano tu wiadomości lokalne, meteorologiczne, ceny towarów, kursy walut, a także informowano o podróżnych przybyłych do Gdańska. W latach 1785-1794 spod prasy J. E. F. Müllera wychodziła gazeta Deutsche Zeitung. Kontynuacją tego periodyku była Danziger Zeitung, która ukazywała się do roku 1820.

Na wernisaż zapraszamy w poniedziałek 1 kwietnia o godz. 13.00 do budynku historycznego PAN Biblioteki Gdańskiej. Wystawa czynna do 26 kwietnia 2019 r. (pn., wt., czw. 9.00-19.00, śr., pt. 9.00-15.00).

Kontakt z kuratorem:
Helena Dzienis h.dzienis@bgpan.gda.pl

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?